Veselam
Psiholoģija

Nevajag partneri censties izmainīt. Krūmiņu atziņas pēc 30 gadu kopābūšanas0


Ineta un Imants Krūmiņi
Ineta un Imants Krūmiņi
Foto – Valdis Semjonovs

Ineta un Imants Krūmiņi no Cēsu novada Priekuļiem kopā ir jau 30 gadus. Gredzenus mija 1987. gada 18. jūlijā. Par svinību vietu abi izvēlējās Inetas vecmammas mājai piegulošo klēti. Nu jau 27 gadus Krūmiņu ģimene šīs mājas ar nosaukumu “Ķerpi” sauc par savām.

Ineta un Imants iepazinās, studējot Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā (tagad – Latvijas Lauksaimniecības universitāte), Ineta – pirmajā kursā ekonomistos, Imants – otrajā kursā inženieros. Pavasarī studenti organizēja laivu braucienus. Imants Inetai palicis atmiņā no kādas sapulces, kurā tika pārrunāti šā brauciena organizatoriskie jautājumi un Imants bija viens no galvenajiem debatētājiem. Norunātajā datumā jauniešus ar autobusu aizveda līdz laivu brauciena sākuma punktam. Ineta pavisam nejauši bija nostājusies Imanta laivas tuvumā. Tad pēkšņi atskanēja Imanta balss: “Nāc, sēdies laivā!” Tā abi vairākas dienas pavadīja kopā laivojot. Pēc tam četrus gadus turpināja draudzēties, bet pēc augstskolas beigšanas apprecējās. Laulību slēdza Cēsu dzimtsarakstu nodaļā, bet par svinību vietu izvēlējās Inetas vecmammas lauku īpašumu Priekuļos. Dažus gadus pēc laulības slēgšanas pāris šurp pārcēlās uz palikšanu. Vispirms gan ēku kārtīgi izremontēja un iebūvēja visas labierīcības, vienlaikus saglabājot vecas lauku mājas šarmu.

Šobrīd Imantam un Inetai ir divi jau pieauguši bērni. Meita Lelde (29) beigusi Rīgas Stradiņa universitāti, iegūstot bakalaura grādu starptautiskajās attiecībās, mācības turpināja Dandī universitātē Skotijā. Šajā valstī viņa joprojām dzīvo un strādā St. Andrews universitātes administrācijā. Studiju laikā Lelde iepazinās ar angļu puisi Čārlzu, kurš ir ieguvis doktora grādu cilmes šūnu pētniecībā, un abi joprojām ir kopā. Imanta un Inetas dēls Kristers (25) dzīvo Rīgā, strādā par programmētāju, brīvajā laikā dzied korī. Vai brīdī, kad abi bērni bija pametuši mājas, Ineta un Imants neizjuta “tukšās ligzdas” sindromu? Nē, tam viņi neesot ļāvušies, jo abi ir ļoti aizņemti dažādās aktivitātēs, stāsta pāris. Ineta ir aizrāvusies ar basketbolu, kā arī iesaistījusies labdarības organizācijas “Y`s Men International” darbībā, piedaloties gan vietējos, gan starptautiskos labdarības projektos. Imants ir vadošā amatā energokompānijā un darbdienas pavada Rīgā. Agrāk viņš 13 gadus katru dienu braukāja no Priekuļiem uz Rīgu un vakarā atpakaļ, bet tad saprata, ka tas ir par grūtu. Brīvdienās, kad vīrs pārbraucis mājās, Ineta ir priecīga par kopā pavadīto laiku pat tad, ja reizēm abi tikai sēž līdzās uz dīvāna un skatās televīziju.

“Uzskatu, ka laulātajiem nav obligāti visas lietas jādara kopā. Piemēram, brīvdienās es šad un tad dodos medībās. Ineta pret to izturas ar sapratni. Arī viņas tēvs bija mednieks. Man patīk braukt garus gabalus ar velosipēdu un doties vairāku stundu ilgos pārgājienos, savukārt Ineta jau kopš skolas laika spēlē basketbolu un ar to ir aizrāvusies joprojām. Kopā ar Cēsu sieviešu komandu viņa ir piedalījusies gan pasaules, gan Eiropas sacensībās,” stāsta Imants. “Mēs sasmeļamies enerģiju katrs savos hobijos: Imants – saimniekojot “Ķerpos” un dodoties medībās, es – sportā un labdarības projektos. Bet kopā mums ir interesanti,” teic Ineta. “Svarīgi arī, ka partneri nekļūst viens par otra apkalpotājiem. Es pats varu pagatavot maltīti, izmazgāt veļu un paveikt citus darbus un to pašu var izdarīt arī Ineta. Līdz ar to mēs nesēžam viens otram uz “kakla”,” stāsta Imants.

“Šobrīd mūs noteikti vairs nesaista kaisle kā attiecību sākumā, bet es esmu ļoti pieradusi pie Imanta,” teic Ineta. “Lai gan esam pašpietiekami, tikai kopā esot, veidojam vienu veselumu,” uzsver Imants. “Tradīcijas ir viens no būtiskiem faktoriem, kas mūsu ģimeni cieši tur kopā,” vīra teikto papildina Ineta. Pateicoties Inetas organizatores talantam, ģimenes mājās notiek gan Lieldienu svinēšana ar avota rituālu agrā rīta stundā un olu ripināšanu, gan Jāņi ar pašu, ģimenes un bērnu draugu uzvestu teātra izrādi, dziedāšanu un saules rata ripināšanu, gan radu salidojumi un citi pasākumi.

Vai saskanīgais pāris reizēm arī sastrīdas? “Jaunībā strīdējāmies biežāk, reizēm gadījās, ka viens ar otru nesarunājāmies pat pāris dienas. Reiz Ineta ar bērnu uz rokām pat aizbrauca kādu laiku padzīvot pie mammas. Ja ņemtu vērā horoskopus, tad mēs kopā nu nekādi nevarētu dzīvot, jo Ineta ir Mežāzis, es – Auns. Tagad esam palikuši daudz gudrāki un strīdamies daudz retāk. Atzīšos, mani joprojām tracina tas, ja lietas nav noliktas atpakaļ tur, kur tās stāvēja iepriekš. Brīdi pastrīdamies, bet tad saprotam, ka tas ir muļķīgi un strīdu izbeidzam,” stāsta Imants.

Vai Ineta un Imants var padalīties ar gudrību, kas viņiem palīdzējusi tik ilgus gadus nodzīvot kopā? “Galvenais ir netraucēt partnerim nodarboties ar viņa hobijiem un visādi citādi dzīvot. Otra cilvēka intereses vajag atbalstīt. Mums ir kopīgi pasākumi – ciemošanās pie draugu ģimenēm, Latvijas un kaimiņvalstu apceļošana, kalnu slēpošana, teātra izrādes, sports –, bet katram ir arī savas intereses, un mēs tās pieņemam,” teic Ineta un ar viņu vienisprātis ir Imants. “Tie pāri, kas kopā nenodzīvo ilgi, manuprāt, cenšas viens otru izmainīt,” teic Imants.

 

LA.lv