Veselam
Ārstēšana

Normāls asinsspiediens ar dažādām dabiskām metodēm2

Foto – Shutterstock

 Jāzina savs sirdsslimību risks

Foto – Shutterstock

Asinsspiediena paaugstināšanās ir ne tikai slimība, ko sauc par arteriālo hipertensiju, bet arī riska faktors citu slimību, piemēram, sirds vai nieru mazspējas, attīstībai. Tāpēc neatkarīgi no tā, vai spiediens virs normas pakāpies tikai nedaudz vai par pārdesmit dzīvsudraba stabiņa iedaļām, arteriālā hipertensija noteikti jāārstē, jo ilgstoši paaugstināts asinsspiediens izraisa nopietnas pārmaiņas gandrīz visos orgānos. Ja negribas uzreiz ķerties pie medikamentiem, kopā ar savu ģimenes ārstu vai speciālistu der apsvērt dabisku metožu lietderību.

“Paaugstināts asinsspiediens ir bīstams, jo var izraisīt miokarda infarktu, insultu, sirds mazspēju, aritmiju un pat pacienta nāvi, tāpēc kardioloģijā ir stingri noteikts, kādos gadījumos pacientiem obligāti jālieto medikamenti, kuru iedarbība ir zinātniski pierādīta. Galvenokārt tie ir cilvēki ar augstu sirdsslimību risku, kam ir arī cukura diabēts, radušās pārmaiņas asinsvados, sirdī, nierēs un citos orgānos,” uzsver kardiologs Gustavs Latkovskis. Šādiem pacientiem paralēli zāļu lietošanai kardiologs iesaka pievērsties nevis alternatīvām medicīnas metodēm, bet gan savam dzīvesveidam – ēst veselīgi, pietiekami daudz kustēties, samazināt svaru un atmest smēķēšanu.

Ārsts novērojis: daudzreiz tieši šie it kā vienkāršie pasākumi atrisina asinsspiediena problēmas. Turpretī cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, kuriem tuvākajā laikā nav prognozējams augsts sirdsslimību risks, kardiologs iesaka sākumā – trīs mēnešus vai pat ilgāk – iztikt bez zālēm. Principi ir tie paši, pirmām kārtām sakārtot dzīvesveidu, bet dažreiz paralēli varētu izmantot kādu papildu, tostarp netradicionālo, metodi. Piemēram, vīrietim pirmspensijas vecumā, kurš smēķē un kuram ir arī paaugstināts holesterīna līmenis, uzreiz jālieto gan asinsspiedienu, gan holesterīna līmeni pazeminošas zāles, bet gados jauna sieviete ar normālu vai viegli paaugstinātu asinsspiedienu, kura nesmēķē un kurai nav sirdsslimību riska faktoru, kādu laiku varētu izmēģināt alternatīvas ārstēšanas metodes.

“Nenoliedzu, ka viena vai otra metode var pazemināt asinsspiedienu, jo katrs no mums ir individuāls. No otras puses, nav pieradījumu, ka tās samazina infarkta un insulta risku un pagarina dzīves ilgumu. Ja pacients tomēr izlēmis iet pie alternatīvās medicīnas speciālista, noteikti vajag pārliecināties, vai viņam ir ārsta diploms un sertifikāts tieši šajā ārstniecības metodē. Tas ir ļoti svarīgi,” uzsver Gustavs Latkovskis.

Homeopātija ārstē cilvēku, nevis spiedienu

Foto – Shutterstock.com

Homeopātija ir alternatīvās medicīnas metode, kurā izmanto no dabas vielām (augiem dzīvniekiem, minerāliem) iegūtus preparātus, lai veicinātu paša organisma spēju atveseļoties. Homeopātiskās zāles ir īpaši pagatavotas – potencētas, lai kļūtu enerģētiski spēcīgas un palīdzētu sabalansēt katru cilvēka personība aspektu – fizisko, mentālo, emocionālo. Preparāta potence norāda tā iedarbības dziļumu un ilgumu. Jo augstāks skaitlis, jo ilgāk tas darbojas un smalkākus organisma procesus ietekmē.

“Homeopātija iedarbojas uz cilvēka dzīvības spēku regulējošo enerģiju, kas vada visus procesus organismā. Tas nozīmē, ka tiek ārstēta visa ķermeņa darbība un normalizējas arī asinsspiediens,” stāsta ģimenes ārste un homeopāte Santa Liepa.

