Veselam
Ārstēšana

Noslēdzies pirmais vēža profilakses skolu projekts „Apaļš kā pūpols!” 0

Publicitātes foto

“Apaļš kā pūpols!” kopumā ilga astoņus mēnešus un ir pirmais ilgtermiņa projekts Latvijā, kas veltīts vēža profilaksei skolu jauniešu vidū.

Mūsdienās onkoloģiskās saslimšanas piemeklē cilvēkus dažādās vecuma grupās. Zinātniekiem pagaidām nav visas atbildes par iemesliem, kādēļ notiek saslimšana, tomēr daudz ko nosaka paša cilvēka izvēle. Tieši tādēļ “O fonds” ir izvirzījis sev mērķi pēc iespējas agrāk ar jauniešiem runāt par tēmām, kas var ietekmēt viņu veselību un ļautu izvairīties no iespējamām onkoloģiskām slimībām nākotnē.

Projektā “Apaļš kā pūpols!” sacentās vecāko klašu skolēni no trim skolām – Madonas pilsētas vidusskolas, Juglas vidusskolas un Mārupes vidusskolas. Projekta gaitās viņus vadīja skolu bioloģijas skolotāji un vērtēja profesionāla ekspertu komanda.

Katru mēnesi jauniešiem tika dots uzdevums iepazīties ar noteiktu tēmu un ar dažādiem radošiem risinājumiem prezentēt apgūto, kā arī veidot publicitāti saviem darba rezultātiem. Kopā iedziļinājāmies sekojošās tēmās:
oktobrī – veselīgs pikniks,
novembrī – smēķēšana,
janvārī – kaitīgās vielas sadzīvē,
februārī – garīgā veselība,
martā – saules ietekme,
aprīlī – ko darīt un ko nedarīt saskarsmē ar onkoloģisku saslimšanu.

Projekta vērtība slēpās ne tikai tā tematikā un struktūrā, bet arī tā garajos mēnešos, kas pretēji īstermiņa kampaņām ļāva jauniešiem padziļināti pievērsties izvirzītajām tēmām. Ikmēneša darbi bija skolēnu veiktās aptaujas, pašu filmētie video stāsti, gudras un asprātīgas prezentācijas, ar skolotāju palīdzību piesaistīti lektori, veselīgā uztura darbnīcas, diskusijas, pašu darināta dabīgā kosmētika un daudz kas cits, kas ļāva skolēniem daudz praktiskāk un personīgāk paraudzīties uz veselības jautājumiem.

Noslēdzot projektu, mūsu eksperti izteica novēlējumu jauniešiem:

Viesturs Šiliņš – pulmonologs, doktors:
„Smēķēt, tas nav prestiži, tā ir neveiksminieku nodarbe!”;

Jana Simanovska – vides inženierzinātņu doktore, ķīmiķe, eksperte vides aizsardzības un izglītības projektos, Biedrības „Ekodizaina kompetences centrs” vadītāja:
„Ja mēs gribam dzīvot veselīgi un dabai draudzīgi, mums ir nepieciešamas zināšanas. Ceru, ka projekts jums radīja interesi arī par pašu ķīmiju kā zinātni: arī tad, ja nākotni nesaistiet ar to, pamatzināšanas ķīmijā noder ikvienam. Un turpiniet pētīt, ko lietojat sadzīvē un kas ir jūsu kosmētikas maciņā vai vannasistabā uz plauktiņa.”;
Vilnis Sosārs – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs:
„Medicīna ir saistīta ar ikviena cilvēka veselību. Ja mums nekas nekait, tad iespējams, mūsu draugi, tuvākie cilvēki pēkšņi uzzina onkoloģisku diagnozi. Onkoloģiskas tēmas nekad līdz šim netika skolās pārrunātas, pētītas un izzinātas. Tas vēlāk daudziem dzīvē radīja bailes, mītus un aizspriedumus pret ļaundabīgām saslimšanām. Sliktākais notiek tad, ja nezini, kur vērsties un kā pareizi darīt. Novēloti tas var maksāt cilvēka dzīvību. Pirmie nopietnie dzīves soļi sākas ģimenē un skolā. Vēlot arī turpmāk dzīves ceļā virzīties pa īstu zināšanu taku, ar skaidru prātu un redzīgu skatu!”

Galerijas nosaukums
LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
9 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
11 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
7 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
10 stundas