Veselam
Ārstēšana

Neparastais vilciens, kas vedīs uz skaidrību par veselību0

Publicitātes foto

Ģatavojoties nedēļas nogalē Latvijā gaidāmajai tveicei, piektdien, 19.maijā, plkst. 10.18 maršrutā Rīga–Skulte–Rīga dosies sadarbībā ar AS Pasažieru vilciens īstenotais RSU Veselības ekspreša reiss, kas būs veltīts ādas veselībai. Latvijā ādas vēzis ierindojas pirmajā vietā starp visām onkoloģiskajām slimībām, tāpēc topošie ārsti un veselības aprūpes speciālisti reisā dalīsies ar augstskolā gūtajām zināšanām par melanomas jeb ļaundabīga ādas audzēja rašanās riskiem, kā arī sauļošanās ietekmi uz ādas veselību. RSU Veselības ekspreša laikā pasažieriem būs iespēja veikt dažādas veselības pārbaudes – mērīt asinsspiedienu, noteikt ķermeņa masas indeksu, skābekļa daudzumu asinīs un izpildīt veselības testus. Interesentiem vilcienā bez maksas būs pieejamas arī SIA Derma Clinic Riga dermatologu konsultācijas un pārbaudes ar dermatoskopu.

RSU Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras asistents dermatologs Raimonds Karls norāda, ka viens no galvenajiem ādas audzēju iemesliem ir cilvēka dzīves laikā uzkrātās ultravioletā starojuma stundas, kas iegūtas, pavadot laiku gan dabīgajos saules staros, gan solārijos. “Akūti svarīga ir ādas vēža agrīna diagnostika, jo tikai tā var izvairīties no bēdīgām sekām. Kopš 1985. gada pasaulē labi zināms melanomas noteikšanas ABCDE algoritms (A – asimetrija, B – robežas, C – krāsas, D – diametrs, E – veidojums evolūcija, attīstība), bet ādas dermatoskopiska izmeklēšana ļauj atklāt audzējus vēl pirms šo pazīmju parādīšanās,” uzsver R. Karls, aicinot cilvēkus negaidīt ārējas pazīmes un vērsties pie ārsta, lai noskaidrotu savu kopējo riska līmeni.

19. maijā RSU Veselības ekspresis dosies no Rīgas Centrālās stacijas uz Skulti plkst. 10.18 (vilciena Nr.6114) un atpakaļceļā uz Rīgu dosies no Skultes plkst. 11.40 (vilciena Nr.6121). Šo RSU Veselības ekspreša reisu informatīvi atbalsta Slimību profilakses un kontroles centrs un SIA Derma Clinic Riga.

„RSU Veselības ekspresis ir labs piemērs, kā pasažieriem piedāvāt lietderīgi izmantot ceļā pavadīto laiku, un pozitīvās atsauksmes par šo sadarbību starp AS Pasažieru vilciens un RSU apliecina, ka šī akcija ir novērtēta un pieprasīta,” atzīmē AS Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētājs Andris Lubāns.

Plašāk par akciju RSU Veselības ekspresis:

Sadarbojoties AS Pasažieru vilciens un Rīgas Stradiņa universitātei, akcija RSU Veselības ekspresis notiek jau kopš 2013. gada ar mērķi studentu uzkrātās zināšanas nodot tālāk sabiedrībā, popularizējot veselīgu dzīvesveidu un rūpes par savu un līdzcilvēku veselību. Šogad Veselības ekspresis iecerēts arī novembrī, īpaši pievēršoties diabēta tēmai. Papildus iespējai veikt dažādas veselības pārbaudes (izmērīt asinsspiedienu, noteikt ķermeņa masas indeksu, izmērīt skābekļa daudzumu asinīs un noteikt miegainības un stresa līmeni) RSU Veselības ekspresī pasažieri var saņemt arī praktizējošu ārstu vai ārstu–rezidentu konsultācijas. Katrs reiss ir veltīts savai tēmai: sirds veselībai, veselīgam uzturam, ādas veselībai un sauļošanās riskiem, plaušu veselībai un smēķēšanas kaitīgumam. Pērn akcijas ietvaros RSU studenti bezmaksas konsultācijas snieguši ap 800 interesentiem.

LA.lv