Veselam
Ārstēšana

Mazāk kafijas un trekna ēdiena – mazāk svīšanas. Kāpēc vēl nomoka pārlieka sviedru līšana0

Foto – Shutterstock

Aptuveni gadu mokos ar svīšanu. Kad skaldu malku vai daru citu fizisku darbu, sviedri netek, toties dažkārt ēdot tie līst aumaļām – mati slapji, un seja jāslauka ar dvieli. Ģimenes ārsts nezināja, kāds var būt cēlonis. Man gan ir liekais svars (133 kg) un otrā tipa cukura diabēts (injicēju insulīnu). EMĪLS R. SALDUS NOVADĀ

 

Ikviens cilvēks ikdienā svīst, un tas ir normāli – šis process ir organisma galvenais termoregulators, tādējādi izdalās liekie sārmi un sāļi.

Ja cilvēkam pastāvīgi uz apģērba redzami sviedru plankumi, tā ir hiperhidroze. Stokholmas dermatoloģijas klīnikas profesors Karls Fridrihs Svartlings, kurš ilgus gadus pētījis pārmērīgu svīšanu un lasa lekcijas medicīnas universitātēs Ziemeļeiropā, skaidro, ka hiperhidroze ir slimība, nevis organisma atbildes reakcija. Tā ne vienmēr ir atkarīga no laika apstākļiem vai diennakts laika.

Ar hiperhidrozi piedzimst, taču bērnībā šī problēma nav tik izteikta – tā pastiprinās līdz ar gadiem. Fizisku aktivitāšu laikā sviedri izdalās vēl intensīvāk.

Lai noskaidrotu cēloņus, jākonsultējas ar ģimenes ārstu, kurš var nosūtīt uz vielmaiņas izmeklējumiem un pie endokrinologa, dermatologa, psihoterapeita vai citiem speciālistiem. Sviedru dziedzeri strādā pastiprināti, uztraucoties vai piedaloties fiziskajās aktivitātēs, tā var būt arī cukura diabēta pazīme, ko pastiprina liekais svars.

Neraugoties uz cēloņiem, jāpārdomā ēdienkarte – ja uzturā lieto treknus, asus un kalorijām bagātus ēdienus, kā arī kafiju, šokolādi un alkoholu, sviedru aromāts var kļūt spēcīgāks. Ļoti svarīga ir regulāra higiēna un gaisa temperatūrai piemērots apģērbs un apavi, vēlams no dabiska un elpojoša materiāla. Jāizvērtē dezodoranti un antiperspiranti – ja svīšana rada diskomfortu un arvien vairāk traucē, iespējams, nepieciešami spēcīgāki līdzekļi, ko var ieteikt farmaceits aptiekā.

Ilgtermiņa risinājums ir botulīna toksīna injekcijas. Tās veic dermatologi speciālās medicīnas klīnikās. Botulīna injekcijas pret svīšanu izmanto padusēs, plaukstās, pēdas u.c. Plastikas ķirurgs Tālivaldis Krūmiņš skaidro, ka viela bloķē nervu sistēmas impulsu uz sviedru dziedzeriem, tādējādi apstrādātajās zonās svīšana turpmākos 6–9 mēnešus samazinās.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Veselam
Iedzīvotāji sniedz viedokli, kur meklēt papildu 60 miljonus mediķu algām 1
13 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Vai ar tavu vairogdziedzeri viss kārtībā?
14 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Ieva Cipruse: “Tas ir normāli, ka apgarota mātišķā mīlestība neatnāk uzreiz!”
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Rūjienā Pūci uz tikšanos par reformu sagaida ar lauksaimniecības tehnikas rindām
17 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Kariņš secinājis, ka pēdējā laika notikumi liek apšaubīt Rīgas domes rīcībspēju
2 stundas
MM
Mečislavs Maculēvičs
Ekonomika
Mečislavs Maculēvičs: Darba tirgus potenciāls – darbinieki 50+
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO. Policijas reidā atklāj ar cik drausmīgi nodilušām riepām brauc kurzemnieki 1
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija nav līdz galam apstiprinājusi NATO aizsardzības plānus Baltijas valstīm un Polijai
1 stunda