Veselam
Ārstēšana

Pēc insulta atgriežas mājās. Kas jāzina, ja mājās ir gulošs pacients? 0

Foto – Shutterstock

Lielākajai daļai cilvēku pēc insulta saglabājas dažādi veselības traucējumi. Lai tie būtu pēc iespējas vieglākā formā, ir ne vien laikus jāsaņem ārstēšana, bet arī rehabilitācija un pienācīga aprūpe mājās.

Vairākumam ļaužu ir kāds radinieks, kolēģis, kaimiņš vai kāds cits pazīstams cilvēks, kuram ir bijis insults – dzīvībai bīstams pēkšņs smadzeņu bojājums asinsvada nosprostojuma vai asinsvada plīsuma dēļ. Atjaunošanās process pēc šā notikuma atgādina bērna attīstību pirmajos dzīves mēnešos un gados. Kas jāzina, ja mājās ir gulošs pacients?

 

Rehabilitācija

Pacientiem pēc akūta insulta valsts apmaksā rehabilitāciju, ja to uzsāk sešu mēnešu laikā pēc slimības. Lai saņemtu šo pakalpojumu, pacientam vai viņa piederīgajiem sadarbībā ar ģimenes ārstu ir jāsagatavo nepieciešamo medicīnas dokumentu pakete un jāsaņem nosūtījums pie rehabilitologa. Daļai pacientu to izsniedz, jau izrakstoties no stacionāra. Rehabilitācija paredz fizikālo un fizioterapiju, ergoterapiju un nodarbības pie logopēda.

Neiroloģe Elīna Malkiela skaidro, ka atkarībā no veselības traucējumiem rehabilitācijā iesaistās fizioterapeits, kurš pakāpeniski iemāca atkal sēdēt, celties kājās un pārvietoties. Ergoterapeits palīdz atgūt prasmi paēst, apģērbties, apkopt sevi, pielāgot palīgierīces, kas atvieglo ikdienas aktivitātes. Logopēda uzdevums ir iemācīt no jauna runāt, saprast citu teikto, trenēt atmiņu un rīšanas muskulatūru.

Ja tiek nozīmēta rehabilitācija mājās, speciālisti palīdz pielāgot vidi pacienta vajadzībām, jo var būt nepieciešama speciāla gulta, īpaši aprīkota tualete, duša, iesaka nepieciešamās papildierīces staigāšanas, ēšanai un citu ikdienas aktivitāšu veikšanai.

Daudz jauna ir jāapgūst arī insulta pacienta tuviniekiem. Mūsdienās var nopirkt vai iznomāt dažādus aprūpes palīglīdzekļus, un tās nav tikai speciālās gultas vai ratiņkrēsli, bet arī galda piederumi un pat zeķu uzvilcējs. Ir jājautā ārstam arī par iespēju saņemt valsts apmaksātus higiēnas līdzekļus.

 

Ēdināšana

Lai atjaunotu veselību, nepieciešams daudz enerģijas, tāpēc uzturam jābūt bagātam ar vitamīniem, šķiedrvielām, minerālvielām un visām nepieciešamajām vielām. Piemēroti produkti ir dārzeņi, augļi, liesi piena produkti, liesa gaļa, zivis un pilngraudu produkti.

Kad insulta sekas ir disfāgija jeb norīšanas traucējumi, ēdināšanas prasmes un zināšanas ir vēl svarīgākas, lai nepieļautu, ka šķidrums, pārtika vai siekalas nonāk nevis gremošanas traktā, bet elpošanas sistēmā.

Ja vien iespējams ēst sēdus, ir ieteicams turēties iztaisnoti, lai pleci un rokas būtu izvirzītas uz priekšu, bet nevajadzētu atbalstīties pret galdu. Nav vēlams dzert vai ēst guļus un runāt maltītes laikā. Norīt vieglāk, ja malks vai kumoss ir neliels. Nav ieteicami ēdieni ar jauktu konsistenci, piemēram, zupa ar grauzdiņiem vai dārzeņu gabaliem, augļi vai dārzeņi ar mizu.

