Veselam
Bērni

Pārkaršana bērniem – bīstama dzīvībai!0

Foto – Shutterstock.com

Ņem vērā!

7 jautājumi par mazu bērnu labsajūtu karstā laika

Vai tiesa, ka bērni daudz vairāk pakļauti pārkaršanas riskam nekā pieaugušie?

Jā. Bērniem un zīdaiņiem termoregulācijas sistēma vēl nav nobriedusi, tāpēc tā nespēj pietiekami regulēt ķermeņa iekšējo temperatūru. Visaugstākais pārkaršanas risks ir bērniem līdz piecu gadu vecumam.

Reizēm vecākiem šķiet, ka ārā nemaz nav tik karsti, bērns neatrodas tiešos saules staros, tomēr pārkarst. Kāpēc?

Bērna pārkaršanu veicina, pirmkārt, augsta gaisa temperatūra vienlaikus ar augstu gaisa mitrumu – sviedri no ādas virsmas neiztvaiko, jo gaisā jau ir daudz ūdens tvaiku, tiek apgrūtināta siltuma atdeve. Otrkārt, liela fiziskā slodze karstā laikā veicina siltuma ražošanu organismā, kas pārsniedz siltuma atdevi. Treškārt, ja bērns pietiekami daudz nepadzeras, siltuma atdeve kopā ar sviedriem mazinās. Ceturtkārt, bīstamas ir pārāk siltas, nevēdinātas telpas, arī automašīnas salons vai telts. Piektkārt, nepiemērota apģērba izvēle: mazus bērnus iesaka ģērbt plānāk nekā biezāk. Jāpievērš uzmanība arī bērna sedziņas biezumam un siltumam.

Kā pamanīt bērna pārkaršanu, ja viņš vēl ir mazs un nevar pasūdzēties?

Tad ir paaugstināta ķermeņa temperatūra – virs 39,4 grādiem, bet nav svīšanas, ir karsta, sarkana, sausa āda. paātrināta sirdsdarbība, var būt vemšana vai slikta dūša, galvassāpes vai galvas reibonis, muskuļu vājums, krampji. Bērniņš ir kļuvis miegains, apātisks, grūti pamodināms vai, tieši otrādi, pārlieku uzbudināts.

Kā var palīdzēt vecāki vai citi pieaugušie?

Pēc iespējas ātrāk samazināt ķermeņa temperatūru – novilkt drēbītes, likt vēsas kompreses, novietot vēsā telpā. Nevajag dot temperatūru pazeminošus līdzekļus, jo pārkaršanas gadījumā to darbība nav efektīva. Dodiet dzert vēsu ūdeni vai tēju, bet zīdaiņus vēlams likt pie krūts.

Kuros gadījumos noteikti jāizsauc ātrā palīdzība?

Tas jādara, ja:

bērnu grūti pamodināt vai viņš nav pamodināms;

bērns ir dezorientēts, nesakarīgi runā;

ir bijuši krampji;

ķermeņa temperatūra virs 40 grādiem;

novērojamas tādas šoka pazīmes kā vēsa, bāla vai pelēka āda;

zīdaiņiem, īpaši vecumā līdz trim mēnešiem, ir pārmaiņas aktivitātē, paaugstināta temperatūra vai ēstgribas zudums;

nepārtraukta vemšana, kuras dēļ nav iespējams uzņemt šķidrumu;

drudzis vai galvas reiboņi saglabājas ilgāk par divām stundām pēc šķidruma uzņemšanas;

bērns nav čurājis pēdējo astoņu stundu laikā;

bērns izskatās ļoti slims;

šķiet, ka bērna dzīvība ir apdraudēta.

Cik bīstama ir pārkaršana? Kādas var būt sekas?

Karstuma dūriens ir bērna dzīvībai bīstama situācija, jo ķermeņa temperatūra paaugstinās virs 41 grāda. Augstas temperatūras ietekmē tiek bojātas olbaltumvielas, kas organismā veic ļoti svarīgas funkcijas. Laikus nesniedzot medicīnisko palīdzību, var iestāties bezsamaņa, koma vai pat nāve.

Ja bērns zaudējis pārāk daudz šķidruma un sāļu, var sākties sāpīgi muskuļu krampji, vemšana. Ja bērnam dod pietiekami daudz dzert, šie simptomi parasti pazūd pāris stundu laikā.

Kādas ir tipiskas pieaugušo kļūdas, kuru dēļ bērni pārkarst un nonāk slimnīcā?

Biežākā kļūda ir nepietiekama šķidruma uzņemšana (jāatceras, ka karstā laikā bērnam vajag dzert vairāk nekā parasti). Slimnīcā nonāk arī bērni, kuri bijuši pārāk silti apģērbti, bez galvassegas, ilgstoši atradušies nevēdinātās telpās, piemēram, automašīnā, vai tiešos saules staros. Šādas situācijas parasti vērojamas vasaras karstajās dienās, it īpaši pirmajās, kad bērna organisms vēl nav adaptējies jaunajiem klimatiskajiem apstākļiem

Allas Silovas ieteikumi vecākiem karstās vasaras dienās

Regulāri piedāvājiet bērniem padzerties. Arī zīdainis karstā laikā ar krūti jābaro biežāk, nekā ierasts. Izvairieties dot saldinātus dzērienus.

Ģērbiet bērnu elpojošā, brīvā, ieteicams gaišā dabiska materiāla apģērbā.

Neatstājiet bērnu nevēdinātās telpās, rūpējieties, lai gaiss tajās būtu patīkami vēss.

Karstā laikā nedodieties ceļojumā ar automašīnu vai arī pietiekami bieži apstājieties un ļaujiet mazulim padzīvoties un paskraidīt svaigā gaisā.

Mūsu eksperti

Alla Silova, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas vadītāja

LA.lv