Veselam
Ārstēšana

Par veselību kā prioritāti 2020. gadam parakstījušies 4000 cilvēku0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Vēstuli Saeimai par nepieciešamību palielināt budžetu veselībai interneta vietnē dzivesspriedums.lv parakstījuši jau vairāk nekā 4000 iedzīvotāju.

To iniciējusi kustība “Dzīvesspriedums”, kurā apvienojušās pacientu, veselības aprūpes darbinieku, darba devēju un labdarības organizācijas ar mērķi noteikt veselības aprūpi par prioritāti, plānojot 2020. gada budžetu.

Lai arī no politiķu puses veselība bieži tiek dēvēta par prioritāti kopumā un arī 2020. gada budžetā, budžeta pieņemšanas laikā izdarītie lēmumi par to neliecina – veselības aprūpei atvēlēts daudz mazāk, nekā tika ierakstīts Veselības aprūpes finansēšanas likumā.

Kustības dalībnieki un visi vēstules parakstītāji atkārtoti aicina Saeimu saprast, ka tautas veselībai jākļūst par prioritāti, jo bez vesela cilvēka valsts nevarēs sekmīgi un ilgtspējīgi attīstīties.

Jaunizveidotā kustība augusta beigās Saeimas deputātiem nosūtīja emocionālu vēstuli, skaidrojot situāciju veselības aprūpē pašlaik – kritisko ārstu un māsu trūkumu, nepārdomātu līdzekļu pārdali, rekordlielos pacientu līdzmaksājumus par medicīnas pakalpojumiem, kritiski zemo publisko finansējumu veselības aprūpei, ja salīdzina ar vidējo rādītāju Eiropas Savienībā (ES) utt.

Vēstuli parakstīja un palielināt budžetu veselībai aicināja arī sabiedrībā zināmi cilvēki – dziedātāja Ieva Akuratere, operdziedātāja Inese Galante, etnomūzikas grupas “Tautumeitas” pārstāves, aktieri Andris Bulis un Mārtiņš Vilsons, žurnāliste Eva Johansone u.c.

“Ar vēstuli aicinām nākamgad veselībai atvēlēt finansējumu vismaz 5% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), kā to jau iepriekš Latviju aicinājusi darīt Pasaules Veselības organizācija. Pašlaik mūsu valsts finansējums veselībai nesasniedz pat 4 % no IKP, bet vidēji ES tie ir 7 %.

Arī situācija 2020. gadā patlaban neizskatās cerīgāka, neskatoties uz nepārprotamajām nozares darbinieku norādēm par to, ka veselības aprūpe Latvijā ir uz sabrukšanas robežas. Kustības un visu tās atbalstītāju – Latvijas cilvēku, nodokļu maksātāju, vārdā,- aicinu Saeimas deputātus mūs sadzirdēt, ieklausīties un izpildīt vismaz Veselības aprūpes finansēšanas likumā ierakstīto,” pauž kustības dalībnieka – Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta – vadītāja Dace Helmane.

Tāpat šogad veiktajā SKDS iedzīvotāju aptaujā noskaidrots, ka 80% Latvijas iedzīvotāju garas rindas ir šķērslis nepieciešamās ārstēšanas saņemšanai, turklāt teju 40 % nācies pārtraukt ārstēšanos medicīnas pakalpojumu nepieejamības dēļ.

Saistītie raksti

Iepazīties ar Saeimai adresēto atklāto vēstuli un to parakstīt, izmantojot sociālo tīklu pasi, ikviens var interneta vietnē www.dzivesspriedums.lv.

Kā vēstīts, 2020. gada budžeta pakete ir nodota izskatīšanai Saeimas komisijām. Budžetu plānots pieņemt laikā līdz valsts svētkiem, 18. novembrim.

LA.lv
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Kā cīnīties ar nepatīkamu aromātu no plaukstām?
4 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Jaudīgā sārtā oga dzērvene! Tereško par to, kā tā nomāc sēnītes, mikrobus un vīrusus
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā nodrošinās pilnu biomateriālu attīstības ciklu. Būs pieejamāki mūsdienīgi medicīnas pakalpojumi
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Laukos
No grāmatām un preses līdz zivīm un olām. Kam samazināt PVN?
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Moneyval” uzlabojusi Latvijas novērtējumu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Šorīt Krāslavas novadā līdz nāvei sabraukta pusaudze 1
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Aparjodam uzvarētāja mentalitāte: Man interesē tikai pjedestāls!
12 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
ASV plāno paplašināt ieceļošanas aizlieguma sarakstu
1 stunda