Veselam
Sekss

Palīgā! Sāpīgs sekss!0

Foto – Shutterstock.com

Divu cilvēku savienošanās brīdi pieņemts uzskatīt par kaut ko skaistu, tomēr dažkārt sievietes izvairās no tuvības tikai tāpēc, ka tā sagādā diskomfortu un sāpes. Kā saka ārstu prakses Quartus ginekoloģe Sigita Bukolovska, sāpes dzimumakta laikā nebūtu jāuztver par normu, bet gan jāmeklē cēlonis un tas jānovērš.

“Maksts ir cauruļveida orgāns. Anatomiski tā ir pietiekami gara un elastīga. Tā kā maksts ir spējīga pastiepties gan garumā, gan platumā, tad sāpes dzimumakta laikā nebūtu jājūt,” norāda ginekoloģe Sigita Bukolovska. Sāpes, kuras dzimumakta laikā jūt vienmēr vai bieži, nekādā gadījumā nav jāuzskata par normu, īpaši, ja iepriekš sāpju nav bijis, bet tās parādījušās pēkšņi.

Par sāpēm sūdzas reti

“Protams, katrai sievietei var gadīties situācijas, kad dzimumakts izraisa diskomfortu. Piemēram, nelielas sāpes vēderā dažkārt var novērot ap ovulācijas laiku un īsi pirms menstruācijas. Ja ir sapūtušās zarnas, tad nepatīkamas var būt konkrētas pozas, taču sieviete pati var to mainīt un pārrunāt ar partneri,” atklāj ārste.

Ļoti reti ir gadījumi, kad satikušies divi cilvēki ar anatomiskām īpatnībām, proti, sieviete ar īpaši šauru maksti un vīrietis ar lielu dzimumlocekli. Tādos gadījumos sāpes var būt.

Ginekoloģe stāsta, ka pacientes reti sūdzas par sāpēm dzimumakta laikā. Domājams, liela daļa sieviešu savu intīmo dzīvi nevēlas vai kautrējas apspriest ar ārstu. Visbiežāk par sāpēm sūdzas, ja uzsāk attiecības ar jaunu partneri. Problēmas risināšanā var līdzēt otra cilvēka iejūtība, mīlestība, saprotoša attieksme vienam pret otru un nelielas viltībiņas seksa laikā: lubrikanta lietošana, ērtākas pozas izvēle, miers un spēja atslābināties.

Pāriem, kuri kā izsargāšanās metodi lieto prezervatīvu, jāatceras, ka jāizvēlas lubrikants uz ūdens vai silikona bāzes (eļļas bāzes lubrikanti un dabiskās eļļas bojā lateksu, tādēļ ir lielāka iespēja, ka prezervatīvs saplīsīs). Latvijā ir nopērkami arī ekoloģiski lubrikanti bez parabēniem.

Lubrikantus un citus dzimumdzīvi uzlabojošus līdzekļus var iegādāties gan aptiekās, gan intīmpreču veikalos.

Kad sāpes ir galvā

Sāpīga dzimumakta jeb dispareinijas cēloņi nereti ir psiholoģiski. Psiholoģiskas un emocionālas problēmas visbiežāk ir audzināšanas sekas vai kādu citu iemeslu dēļ izveidojusies negatīva attieksme pret dzimumattiecībām. Pie vainas var būt slikta seksuālā pieredze, piemēram, izvarošana, vardarbība ģimenē. Dažkārt šāda rakstura problēmas rodas reliģisko uzskatu ietekmē, pieļauj ārste. Šādos gadījumos sievietēm nereti novēro vaginismu – maksts spazmas, kas apgrūtina dzimumlocekļa ievadi.

Sāpes var rosināt nemiers, depresija, satraukumi par ārējo izskatu, bailes no intimitātes. Stresa laikā maksts muskuļi saraujas, un tas var izraisīt diskomfortu.
Gadās, ka sieviete vienkārši negrib nodarboties ar seksu. Tā iemesli var būt dažādi: fiziski, emocionāli vai abējādi. Piemēram, saistīts ar sievišķo dzimumhormonu estrogēnu vai vairogdziedzera hormoniem. Dzimumtieksmi ietekmē miega traucējumi, depresija, nemiers, diabēts. Libido mazināšanās var būt medikamentu – visbiežāk antidepresantu un orālo kontraceptīvo līdzekļu – lietošanas simptoms. Kaisli var negatīvi ietekmēt arī smēķēšana un alkohols.

Ja ārsts nav konstatējis nekādus veselības traucējumus vai anatomiskas īpatnības, kam nepieciešama ārstēšana, sāpju mazināšanai var līdzēt joga, ājurvēda (tabletes, augi un ziedes, kas novērš infekcijas, mitrina, balansē hormonu līmeni), iegurņa vingrojumi, seksologa vai psihologa konsultācija.

 

Visu rakstu ar speciālistes ieteikumiem sāpju mazināšanai lasiet žurnāla “36,6°C” tematiskajā pielikumā “Pretsāpju Ceļvedis”!

LA.lv