Veselam
Netradicionāli

Neķītrais zemestauku sēnes šāviens ledusskapī0

Guntas Tabores foto

Jau sen zināju par zemestaukiem, šo neparasto sēni ar latīnisko nosaukumu Phallus impudicus. Nesen kaimiņiene zemestauku olas iegādājas tirgū un iedāvāja arī man vienu bumbuli, sak’, lai izmantoju kosmētiskos nolūkos vai pagatavoju dziedniecisku tinktūru. Taču tālākā notikumu attīstība izvērtās pavisam citāda.

Zemestaukus cilvēce pazīst jau izsenis, Romas impērijas laikā no tiem gatavoja īpašu mīlas dzērienu, senajā Ķīnā un Japānā izmantoja audzēju ārstēšanā. Dzirdēts pat viedoklis, ka tieši zemestauki ir tā ola, kurā Nemirstīgais Kaščejs glabāja adatu, savu dzīvību.

Pagājušā gadsimtā sēne nonāca pasaules pētnieku, bioķīmiķu rokās, to joprojām turpina pētīt. Dīvainās olas ķīmiskais sastāvs labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka organismu, arī stimulē imūnsistēmas darbību un kavē ļaundabīgo audzēju attīstību.

Dziedniecībai der jauni zemestauku augļķermeņi – tādas kā olas vai bumbas, kas pildītas ar recekļainu masu. Tieši šādu brīnumu saņēmu dāvanā. Kaimiņiene vēl pieteica, lai to ielieku ledusskapī. Tā arī izdarīju – saudzīgi liku uz šķīvja un novietoju aukstumskapja augšējā plauktā.

Zinu, ka zemestaukus olas stadijā var ēst svaigus, izēst ar karoti, tas dod mundrumu un spēcina. Tomēr todien vakariņās izvēlējos dārzeņu sautējumu. Arī uz sejas neuzziedu – šādi olas želeju var izmantot kā tonizējošu masku. Arī otrajā vakarā neatlika laika pieķerties zemestauku realizēšanai.

Trešajā vakarā notikumi ņēma dramatisku virzību.

Vīrs atvēra ledusskapi, lai pameklētu kaut ko vakariņām, bet – ak, šausmas! – pretim raudzījās kaut kas nesaprotami milzīgs, tāda kā dīvaina sēne. Rāmā zemestauku ola bija pārvērtusies par nekaunīgu fallu! Tieši to tulkojumā no latīņu valodas nozīmē sēnes nosaukums.

Kad ierados mājās, vīrs sagaidīja ar kodolīgu paziņojumu, ko tieši viņš saņēmis vakariņu vietā. Smējāmies abi.

Vēlāk uzzināju, ka zemestauku ola dažu minūšu laikā izaug par prāvu sēni, pat iekļuvusi Ginesa rekordu grāmatā kā augšanas rekordiste. Izrādās, šo straujo izaugsmi var nepieļaut – vien olai ar nazi jāiegriež krustiņu saknes daļā. Tad neķītrais pūķis paliek olā un nebiedē izsalkušus cilvēkus.

LA.lv