Lai uzsāktu homeopātisko ārstēšanu, vispirms jānoskaidro iemesls, kāpēc asinsspiediens paaugstinājies vai lēkā, tāpēc pirms tam jāveic daudzi izmeklējumi. Ja augstu asinsspiedienu izraisījusi kāda orgāna, piemēram, sirds vai nieru, slimība, vienmēr nopietni jāapsver doma par sintētisko medikamentu lietošanu, jo ne visos gadījumos labs rezultāts panākams tikai ar dabiskajiem līdzekļiem. Ja cēlonis ir psiholoģisks, jāizsver, vai vajadzīga psihoterapeita palīdzība, vai būs jālieto homeopātiskie līdzekļi, vai pietiks ar pacienta paša iekšējā miera un harmonijas meklējumiem, piemēram, meditāciju vai baznīcas apmeklējumu.

“Pie homeopāta var ārstēt visas slimības, bet ne visiem,” atzīst ārste, tāpēc pacientiem, kuri nav gatavi homeopātiskai terapijai, labāk izvēlēties citu atveseļošanās ceļu.

Homeopātiskā terapija piemērota gan ieilgušai slimībai, gan tādai, kas tikko sākusies. Uz to var pāriet arī tad, ja kādu laiku lietoti sintētiskie medikamenti un paralēli tiem, neaizmirstot par veselīgu uzturu un kustībām. Atšķirībā no sintētiskajiem preparātiem, homeopātiskajiem nav blakņu. Tomēr visiedarbīgākās ir konkrētam cilvēkam piemeklētas homeopātiskās zāles. Piemēram, dažāda dzimuma pacientiem ar paaugstinātu asinsspiedienu homeopāts ieteiks atšķirīgus preparātus, piemēram, Nux vomica (iegūts no auga) derēs vīrietim, bet Lachesis (iegūts no čūskas) – sievietei.

! Homeopātiskie preparāti var zaudēt daļu iedarbības, ja ārstējoties lieto ziedes vai tabletes, kas satur antibiotikas vai hormonus, piemēram, hormonālo kontracepciju.

Homeopātiskie preparāti, kas domāti straujam asinsspiediena kāpumam, iedarbojas dažu stundu laikā, bet ilgstoši paaugstinātam asinsspiedienam paredzētie – aptuveni mēneša laikā. Tāpēc pie homeopāta jānāk ar saviem asinsspiediena mērījumiem, lai izveidotu ārstēšanas plānu. Kad efekts panākts, tas var ilgt gadiem, ja vien to neizjauc kāds notikums vai cita slimība.

Zāļu tējas un tinktūras

Foto – Shutterstock

“Alternatīva asinsspiedienu normalizējošiem medikamentiem, pirmkārt, ir pareizs uzturs, kurā ir četras piektdaļas augu valsts pārtikas produktu – graudaugi, pākšaugi, saknes un dārzeņi, un tikai viena piektdaļa no dzīvnieku valsts (gaļa, piens, zivis). Otrkārt, regulāras kustības. Ja man pašam būtu paaugstināts asinsspiediens, dienā noietu vismaz desmit kilometru. Ievērojot abus principus, trešais varētu būt ārstniecības augu preparātu lietošana. Normāls asinsspiediens ir 80/120 mmHg, un tādam tam jābūt līdz sirmam vecumam,” saka akupunktūras ārsts un fitoterapeits Artūrs Tereško. Viņš uzsver: gaidīto panākumu nebūs ne sintētiskajiem, ne augu preparātiem, ja cilvēks saglabās iepriekšējo dzīvesveidu, kurā nemitīgi pakļauts stresam, cieš no pārstrādāšanās un neievēro pareizu atpūtas un miega režīmu.

Paaugstināta asinsspiediena gadījumā fitoterapija jāpieskaņo katra cilvēka vajadzībām. Piemēram, ja slimības pamatā ir spriedze, to lieliski var noņemt tikai ar fitoterapijas līdzekļiem, bet, ja asinsspiediens ir ievērojami paaugstināts nieru vai sirdsslimību dēļ, obligāti jālieto arī ārsta izrakstītie medikamenti. Līdztekus dzerot ārstniecības augu tējas, iespējams samazināt medikamentu devas un to blaknes.

