Veselam
Ārstēšana

Odzes indi nevajag izsūkt! Bet ko darīt, ja čūska iekož?0

Foto-Shutterstock

No Latvijā mītošajām čūskām indīga ir tikai viena – odze. Tā nav agresīva un cilvēkam neuzbrūk, jo medī krietni mazākus dzīvniekus. Ja odze iekodusi, tas lielākoties noticis cilvēka paša neuzmanības vai drīzāk – pārliekas uzmanības dēļ. Proti, ja pa mežu staigā klusiņām, čūskai iespējams nonākt pavisam tuvu vai pat nejauši uzkāpt virsū, jo tā nebūs sajutusi cilvēka radīto zemes satricinājumu. Turpretī skaļāk ejot, tā jau sen būs aizbēgusi.

Odze kož, vienīgi aizstāvoties. Kā pastāsta Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas (RAKUS) stacionāra “Gaiļ­ezers” toksikologs Roberts Stašinskis, vienā dzēlienā tā pilnīgi iztukšo abos indes zobos esošos indes dziedzerus, kas uzreiz no jauna neuzpildās. Līdz ar to iespējams saņemt arī tā saukto sauso kodienu, proti, ja čūska pirms neilga laika medījot jau kodusi, piemēram, vardei vai ķirzakai, bet pēc brīža ir spiesta ielaist zobus cilvēka miesā, tajos indes var nebūt. “Nevar ieteikt uz to paļauties, vienmēr jārīkojas pēc sliktākā scenārija,” iesaka ārsts. Tas nozīmē, ka nekavējoties jāizsauc NMPD un jācenšas pēc iespējas mazāk kustēties. Vislabāk būtu apgulties. Pretējā gadījumā, paātrinoties sirds darbībai un asinīm strauji riņķojot, indē esošās vielas straujāk izplatās visā ķermenī.

“Protams, ja esat viens pats dziļi mežā un palīgā pasaukt nevar, ir jāmēģina tikt laukā, taču jāiet pēc iespējas lēni un mierīgi.” Ārsts kategoriski noraida pieņēmumu, ka čūskas kodiena gadījumā jācenšas izsūkt indi, jāliek žņaugs, kaut kas jāspiež vai jāgriež – ar to stāvokli iespējams tikai pasliktināt. Arī alkohols nav pretinde.

Saistītie raksti

Laikus nesaņemot medicīnisko palīdzību, sākas asinsrites un recēšanas traucējumi, attīstās masīva tūska, iespējams šoks un nāve. Pēdējos gados gan Eiropā pēc odzes kodiena neviens cilvēks nav gājis bojā, kaut gan Latvijā vien ik gadu ir daži desmiti čūsku sakosto, šogad – jau vairāk nekā 10. Viens no tiem bijis 13 gadus vecs zēns, kurš pļavā pacēlis no zemes zaru, kas izrādījies čūska, pastāsta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša.

Ārstēšanās ilgums pēc čūskas kodiena atkarīga no cilvēka kopējā veselības stāvokļa – dažkārt slimnīcā jāpavada vairākas stundas, citreiz – dienas vai nedēļas. Lai atgūtu veselību, jālieto medikamenti, bet var gadīties, ka stāvokļa atvieglošanai nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Lielākoties pacientiem pēc terapijas nav nekādu paliekošu seku, retos gadījumos var būt neiroloģiski traucējumi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Bērnu slimnīcai ziedoti 120 kilogrami svaigu gurķu un 100 litri medus
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Aicina valsts amatpersonas palielināt zāļu kompensācijas apmērus
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Tikai 78% pirmsskolu darbinieku nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem, vēl mazāk ar sejas maskām un cimdiem
16 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Viņķele izdod rīkojumu, nosakot prasības rīcībai ar Covid-19 inficēto personu mirstīgajām atliekām 3
7 stundas
LP
Linda Pužule
Pasaulē
“Mēs nebijām gatavi katastrofai.” Tautietes Lindas stāsts par straujo notikumu attīstību Spānijā
Speciālreportāža 10 stundas
LE
LETA
Veselam
Visstraujāk ar Covid-19 inficēto skaits turpina augt Rīgā 1
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Policija atklāj, kāds sods piemērots vīrietim par pensionāres nogrūšanu veikalā Ozolniekos
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Traģiska avārija Juglā: bojā gājusi gājēja
9 stundas