Veselam
Uzturs

Parazīttārpi, vates pikuču rīšana un citronu sula. 10 diētas, kas liks nodrebēt šausmās0

Foto – Shutterstock

Tiekšanās pēc slaidas figūras par katru cenu ir veicinājusi pamatīga daudzuma dažādu brīnumdiētu rašanos. Diemžēl daudzas no tām ir ne tikai neiedarbīgas ilgtermiņā, jo tās pavada jojo efekts, bet arī var būt bīstamas veselībai. Lūk, visriskantākās diētas, kuras noteikti nevajadzētu izmēģināt!

Apburtās princeses diēta.

Angliski Apburtā princese ir Sleeping Beauty, burtiski – Aizmigusī daiļava. Ar miegu saistīta arī šī diēta, jo, kā mēdz teikt, kas guļ, tas negrēko (un arī neēd par daudz). Diētas pamatprincips – gulēt tā vietā, lai ēstu. Ēdienreizē nevis doties pie galda, bet gan diendusā. Nenāk miegs? Atliek vien iedzert kādu miega līdzekli, lai iekristu Morfeja un vienlaikus arī uztura nepietiekamības skavās.

Draudi. Neēšana izraisa ēšanas paradumu traucējumus, svarīgu uzturvielu trūkumu, nogurumu, pie tam jāņem vērā, ka ievērot šādu diētu ilgstoši nav iespējams. “Viss atkarīgs no tā, kādas kuram ir ķermeņa rezerves, taču zināms, ka ķermenis spēj izturēt bez ēšanas aptuveni mēnesi,” paskaidro uztura speciālists Rafaels Grimans. Atsākot ēst normāli, zaudētie kilogrami atkal būs klāt.

Kāpostu zupas diēta.

Princips: kā liecina nosaukums, šī diēta nozīmē vienīgi kāpostu zupas ēšanu septiņas dienas vai ilgāk. Šāds uztura režīms ir ne tikai garlaicīgs, bet arī pamatīgi nobadina, jo ik dienas uzņemto kaloriju daudzums nepārsniedz 800.

Draudi. Līdzīgi kā citas diētas, kurās atsakās no noteiktiem produktiem, arī šī draud ar svarīgu uzturvielu nepietiekamību (cilvēkam trūkst svarīgāko taukskābju, proteīnu, dzelzs). Tā izraisa arī muskuļu masas samazināšanos, jo jebkādas fiziskās aktivitātes tiek maksimāli ierobežotas. Uztura speciālista skatījumā kāpostu zupas diēta var būt noderīga kā atslodzes programma vienai divām dienām, bet ne kā svara zaudēšanas paņēmiens – efekts nebūs noturīgs, jo līdz ar atgriešanos pie pilnvērtīga uztura atgriezīsies arī nomestie kilogrami.

Proteīnu diēta.

Šī ir viena no slavenākajām diētām, un tās pamatprincips ir piecas dienas katrā ēdienreizē ēst pārtiku, kas ir pēc iespējas bagātāka ar dzīvnieku izcelsmes proteīniem – liesu gaļu, olas, sierus. Pēc tam seko diētas posms, kurā ir arī citi produkti, taču proteīniem joprojām ir galvenā loma.

Draudi. Šādā veidā ķermenis pastiprinātā daudzumā saņem sāļus. Draud arī C vitamīna trūkums, ja svars zūd strauji, bet muskuļu masa tiek uzturēta nemainīga. Diēta var smagi ietekmēt menstruālo ciklu, kā arī nieru un aknu darbību, izraisīt aizcietējumus vai nosprostošanos, komentē speciālists.

Vates pikas diēta.

Princips – nolūkā mazināt izsalkumu, pirms katras ēdienreizes norīt apelsīnu sulā samērcētu vates pikuci, tā nodrošinot organismu ar vitamīniem, bet neēdot cieto pārtiku. Lai gan izklausās bīstami un biedējoši, arī šai diētai ir piekritēji!

Draudi. Šī diēta saistās ar veselu virkni dažādu risku, jo var izraisīt zarnu obstrukciju vai aizrīšanos un smakšanu. Organismam var būt grūti izvadīt nesagremotās vates pikas, tāpēc uztura speciālists šo ideju kopumā vērtē kā ļoti sliktu un bīstamu.

HCG diēta.

Tā nozīmē ne vien ēst mazkaloriju pārtiku, bet arī injicēt vai pilienu veidā lietot cilvēka horiongonadotropīnu (HCG) – hormonu, kas organismā rodas grūtniecības laikā. Uzskata, ka tam ir izsalkumu mazinoša un taukus dedzinoša iedarbība.

Draudi. Rafaels Grimans aizrāda, ka daudzās valstīs, piemēram, Francijā, šī diēta ir aizliegta, jo tai var būs ļoti smagas sekas – šāds uztura režīms var izraisīt hormonālās sistēmas darbības traucējumus un ļoti kaitēt vairogdziedzerim. Diēta veicina arī uzturvielu trūkumu, jo paredz vien 500 kilokaloriju uzņemšanu dienā. Arī šajā gadījumā nedrīkst aizmirst par zaudētā svara atjaunošanos līdz ar brīdi, kad atsāk ēst normāli.

Cigarešu diēta.

Uzskata, ka tabakai ir izsalkumu mazinoša iedarbība. “Dienā izsmēķēta paciņa cigarešu sadedzina apmēram 200 kilokalorijas,” atzīst Rafaels Grimans. Lai ēstu mazāk, sievietes dažkārt sāk smēķēt vairāk un gadās arī, ka kāda vispār pasāk uzvilkt dūmu tikai tāpēc, lai notievētu.

