Veselam
Dzīvesveids

Notiks pirmā biohakeru konference; uzzināsiet, kā saviem spēkiem veselīgi dzīvot0

Foto no Rūdīšanās skolas arhīva

Šodienas dzīves temps kļūst aizvien straujāks, savukārt dzīvesveids – aizvien mazkustīgāks. Turklāt pieaug stresa līmenis pagūt visu: veidot veiksmīgu karjeru, atrast laiku privātajai dzīvei un ģimenei, interesēm un aktīvam dzīvesveidam. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, veselīga dzīvesveida virzienā pasaulē un Latvijā sevi aizvien aktīvāk piesaka biohakeri, kas ir jauna, mūsdienu cilvēkiem piemērota kustība labākas pašsajūtas veicināšanai.

Pēc Amerikas Psiholoģijas asociācijas datiem, stress var saasināt esošās veselības problēmas un izraisīt jaunas saslimšanas, jo stresam pakļautie cilvēki biežāk tieši ar kaitīgo paradumu palīdzību cenšas no tā atbrīvoties. Vai no šī loka ir iespējams izrauties un justies labāk, nemainot apkārtējo vidi, profesiju un ikdienas dzīvi?

Viens no 21. gadsimta risinājumiem ir biohakings – sistēmiska pieeja, kā veikt izmaiņas savā dzīvesveidā, lai bioloģiski “uzlauztu” jeb uzhakotu, runājot datoru terminoloģijā, savu ķermeni un justos pēc iespējas labāk šeit un tagad. Kustības sekotāji, biohakeri transformē savu ķermeni, lai justos enerģiskāki, produktīvāki un spējīgāki. Un kļūtu par sevis labāko versiju ar dabas, zinātnes un mūsdienu tehnoloģiju palīdzību.

Tēmu Arina (Teemu Aarina), Somijas Biohakinga centra vadītājs un grāmatas “Biohakera rokasgrāmata” līdzautors uzsver: “Kļūt par supercilvēku homo sapiens ir gribējis jau sen. Cilvēces vēsturē tas ir ticis fiksēts mākslas un literatūras darbos. Arī mūsdienās cilvēks ik dienas vēlas labi justies, būt spēcīgs un vesels. Tagad tas viss ir sasniedzams reālāk nekā jebkad agrāk, jo mums ir lieliska iespēja savienot trīs stūrakmeņus: modernās tehnoloģijas, zinātni un gadu simtiem uzkrātās zināšanas par dabu.”

Šī transformācija un sevis uzlabošana iespējama, izmantojot veselu virkni dažādu līdzekļu un instrumentu, no kuriem daudzi netiek plaši izmantoti, tiek novērtēti par zemu vai pat ir nezināmi. Efektīvākie un lielāko iespaidu sniedzošie rīki biohakera “instrumentu kastē” ir vienkārši un vispārzināmi:
– Miegs, kas atjauno spēkus. Tā uzlabošanai un pilnvērtīgai izmantošanai lietojot dažādas viedierīces un mērītājus, lai atrastu sev optimālāko režīmu;
– Uzturs, izmantojot tā saucamos superfūdus jeb īpaši vērtīgas uzturvielas un ieklausoties organisma reakcijās;
– Atbilstoša darba vide un gudra laika plānošana, pielāgojot darba ritmu un mazinot stresa klātbūtni;
– Fiziskās aktivitātes atbilstoši iespējām un patikai pret konkrētiem sporta veidiem;
– Rūdīšanās, izmantojot aukstuma priekšrocības, lai aktivizētu imūnsistēmu un justos labāk.

Turklāt būtiska daļa biohakinga kustības ir eksperimenti, jo nav gatavas matricas labākai pašsajūtai, to iespējams gūt, izmēģinot dažādas metodes, mērot savus rezultātus un eksperimentējot.

Kā norāda Māris Žunda, Latvijas biohakeru kustības Biohaking.lv līdzdibinātājs, Baltijas “Wim Hof” elpošanas metodes sertificēts treneris, “Rūdīšanās skolas” un “Aukstummīļu kustības” dibinātājs, apvienojot dažādas metodes un pieejas, eksperimentējot ar veselīga dzīvesveida virzieniem, iespējams atrast sev piemērotāko. “Latvijas iedzīvotāji gadsimtiem praktizē spēku atgūšanu dabā, pirts zinības un rūdīšanos kā pieeju labākai pašsajūtai. Redzam, ka, piemēram, ziemas peldes un iegremdēšanās āliņģī Latvijā gūst aizvien lielāku popularitāti. Apvienojot šos elementus ar piemērotu uzturu un vienkāršiem tehnoloģiju risinājumiem, iespējams panākt lielas, pozitīvas pārmaiņas. Turklāt mūsdienu tehnoloģiju laikmets dod arī iespēju ātri un vienkārši atrast informāciju un dalīties pieredzē ar citiem, lai atrastu sev piemērotāko labsajūtas veicināšanas “darbarīku” komplektu.”

Starp biohakera galvenajām vērtībām ir atbalsts katra atbildībai par savu veselību, labsajūtu un produktivitāti ikdienā un dalīšanās ar zināšanām. Tāpēc Latvijas biohakeru kopiena 26. aprīlī ikvienu interesentu aicina uz pirmo konferenci “Biohacking 2018”, kur ar lekcijām un praktiskām nodarbībām piedalīsies pasaules un Latvijas vadošie biohakeri – Somijas Biohakeru centra vadītājs Tēmu Arina, veselīga dzīvesveida eksperts urbānajā vidē Skots Kornejs no ASV, Natālija Avsejenko, Krievijas arktisko ūdeņu nirēja un rūdīšanās speciāliste, biologi, uztura speciālisti, veselības veicināšanas profesionāļi un citi eksperti.

LA.lv