Veselam
Netradicionāli

Saulgriežos paņem oglīti no ugunskura! Kā šajā laikā piekļūt zemapziņai, spēkam, attīrīties 0


Dziedniece Līga Kolneja
Dziedniece Līga Kolneja
Foto – Matīss Markovskis

“Vasaras saulgriežos ir vērts ik gadu piedzīvot kaut ko sevišķu. Tas ir īpašs laiks, jo atveras laika lūka,” saka dziedniece un ciguna skolotāja Līga Kolneja. Kā šo laiku saprast?

Vaicāta, kā kļuvusi par dziednieci, Līga Kolneja pasmaida – dziedniecībai turējusies pretī, cik vien varējusi. Ilgus gadus strādājusi par skolotāju, ieguvusi divas augstākās izglītības – bioloģijā un ekonomikā, ir pedagoģijas maģistre. Vienlaikus gājusi garīgo ceļu, spēku un gudrību smēlusies Indijā, apguvusi cigunu.

“Enerģijas jau sen jutu. Pirmoreiz visspilgtāk, kad aizbraucu pie Zilākalna Martas. Tolaik devos pie dziednieces, lai mazinātu locītavu sāpes. Man blakus Marta dziedināja kādu tantīti. Piepeši ieraudzīju – virs sāpošās vietas viņa virpina tādu kā miglu, satin to striķītī un izvelk laukā. Hmm, es arī varu mēģināt. Aizbraucu mājās un šādā veidā izvilku sāpes no visām locītavām, pusotra mēneša laikā sevi izārstēju no reimatiskā poliartrīta. Vēlāk Marta parādījās man sapnī, braucu pie viņas vēlreiz. Sāku just arvien vairāk, spēcīgāk, paralēli redzēt realitātes. Enerģiju redzēju un jutu visur, ķermenī jutos kā atomreaktorā. Tam visam bija grūti pretoties.”

Vasaras saulgriežos pirms diviem gadiem Līgai Kolnejai nācies piedzīvot vīziju smalkajā plānā – redzējusi, kā atveras tumsas vārti.

 

Iekāpt zemapziņas realitātē

Līga un viņas skolēni apvienojušies fondā Zeme. Cilvēks. Stari. Šīs organizācijas ļaudis iekopj plašu teritoriju Kocēnu novada Dikļu pagastā. Veido tur rituāla vietas, atpūtas parku un daudz ko citu, ievērojot sakrālās ģeometrijas principus. Saulgriežos kurina ugunskurus, sien sieru, rotā šo vietu un līgo līdz rītam.

“Patiesībā tas ir norakts kalns, palikusi vien ieplaka. Tātad atrodamies zem kalna līmeņa, it kā pazemē. Mēs šo vietu dēvējam par zemapziņu. Vasaras saulgriežu rituāla laikā redzēju, kā man pretim atveras tumsas vārti un nāk būtnes, tādas kā ēnas. Tās jau biju redzējusi pirms 15 gadiem Himalajos, kad meditējām melnajās alās Gangas krastos. Es tumsu neuzskatu par ienaidnieku, tas ir mātes klēpis, zemapziņa.

Tumsas būtnes tiek atsūtītas, lai cilvēks kaut ko saprastu, iemācītos, gūtu jaunu pieredzi. Visbiežāk tās mūsos parādās kā slimība vai nelaime. Saulgriežos šīs būtnes spējam arī ieraudzīt. Tādā brīdī nevajag ne nobīties, ne domāt ko sliktu, jo to ietekme ir atkarīga no mūsu attieksmes.

Iedomājies, ka iekāp upē, kur ņirbinās zivtiņas. Atrodies it kā divās realitātēs – ķermenis gaisā, kājas ūdenī. Zivtiņas piebaksta tavām pēdām bez slikta nodoma, vien tāpēc, ka esi ieradies viņu realitātē. Arī tumsas spēki negrib neko sliktu. Tādā brīdī der atskārst, ko vēlies atmest, ko iegūt, kas būtu jāiemācās. Ja tas izdodas, rodas iespēja atvērt sevī jaunus izpratnes vārtus,” uzsver Līga Kolneja.

 

Dzīvot dabas aplī

“Ja saulgriežus godam nosvin, tas padara vasaru garāku. Mēs visi zinām, ka pastāv lineārais laiks – no dzimšanas līdz nāvei. Dzīvojot šādi, veram savu dzīvi pa krellītei, pa notikumam. Ja kopjam visu saulstāvju tradīcijas, godājam saulgriežus, ieejam cikliskā laika atskaitē. Dzīvojam pa apli – no svētkiem līdz svētkiem. Kļūstam daļa no dabas cikla. Tā ir pavisam citāda domāšana, citāda attieksme pret dabu un sevi,” skaidro Līga.

Gadskārtu ritumā ir brīži, kad varam saņemt daudz lielāku kosmosa enerģijas lādiņu, lai kļūtu stiprāki – gan katrs personiski, gan tauta un Zeme kopumā. Ne velti saka, ka vasaras saulgriežos ir vaļā laika lūka, tas ir īpašs laiks. Tas sākas jau vairākas dienas pirms Jāņiem, tāpēc tik svarīgi ir gatavoties, rotāties, iet pļavās. Visam ir spēks. Šajā laikā Dvēsele var saņemt Gara pieskārienu, var tikt iedegta iekšējās mīlestības uguns.

