Veselam
Dzīvesveids

Nepeldi stiprā vējā! Kas jāzina par drošu peldēšanu0


Latvijas Peldēšanas federācija (LPF) sadarbībā ar Elektrum Olimpisko centru (EOC) uzsāk informatīvo kampaņu skolās par drošu un patīkamu atpūtu pie ūdens vasaras sezonā “Zinām. Peldam. Droši.”.
Latvijas Peldēšanas federācija (LPF) sadarbībā ar Elektrum Olimpisko centru (EOC) uzsāk informatīvo kampaņu skolās par drošu un patīkamu atpūtu pie ūdens vasaras sezonā “Zinām. Peldam. Droši.”.
Publicitātes foto.

Uzsākot peldsezonu, Elektrum Olimpiskais centrs (EOC) un Latvijas Peldēšanas federācija (LPF) uzsākusi informatīvo kampaņu skolās par drošu un patīkamu atpūtu pie ūdens vasaras sezonā ”Zinām. Peldam. Droši.”. Pirmajās divās dienās ar praktiskiem padomiem iepazinušies un video lekciju noskatījušies vairāk nekā 60 tūkstoši skolnieku.

Informatīvās kampaņas rīkotāji uzrunāja Latvijas skolas veltīt vienu mācību stundu jautājumiem par pareizu rīcību situācijās, kad cilvēks nonācis nelaimē ūdenī un kas jāievēro, lai nav jāriskē ar savu dzīvību glābjot citu. Aicinājumam atsaucās 300 skolas visā Latvijā, kur skolotāji saņēma informatīvos materiālus, tajā skaitā skolniekus uzrunājošu stāstījumu video versijā.

“Esam priecīgi par skolu atsaucību, jo kopumā sabiedrības izpratne un zināšanas par drošību uz ūdens ir visai zemā līmenī. Zīmīgi, ka divās trešdaļās skolās, kas iesaistījās kampaņā, tiek organizētas peldētapmācības nodarbības, tātad tēma un jaunas zināšanas aktuālas. Pētījumā, ko veicām martā, 81% aptaujāto atzina, ka prasme sniegt pirmo palīdzību, zināšanas par drošību pie ūdens (59%) un pareizu slīkstoša cilvēka glābšanu (51%) būtu nepieciešams apgūt ikvienam,” stāsta Latvijas Peldēšanas federācijas vadītājs Aivars Platonovs.

Pētījuma rezultāti liecina par nepietiekamām zināšanām par drošību uz ūdens un atpūšoties pie ūdenstilpnēm. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem lielākā daļa jeb 89% iedzīvotāju nav apguvuši slīcēju glābšanas prasmes, 71% Latvijas iedzīvotāju ir nepietiekamas peldētprasmes, taču katrs ceturtais (24%) Latvijas iedzīvotājs ir nonācis dzīvībai potenciāli bīstamā situācijā uz ūdens.

“Tukša plastmasas pudele, dvielis, garāks zars var būt labākie glābšanas rīki. Māka peldēt, būt zinošam un spēt novērtēt situāciju – jautājumi uz kuriem vēršam uzmanību šīs kampaņas ietvaros un mūsu peldētpmācības programmās. Svarīgi ir ne vien peldēt tālu un ilgi, bet arī izvērtēt savu un savu biedru spējas un uzvedību. Pateicoties atbildīgai uzvedībai, nelaime var nenotikt ne vien ar pašu, bet arī jebkuru līdzcilvēku,” uzsver Elektrum Olimpiskā centra vadītāja Zane Grundiņa-Arāja.

Lai izbaudītu dabas sniegtos ūdens priekus, ir svarīgi zināt dažas pamatlietas drošai atpūtai pie ūdens:
1. svarīgākā – mācēt peldēt;
2. izvēlēties drošu peldvietu, kas nav aizaugusi, kur krasts ir lēzens, ar cietu pamatu un ūdens ir stāvošs;
3. nepeldēties stiprā vējā, naktī vai negaisa laikā;
4. peldēties vismaz +18 grādu siltā ūdenī;
5. ūdenī iet lēnām, nelēkt;
6. nepeldēties vienam un brīdināt citus, ko darīsi ūdenī;
7. pie pirmām noguruma pazīmēm atpūsties krastā;
8. lietot glābšanas vesti, ja ir nepietiekama peldētprasme.

 

LA.lv