Daži augi spēj efektīvāk samazināt sistolisko, citi – diastolisko spiedienu, bet vēl daži paplašina sirds un citus asinsvadus, novēršot skābekļa trūkumu.“Bērzs, arī āmulis ir universāli, jo iedarbojas uz procesiem, kas būtiski ietekmē asinsspiedienu, piemēram, pastiprina diurēzi, normalizē holesterīna līmeni. Tāpēc bērza lapu tēja īpaši ieteicama pacientiem, kuriem ir gan paaugstināts asinsspiediens, gan sirds mazspēja. Ja asinsspiediens ir kombinācijā ar sirds ritma traucējumiem, var lietot māteres tinktūru, pret spiedienu noder arī pļavas ģerānija. Visus šos augus var savstarpēji kombinēt atkarībā no tā, kurš spiediens – sistoliskais vai diastoliskais – ir vairāk paaugstināts. Tāpat jāņem vērā blakussaslimšanas, piemēram, nieru, aknu, plaušu vai vairogdziedzera kaites,” skaidro fitoterapeits.

Tomēr Artūra Tereško pieredze rāda, ka ar ārstniecisko augu preparātiem vien normālu asinsspiedienu visvieglāk atgūt tad, kad problēmas tikko sākušās. Pacientiem, kuri ar paaugstinātu asinsspiedienu nostaigājuši 15–20 gadu, palīdzēt ir ļoti grūti.

Adatas atbrīvo enerģiju

Akupunktūra ir Ķīnas tradicionālās medicīnas sastāvdaļa, kas līdzsvaro iekšējo orgānu un funkcionālo sistēmu aktivitātes ķermenī, ar speciālām adatām iedarbojoties uz īpašiem akupunktūras kanālu jeb meridiānu punktiem. Holistiskās medicīnas un naturopātijas asociācijas valdes priekšsēdētājs profesors Nikolajs Nikolajevs skaidro, ka diemžēl nav tāda akupunktūras punkta, uz kuru iedarbojoties asinsspiediens kļūtu normāls kā uz burvju mājienu. Reizēm slimība ir tik ielaista, ka vienlaikus vajag lietot gan medikamentus, gan homeopātiskos līdzekļus un izmantot adatu terapiju.

“Asinsritē līdzdarbojas divi galvenie orgāni – aknas un sirds. Sirds saraujoties izgrūž asinsvados arteriālās asinis, bet izplešoties pārsūknē no aknām tur deponētās venozās asinis. Asinsspiediena diastoliskais rādītājs lielākoties liecina par aknu, sistoliskais – par sirds aktivitāti. Ja tā ir saskaņota, spiediens ir normāls. Ļoti svarīgs orgāns ir arī nieres, kas gādā par šķidrumu metabolismu. Par nieru funkciju traucējumiem liecina ļoti augsts sistoliskais un normāls diastoliskais spiediens,” stāsta profesors.

Lai akupunktūras ārsts atrastu pacientam individuāli pamatotu ārstēšanu, vispirms jāveic tā sauktā funkcionālo sistēmu diagnostika, kas ilgst aptuveni 20 minūšu. Katram akupunktūras kanālam, kas saistīts ar noteiktu iekšējo orgānu darbību, ir ne tikai ārstnieciskie, bet arī diagnostiskie punkti. Ar īpašu datorprogrammu pacientam izskaitļo galveno orgānu sistēmu normālas fizioloģiskās aktivitātes joslu, ko pēc tam salīdzina ar visu iekšējo orgānu aktivitāšu rādītājiem (pavisam veic 24 mērījumus – 12 katrā ķermeņa pusē). Tas ārstam ļauj izvērtēt, kā funkcionē pacienta organisms kopumā, kurš orgāns ir primāri vainīgs pie asinsspiediena paaugstināšanās un kurš to ietekmē pastarpināti, un ārstēt nevis pašu arteriālo hipertensiju kā simptomu, bet gan tās cēloni. Piemēram, nieru mazspējas dēļ organismā krājas liekais šķidrums, sirdij vajag darboties aktīvāk, lai nodrošinātu optimālu asinsriti, kas izpaužas kā sekundārā hipertensija. Tiek iesaistītas arī aknas, kur veidojas venozo asiņu sastrēgums, tāpēc daļa šķidruma sāk izsvīst caur asinsvadu sieniņām, vēl vairāk palielinot šķidruma daudzumu audos.