Draudi. Sirds asinsvadu slimības, plaušu vēzis, ādas priekšlaicīga novecošana, neauglība. Tabakas dūmu iedarbībā ir daudz slikta, cigaretes nekādi nevajadzētu uzlūkot kā novājēšanas līdzekli.

Citronu diēta.

Citronu diēta vai drīzāk organisma attīrīšanas kūre ir uztura režīms, ko iecienījušas ļoti daudzas slavenības un kas ļauj attīrīt ķermeni no toksīniem, vienlaikus tiekot vaļā no dažiem liekā svara kilogramiem. Ievērojot šo diētu, aptuveni nedēļu jādzer citronu sula, kam piejaukts kļavu sīrups un Kajēnas pipari.

Draudi. Līdzīgi kā citas mazkaloriju diētas un uztura režīmi, kas paredz vienīgi šķidruma uzņemšanu, arī citronu diēta izraisa dažādu uzturvielu deficītu un muskuļu masas zudumu. Tā izsalkums neatkāpjas, zaudētā svara atgūšana nav novēršama.

Lenteņa diēta.

Šīs diētas apraksts nudien izraisa vēlmi šausmās noskurināties: tie, kas ievēro šo uztura režīmu, labprātīgi inficējas ar parazīttārpu. Ideja – lentenis apēd daļu cilvēka uzņemtās pārtikas. Kaut gan ārsti šādu diētu nedz iesaka, nedz praktizē lenteņa “implantēšanu”, internetā iespējams iegādāties visu – pat kapsulas ar parazīttārpa oliņām.

Draudi. Lentenis izraisa vēdergraizes, galvassāpes, bezmiegu. “Tārps zarnās aug arvien lielāks. Tas nepatērē sevišķi daudz kaloriju, toties patērē vitamīnus, cilvēka organismā izraisot deficītu,” saka uztura speciālists. Lentenis veselībai nodara daudz slikta, vēlme ar to inficēties ir pretrunā ar veselo saprātu.

Badošanās.

Princips – dzert vienīgi ūdeni, buljonu un zāļu tējas. Badošanās sākotnē ideja gan nav zaudēt svaru, bet attīrīt organismu.

Draudi. Ilgi badojoties, sākas pamata uzturvielu – tauku, cukuru, olbaltumvielu – deficīts organismā. Tā dēvēto lēno cukuru trūkums izraisa nogurumu, tāpēc ķermenis pastiprināti sāk tērēt taukos noglabātās rezerves, taču tas ķeras arī pie krājumiem, kas atrodas muskuļos, izraisot to sarukšanu. Pēc Rafaela Grimana teiktā, pēc ilgākas badošanās organismā sāk trūkt tādu svarīgu minerālvielu kā kālijs un kalcijs, kas nepieciešamas normālai sirdsdarbībai. Līdz ar to pastāv tahikardijas un sirds nepietiekamības draudi. Īslaicīga badošanās ļauj atpūsties nierēm un aknām, bet to nevajadzētu uzsākt, lai nomestu svaru. Jebkurā gadījumā badošanās jāveic ārsta uzraudzībā.

Mejodiēta.

Princips – 14 dienas ievērot drastisku diētu, atsakoties no jebkādiem cukuriem, visa veida taukiem, pākšaugiem, žāvētiem augļiem un dārzeņiem, piena produktiem. Katrā ēdienreizē drīkst apēst divas olas, bet kopējais dienā uzņemto kaloriju daudzums nedrīkst pārsniegt 1000.

Draudi. Izsalkums, nogurums, uzturvielu trūkums, muskuļu sarukšana un garantēta svara atjaunošanās pēc diētas.

Gaisa diēta

Gaisa diētas piekritēji (viņu vidū arī aktrise Mišela Feifere savos jaunības gados) nenorij ne kumosa, jo uzskata, ka organismu ar visu vajadzīgo nodrošina saule un gaiss. Saskaņā ar šo “filozofiju”, meditējot iespējams sasniegt tādu apziņas stāvokli, ka iespējams iztikt ar gaisu vien.

Draudi. Šī diēta ir dzīvībai bīstama, jo tajā aizliegts ne vien ēdiens, bet arī ūdens. Pēc dažām absolūtas badošanās dienām zūd ne vien svars, bet arī enerģija un beigu beigās arī dzīvība. Ķermenis nevar izturēt bez ūdens ilgāk part trim dienām.

Drankoreksija

“Drunkorexia” – salikums, kas veidojies, savienojot angļu vārdus “drunks” (iereibis) un “anorexia” (anoreksija). Princips: alkoholā ir daudz cukura un kaloriju, tāpēc, lai varētu svinēt nebīstoties, ka sekas izpaudīsies kā “riepa” ap vidukli, jāatsakās no ēdiena, priekšroku dodot alkoholam. Šī “diēta” bijusi diezgan populāra modeļu vidū, neaizmirstot saskandināt “uz veselību”.

Draudi. Visa veida uzturvielu trūkums, jo alkohols ir “tukšo kaloriju” koncentrāts un nenodrošina organismu ar barības vielām. Alkohols izraisa arī aknu un aizkuņģa dziedzera darbības traucējumus, veicina čūlas slimības veidošanos. Ja alkoholu lieto par daudz, izplešas kuņģis – viena no atkarīgo pazīmēm ir apaļš vēders un tievas kājiņas, atgādina speciālists, piebilstot, kā šī diēta ir tumšs, bet drošs ceļš uz alkoholismu.

Autore: Džesika Ksavjē

 

Avots: doctissimo.fr

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.