Veselam
Ārstēšana

Nierēs veidojas cistas! Ārsts skaidro nieru mazspējas simptomus un ārstēšanu2

Foto: Ben Schonewille/Shutterstock

“Veicot vēdera ultrasonogrāfiju, atklājās cistas abās nierēs. Slēdzienā teikts, ka tā esot nieru policistoze. Kas tā ir par slimību?” jautā lasītāja Žanna no Rēzeknes.

Atbild P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas nefroloģe Dzintra Krugale: “Nieru policistoze ir samērā bieži sastopama slimība, kas tiek nodota no paaudzes paaudzē un skar abas nieres.

Tajās veidojas cistas – norobežoti, ar šķidrumu pildīti dobumi, kuru izmēri ar gadiem palielinās, nieru audu slānis starp cistām izdilst, nieres kļūst lielākās, to virsma nelīdzena.

Pakāpeniski orgāna darbība pasliktinās un attīstās nieru mazspēja.

Pieaugot pacienta vecumam, aug arī cistu lielums un skaits.

Atkarībā no nieru policistozes tipa nieru mazspēja visbiežāk parādās apmēram 55 vai 70 gadu vecumā.

Nieru policistozi diagnosticēt nav grūti, jo lielākajai daļai pacientu ar to jau slimo kāds no ģimenes locekļiem. Par slimību liecina vājas, trulas, pastāvīgas sāpes sānos un izmaiņas urīna analīzēs. Sāpes izraisa nieres kapsulas un asinsvadu kūlīša iestiepums.

Ja sāpes ir akūtas, tās var liecināt par asins izplūdumu cistā vai nierakmeņiem. Smaga fiziska slodze, infekcija var izraisīt makrohematūriju – asiņu piejaukums urīnā. Jau agrīnās slimības stadijās var būt paaugstināts asinsspiediens.

Saistītie raksti

Ja slimība noris bez simptomiem, nieru policistozi reizēm atklāj nejauši, veicot vēdera dobuma ultrasonoskopisko izmeklēšanu. Galvenais medikamentozās terapijas uzdevums ir palēnināt nieru mazspējas attīstību.

Tādēļ vajag normalizēt asinsspiedienu, uzturā ierobežot sāls daudzumu, lietot asinsspiedienu pazeminošas zāles, bet, ja pievienojusies infekcija, jālieto ārsta ieteiktās antibiotikas. Ja cistas ir sastrutojušas vai asiņo un medikamentoza ārstēšana nelīdz, tiek veikta cistu punkcija vai drenāža.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.