Veselam
Ārstēšana

Pēc “Latvijas Avīzes” publikācijas: pārbaudīs mamogrāfu kvalitāti0


Ne visās 27 Latvijas ārstniecības iestādēs, ar kurām Nacionālajam veselības dienestam ir līgums par valsts apmaksāto pakalpojumu, ir kvalitatīvi mamogrāfi.
Ne visās 27 Latvijas ārstniecības iestādēs, ar kurām Nacionālajam veselības dienestam ir līgums par valsts apmaksāto pakalpojumu, ir kvalitatīvi mamogrāfi.
Foto – Christine Olsson/TT NEWS AGENCY/SCANPIX

Veselības inspekcija (VI) kopā ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) un radioloģijas speciālistiem dosies uz tām ārstniecības iestādēm, kur tiek veikta mamogrāfija, lai mēneša laikā pārbaudītu, vai tiek ievēroti visi šim izmeklējumam izvirzītie kritēriji.

Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad “Latvijas Avīze” 13. augustā vērsa uzmanību uz problēmu, ka ne visās 27 Latvijas ārstniecības iestādēs, ar kurām NVD ir līgums par valsts apmaksāto mamogrāfiju, ir kvalitatīvi mamogrāfi, un arī radiologi savu darbu veic pavirši.

“LA” vēstīja par pacienti Guntu, kurai radiologs, veicot mamogrāfijas izmeklējumu, nebija ieraudzījis audzēju savas nolaidības un nekvalitatīvas 1991. gadā ražotas aparatūras dēļ. Turklāt otrs radiologs, kā liecina VI atzinums, bija pārkāpis obligāto noteikumu un attēlu nemaz nebija apskatījies, taču parakstu un zīmogu uz slēdziena uzlicis.

Vēzis tika pamanīts tikai tad, kad tas jau bija ielaists līdz 3. stadijai, sievietei bija jāveic operācija un viņa zaudēja krūti. Pēc publikācijas sekoja reakcija – sarosījās veselības ministre Anda Čakša, kura lika NVD apturēt mamogrāfijas pakalpojumu apmaksu Aizkrauklē.

Nedēļu pēc tam vēstījām, ka Veselības ministrija apņēmās pārskatīt administratīvās lietas materiālus, tostarp Veselības inspekcijas sagatavoto atzinumu par pacientes Guntas veselības aprūpes kvalitāti.

Bet ceturtdien Veselības inspekcija rīkoja sanāksmi, kurā piedalījās NVD, Valsts vides dienesta, Radiācijas drošības centra un Radiologu asociācijas pārstāvji, lai definētu precīzus kritērijus mamogrāfisko izmeklējumu veikšanai.

Inspekcijas sabiedrisko attiecību speciāliste Saiva Luste pastāstīja, ka tuvākajā laikā speciālistu grupa došoties uz Aizkraukles slimnīcu, bet pēc tam apmeklēšot arī citas ārstniecības iestādes, kurām ir līgums ar NVD par valsts apmaksāto valsts skrīninga programmu agrīnajā krūts vēža diagnostikā. S. Luste sacīja, ka par turpmākajiem pieņemtajiem lēmumiem informēšot pēc mēneša, kad tiks pabeigtas pārbaudes.

NVD ir norādījis, ka par radioloģisko iekārtu tehnisko stāvokli atbildīgas ārstniecības iestādes, kurām jābūt noslēgtam līgumam par iekārtu tehniskā stāvokļa apkopi un uzraudzību. Savukārt radioloģisko iekārtu licencēšanu veic Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs. Līdz šim NVD neesot saņēmis sūdzības par iekārtu neatbilstību.

NVD lūdzis Aizkraukles slimnīcu nekavējoties sniegt informāciju par darbībām, kas tiks veiktas ārstniecības iestādē, lai turpmāk nepieļautu līdzīgu gadījumu atkārtošanos un nodrošinātu mamogrāfijas pakalpojumu sniegšanu atbilstoši stratēģiskajā iepirkumā izvirzītajām prasībām, tostarp prasībai, ka mamogrāfijas izmeklējumu izvērtē divi radiologi neatkarīgi viens no otra. Slimnīcai lūgts iesniegt procesa aprakstu un norādīt darbības, kas tiks veiktas kontroles pasākumu īstenošanai un pakalpojumu sniegšanas kvalitātes nodrošināšanai.

Jāatgādina, ka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs asociētais profesors Jānis Eglītis iepriekš “LA” izteica savu novērojumu, ka valstī ir problēmas ar mamogrāfu kvalitāti un ārstu spējām analizēt uzņemtos attēlus.

Saistītie raksti

Viņš uzskata, ka Latvijā vajadzētu būt nevis 27, bet gan četrām piecām ārstniecības iestādēm, kurās ir augstas kvalitātes mamogrāfs, kas nepieviļ ne ārstus, ne pacientus. Tad varbūt varēšot novērst situāciju, kad ārsts ļaundabīgu audzēju fiksē kā labdabīgu vai labdabīgu veidojumu kļūdaini notur par ļaundabīgu, kā tas bieži gadoties.

“Kādam zinošam ekspertam tomēr vajadzētu atbraukt un pārliecināties par mamogrāfa kvalitāti, pirms iestādei tiek izsniegta licence. Vismaz apskatīties, kāda ir attēla kvalitāte. Ne mazums jautājumu rodas arī par radiologu asistentu izglītošanu, jo tieši viņi, nevis ārsts praktiski veic izmeklējumu,” uzskata ķirurgs Eglītis.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Nepiebeidziet upuri: piecas aizliegtas frāzes
20 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik izlēmīgs cilvēks tu esi?
20 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Garšu pasaule pirtī – kā pagatavot augu tējas, uzlējumus un našķus?
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Latvijā pat ķīnieši aizsargā savu intelektuālo īpašumu. Saruna ar Patentu valdes direktoru 1
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Vējoņa birojam “atlaišanas pabalstos” izmaksās 83 405 eiro
9 minūtes
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Swedbank” paziņo par jaunu maksājumu iespēju ieviešanu
29 minūtes
LA
LA.LV
Laukos
“Ilgāk kavēties nedrīkst!” Latvijā sāk ziemāju kulšanu
2 stundas