Norīšanas traucējumu gadījumā ieteicams dzert no īpašām krūzēm ar speciālu izgriezumu degunam. Tad nav jāatliec galva, tādēļ samazinās aizrīšanās risks. Ja vien dietologs vai logopēds nav ieteicis dzert ar salmiņu, to labāk neizmantot.

Dažkārt cilvēkiem ar rīšanas traucējumiem piemērotāks ir dzēriens, kam pievienots speciāls produkts – biezinātājs. Tad šķidrums mutē un kaklā pārvietojas lēnāk, dodot vairāk laika drošai norīšanai.

Gadās, ka rodas grūtības pat ar viendabīgas konsistences ēdiena norīšanu – tādā gadījumā nepieciešams sablendēts ēdiens vai arī to iespējams sabiezināt ar speciālu preparātu. Ir pieejams arī speciāls uzturs, ja cilvēks nespēj uzņemt pietiekami daudz ikdienas uztura.

Ja slimnieks ēšanas laikā nespēj turēties sēdus pozīcijā, jāsazinās ar aprūpes speciālistu, kurš ieteiks visdrošāko pozīciju barošanai. Sarežģījumu gadījumā ar norīšanu, iespējams, var palīdzēt mutes un kakla muskuļu nostiprināšana, lai varētu labāk kost, košļāt un norīt. Šādu vingrinājumu kompleksu izvēlas logopēds.

 

Izgulējumi

Pēc insulta, kad traucēta asinsrite, izgulējums var veidoties pat dažu stundu laikā, tādēļ svarīgi slimnieka ķermeni katru dienu apskatīt, īpaši vietās, kur kauli atrodas tuvu ādai: lāpstiņas, krusti, sēža, arī papēži un ceļgali. Ik pēc pāris stundām slimnieks ir jāgroza, lai mainītu pozu, kā arī divreiz dienā ir jāapkopj āda. Īpaši nozīmīga ir apmazgāšana pēc pamperu maiņas. Šobrīd pacientu var nomazgāt pat gultā, jo ir radīti moderni līdzekļi – mazgāšanas cimdiņi un putas.

Gulošiem cilvēkiem svars nesadalās vienmērīgi pa visu ķermeni. Lielam spiedienam pakļauts pakausis, elkoņi, krustu daļa, papēži, ja guļ uz muguras, bet uz sāniem – ausu gliemežnīcas, pleci, gūžas kauli, ceļgali un potītes.

Šādiem slimniekiem vajadzētu lietot spiedienu mazinošus matračus vai gultas, vai vismaz, lai nenoslogotu gūžas kaulus, nav ieteicams pacientu guldīt tieši uz sāniem, bet ieslīpi. Noturēties šajā pozā palīdz zem sāniem palikts spilvens vai sarullētas segas, taču medicīnas preču veikalos var iegādāties arī speciālus pozicionēšanas ruļļus un paliktņus. Guļot uz sāniem, potītes un ceļgali nedrīkst saskarties, jo āda šajās vietās izdilst, tādēļ starp tiem jāievieto mīksti spilveni – pirkti vai pašdarināti.

No ādas problēmām un izgulējumiem muguras krustu daļu pasargā ar augu eļļām apstrādāts medicīniskais aitādas paklājiņš. Ja audu nospieduma vietā jau radusies neliela brūce, tā jāmazgā ar aptiekā nopērkamu šķidrumu brūču apkopei un jālūdz padoms ģimenes ārstam vai ķirurgam.

Bīdīšana un vilkšana veicina izgulējumu rašanos, tādēļ ideālā gadījumā aprūpe jāveic divatā.

Ja slimniekam ir stipras rokas, pie sienas blakus gultai var pieskrūvēt atbalstus – rokturus.

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
9 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
10 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
6 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
10 stundas