“Ja svētku laikā veic uguns rituālu, tas ir īstais brīdis, lai attīrītos, atbrīvotos no liekā. Saulgriežos vērts izteikt vēlēšanās, tikt vaļā no netīkamā – dusmām, neiecietības, bailēm…

Attīrīšanās rituālā parasti ziedo kaut ko ugunij, to pavada gongu, bungu, mūzikas instrumentu skaņas. Katrs var nodomāt sevī vai pateikt skaļi: atsakos no tā, kas man vairs nav vajadzīgs. Un piebilst: lai ņem tas, kam to vajag. Kādam varbūt ir par daudz dusmu, bet kādam citam, tieši pretēji, trūkst to spēka. Bez šīs emocijas viņš nevar atrisināt savu problēmu, piemēram, nespēj pateikt stingru nē.

Jāsaprot, ka Visumā un dabā pastāv līdzsvars, nav nekā lieka, arī smalkajā pasaulē ne. Ja kaut kur ir par daudz, citur tieši tā trūkst. Nevajag domāt, ka tas, kas manī ir slikts, neder nevienam. Mana nasta var būt barība kādam citam. Un nav jāprāto, kurš nelāgumu paņems, vien jāpalaiž prom,” piebilst dziedniece.

Viņa uzsver, ka šis ir īpašs gads, tas saistīts ar planētu pozīcijām. Varētu teikt, ka tās aizgājušas atvaļinājumā, vairs tik ļoti nepieskata cilvēkus, esam palaisti kā ganāmpulks pavasarī. Taču tā ir iespēja – katrs var izpausties kā radītājs. Šo situāciju der izmantot savā labā, būt radošam, piepildīt vēlmes. It kā atvērt vārtus mugurkaulā, lai dzīvība brīvi plūstu cauri.

Negulēt līdz saullēktam

Katru gadu vasaras saulgriežos ir vērts izdomāt kaut ko īpašu, lai svētku sajūta paliek atmiņā – ā, tas bija togad, kad saullēktā ripinājos pa ziedošu āboliņu… Un noteikti nedrīkst nogulēt šo nakti!

“Vienu nakti gadā katrs var negulēt, vienalga, esi jauns vai vecs. Saulgriežos ir ļoti svarīgi sagaidīt saulīti uzaustam. Ja to piedzīvo, vasara izvēršas pavisam citāda,” iesaka Līga Kolneja.

Vistumšākais laiks ir ap diviem naktī, tad visvairāk nāk miegs. To var aizgaiņāt ar aktīvu, jēgpilnu darbošanos. Līga ar saviem jāņubērniem šajā stundā aizdedz lāpas un iet caur mežu, dodas uz kalnu. Kāpj augšā, kurina lielu uguni un dzied. Pēc tam uz plostiņa aizdedzina ugunskuru un palaiž to dīķī. Tā satiekas tumsa un gaisma. Ūdens un uguns. Tā satiekas pretstati, bet nevis lai cīnītos, bet lai radītu mijiedarbību. Tie ir svētki, prieks un spēks. Ja Jāņus nākas pavadīt pilsētā, nevajag bēdāt. Vien izdomāt veidu, kā satikties ar īpašo laiku un dabu. Atrast sev mērķi, lai ir ko darīt šajā naktī, – un negulēt! Piemēram, saullēktu var sagaidīt uz kāda no tiltiem vai apstaigāt visus parkus.

“Jāņos atnāk miers. Deg lielais ugunskurs, visi dzied, svin, līksmojas. Piepeši pār visiem nolaižas miers. Notikusi svarīga izlīdzināšanās – starp gaismu un tumsu, starp debesīm un zemi, starp visām stihijām, starp cilvēkiem. Miers atnāk pats no sevis.”

 

Kā nopurināt slikto

Jāņu vakarā var attīrīties gluži fiziski – nokratīt no sevis visu slikto. Labāk, ja to dara, stāvot basām pēdām uz zemes. Sparīgi purina visu ķermeni tā, ka zobi klab. Vienlaikus piedomā par telpu, kas ir zem kājām, par pazemi, vizualizējot, ka viss sliktais aiziet tur. Purinās, kamēr smagums atkāpjas, kļūst viegli.

 

Paņemt spēku no jāņiem

Lai atgrieztos saulgriežu noskaņā un sajūtās, paņem līdzi kaut ko no tā brīža un vietas. Tas palīdzēs labi justies līdz nākamajiem saulgriežiem. Tā var būt ugunskura oglīte vai pelni, tuvumā atrasts akmentiņš. To ņem līdzi, aizved mājās. Ja piedalījies saulgriežu uguns rituālā, oglītei ir lielāks spēks.

Ja ikdienas ritumā pienāk brīdis, kad zūd līdzsvars, ar šo oglīti uzzīmē to, kā jūties. Varbūt māc dusmas, skumjas vai bailes, moka nemiers – velc ar oglīti uz papīra lapas to, kā redzi savas emocijas. Varbūt tās izskatās kā ēna, lāse, kamols… Tad apzīmēto lapu sadedzini, lai viss nelāgais zūd.

 

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Kā sagatavoties medicīniskajām analīzēm
20 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kuri ir pieprasītākie bērnu ārsti reģionos. Aicina atbalstīt bezmaksas vizītes
1 diena
DE
DELFI
Veselam
Pazīmes, kas liecina – tevi uzaudzināja īstens narciss
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 3
8 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
9 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
7 stundas