“Paaugstinātam asinsspiedienam ir galvenais vaininieks un arī līdzvainīgie. Normalizējot galvenā izraisītāja darbību, citi iesaistītie orgāni un to sistēmas pašas spēj līdzsvarot savu darbību,” uzsver profesors.

Akupunktūras terapija norit kursu veidā. Ja veselības problēma tikko sākusies, bieži vien pietiek ar diviem trim, bet hroniskas kaites ārstēšanai nepieciešami pat vairāki kursi caurmērā ar 8–10 procedūrām.

Dabas terapeites dēles

Foto-Shutterstock

Hirudoterapiju jeb ārstēšanu ar medicīniskajām dēlēm uzskata par vienu no senākajām dziedināšanas metodēm. Var teikt, ka tās pamatā ir akupunktūra, jo speciālists dēles novietoto uz pacienta bioloģiski aktīvajiem punktiem, caur kuriem plānots iedarboties uz pacienta orgāniem un to sistēmām. Kad dēle piesūkusies, asinsritē nonāk tās sekrēts – unikāls, sabalansēts bioloģiski aktīvo vielu komplekss, kurā ir pieci dažādi fermenti, trīstūkstoš olbaltumvielu un simtiem citu savienojumu, kas spēcina imunitāti, mazina iekaisumu un uzlabo asinsriti. Šīs vielas aizkavē asiņu recēšanu, šķīdina trombus un pazemina holesterīna līmeni, tāpēc dēles izmanto gan asinsspiediena normalizēšanai, gan aterosklerozes mazināšanai, gan asinsrites traucējumu ārstēšanai.

“Arteriālās hipertensijas slimniekiem nereti vienlaikus jālieto trīs četri medikamenti, bet arī tad rezultāts nav labs. Kādai pacientei augšējais spiediens turējās ap 250 mmHg, bija arī mirdzaritmija. Ārstēju viņu gan ar dēlēm, gan homeopātiskajiem līdzekļiem. Pēc piecām procedūrām spiediens normalizējās,” stāsta ārste, hirudoterapijas speciāliste Irēna Mangale. Viņa uzskata, ka vienmēr ir kāds iemesls, kādēļ cilvēks saslimst. Ārstējot to, efekts būs noturīgāks.

Asinsspiediena normalizēšanai dēļu terapiju parasti kombinē ar citiem pasākumiem, piemēram, ēšanas paradumu maiņu, fiziskiem vingrojumiem. Pacients var turpināt lietot sintētiskos medikamentus, bet, uzsākot ārstēt ar dēlēm slimības pirmajā stadijā, kad asinsspiediens lēkā, no tabletēm vispār var izvairīties.

Vienā reizē pacientam liek vismaz divas, bet maksimums ir aptuveni desmit dēles. Apmeklējumu skaitu grūti prognozēt, piemēram, pacientei ar lieko svaru un augstu asinsspiedienu, kas nepadevās ārstēšanai ar medikamentiem, vajadzēja desmit dēles un piecas procedūras. “Reizēm veselības problēma šķiet niecīga, bet organisms pretojas, jo pacients kaut ko dara nepareizi vai, piemēram, guļ uz āderes, tāpēc jāārstējas ilgāk,” skaidro ārste.

Miera ārsta padomi

Ciguns ir sena Ķīnas atveseļošanās un psiholoģiskā treniņa māksla, kuras pamatprincipi ir pareizas kustības, pareiza elpošana (ar diafragmu) un mierīgs prāts. Ķīniešu medicīnas pamatā ir organisma enerģētiskie ceļi – meridiāni. Ja tajos rodas nosprostojums, enerģija nespēj plūst cauri visam ķermenim un cilvēks saslimst. Ar vingrojumu un ķermeņa īpašo punktu masāžu ciguns atbrīvo kanālus un atjauno organismam nepieciešamo dzīvības enerģijas plūsmu.

“Kad galva pilna domām, it īpaši nepatīkamām, smadzenēm pieplūst asinis un asinsspiediens paaugstinās. Tāpēc pirmais, ko varam darīt, – novirzīt tās uz leju, iztēlojieties, ka domas kopā ar ieelpu nonāk sirds vai plaušu rajonā. Tad kopā ar izelpu virzīt tās uz vēderu, bet pēc tam uz kājām,” māca ārsts un ciguna skolotājs Igors Kudrjavcevs. Viņš uzskata, ka mūsdienās asinsspiediens bieži vien sāk paaugstināties tieši stresa un pārstrādāšanās dēļ. Ja domas izkustināt neizdodas, var koncentrēt uzmanību uz punktu starp uzacīm. Pēc tam, kad šis punktiņš ir labi jūtams – parādās siltums, pulsācija –, jākoncentrējas uz degungalu, pēc tam uz lūpām, kakla bedrīti, sirds apvidu, nabu, ceļiem, līdz pakāpeniski nonāk līdz kāju īkšķu naga iekšpusei, kur atrodas galvas smadzeņu enerģētiskais punkts.

Nepatīkamu domu var arī vizualizēt, piemēram, iztēloties to kā tārpiņu vai taurenīti, kuram ļauj izkļūt laukā caur ādu, to var pat izvilkt no galvas ar pirkstiem un izmest, piemēram, izlietnē, pēc tam roku noskalojot zem krāna. “Sliktās domas vietā jāiztēlojas kaut kas labs un skaists – saules gaisma, skaists zieds, dievišķā enerģija,” atgādina ārsts. Lai atbrīvotos no stresa un normalizētu asinsspiedienu, var masēt abu kāju īkšķu pamatnes spilventiņus, kur atrodas nieru enerģijas kanāla sākumpunkts. To dara ar delnas centrālo daļu pretēji pulksteņa rādītāja virzienam, līdz pēda kļūst silta. Masējot šo punktu, atbrīvojas nieru enerģija un notiek liekā šķidruma izvadīšana no organisma (sīkāk par to var izlasīt Ezoterikas gadagrāmatā 2015, ko laidusi klajā izdevniecība Lauku Avīze).

Stresu mazināt palīdz arī lēnas, plūstošas kustības, kas ir ciguna vingrošanas pamatā. Piemēram, iztēlojoties, ka rokas ir spārni, mierīgi soļojot vai sēžot, ceļ tās augšup, līdz plaukstas virs galvas savienojas, un tad lēni, plūstoši (uz izelpu) laiž tās uz leju.

Pats Igors Kudrjavcevs ikdienā praktizē tā saukto iezemēšanos, tas ir, statiskās elektrības izvadīšanu caur pēdām. “Apkures sezonā apsēžos uz krēsla un pusstundu dienā turu basas pēdas pie radiatora, bet vasarā cenšos pēc iespējas vairāk staigāt plikām kājām. Liekā enerģija aiziet prom, tas nomierina, ķermeņa vide mainās no sārmainās uz bāzisko, līdz ar to normalizējas asinsspiediens.”

Taču pacientiem, kuriem paaugstināta asinsspiediena iemesls nav stress, bet ir problēmas ar mugurkaula kakla daļu, nieru vai citu orgānu darbības traucējumi, Igors Kudrjavcevs vispirms iesaka veikt izmeklējumus un konsultēties ar speciālistu. Kopā ar cigunu tas ļaus katram atrast piemērotāko atveseļošanās ceļu.

 

36,6 °C konsultanti GUSTAVS LATKOVSKIS, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Invazīvās un neatliekamās kardioloģijas nodaļas kardiologs, asociētais profesors

SANTA LIEPA, ģimenes ārste un homeopāte

ARTŪRS TEREŠKO, akupunktūras ārsts un fitoterapeits

NIKOLAJS NIKOLAJEVS, Holistiskās medicīnas un naturopātijas asociācijas valdes priekšsēdētājs, profesors

IRĒNA MANGALE, ārste, hirudoterapijas speciāliste

IGORS KUDRJAVCEVS, ārsts, ciguna skolotājs

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām Covid-19 analīzēm
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Papilomas vīrusa infekciju nevar izārstēt, bet no tās var pasargāties
13 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēc Covid-19 konstatēšanas diviem darbiniekiem Liepājas SEZ pārvalde strādās attālinātā darba režīmā
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti 4
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 3
10 stundas