Veselam
Bērni

Pazīmes, pēc kurām atpazīt narkotiku lietotāju. Vērojiet arī savus pusaudžus0

Foto – Scanpix

Biedrība „Neatkarība Balt.” īsteno informatīvo akciju „Palīgs vecākiem!”, lai pievērstu plašāku vecāku uzmanību savu bērnu uzvedībai, kas varētu liecināt par narkotiku lietošanu.
Biedrības „Neatkarība Balt” brīvprātīgie, ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu regulāri veic informatīvo darbu Rīgas pilsētas rajonos un dažādās Latvijas pilsētās, uzrunājot cilvēkus par dažādu narkotisko vielu lietošanas simptomiem, kurus pamanot tie pēc iespējas savlaicīgāk var vērsties pēc palīdzības. Tie, kuru bērni lietojuši legālās narkotikas un šobrīd mēģina atgriezties pilnvērtīgā dzīvē, iedrošina citus vecākus sekot līdzi savu bērnu ikdienas paradumiem un uzvedībai. Ja jaunietis lieto kādu no narkotisko vielu veidiem – psihostimulatorus (piemēram, „ectasy”, amfetamīni, „ātrums”), opiātus (heroīns, „krokodils”, metadons, neapstrādāts opijs, kodeīnu saturoši preparāti) un augu maisījumus („spice”, JWH, „kreks”, „kumelīte”) – lietošanas simptomi mēdz izpausties dažādi. Gadījumos, kad narkotiku lietošana jaunietim izraisa halucinācijas, tās tiek uztvertas kā realitāte un tas vairs nekontrolē savu prātu un uzvedību, kļūstot bīstams gan sev, gan apkārtējiem.

Psihostimulatoru lietošanas simptomi
Psihostimulatori ir vieni no nāvējošākajiem preparātiem, jo pat īslaicīga to lietošana var izraisīt psihozi, šizofrēniju, fobijas un galvenās smadzeņu darbības bojājumus. Ilglaicīgas lietošanas gadījumā cilvēks kļūst psihiski un fiziski novājināts, tas strauji novājē un noveco. Psihostimulatoru apreibuma stāvoklī sašaurinās lietotāja acu zīlītes, paātrinās sirdsdarbība, novērojama izteikta aktivitāte, ātra runāšana, nereti pazeminātā tonī, nesakarīga domu izteikšana, sarunas laikā mainot savstarpēji nesaistītas tēmas. Pēc pāris dienu lietošanas, atsevišķos gadījumos var parādīties halucinācijas, izsekošanas mānija un paniskas bailes. Abstinences jeb tā saucamo „lomku” stāvoklī psihostimulatoru lietotājs pastiprināti svīst, ir miegains, bāls, nomāktā garastāvoklī, viegli aizkaitināms un bailīgs.

Opiātu lietošanas simptomi
Visi opiātu grupas narkotiskie līdzekļi tiek iegūti no magonēm un pretēji psihostimulatoriem, tie izraisa eiforijas stāvokli, kas deaktivizē lietotāju un izraisa mieru. Opiāti pat pēc vienas vai divām reizēm lietotājam var radīt psihisko un fizisko atkarību. Opiātu ilgstoša lietošana strauji vājina organisma imūnsistēmu, un nesterilu šļirču izmantošana veicina iekaisumu veidošanos vēnās, infekciju un vīrusu izplatīšanos aknās, plaušu karsoni un asins saindēšanos. Opiātu lietošana izsūc kalciju no lietotāja kauliem un zobiem un soli pa solim sagrauj visu organismu. Opiātu apreibuma stāvoklī lietotāja acu zīlītes kļūst šauras, slikti redz vāja apgaismojuma gadījumā un nereaģē uz apgaismojuma izmaiņām. Lietotāju moka bezmiegs, raksturīgs bālums, izstiepta un lēnāka izruna, aizdomāšanās un koncentrēšanās sarunā uz vienu un to pašu tēmu. Atsevišķos gadījumos cilvēks var būt pacilāts, jautrs, pārspīlēti labsirdīgs un asprātīgs. Abstinences stāvoklī lietotājs kļūst agresīvs, paplašinās acu zīlītes, novērojamas sāpes muskuļos un locītavās, iesnas un drebuļi, vēdersāpes, slikta dūša un vemšana, vājums, depresija un bezmiegs. Ja narkomāna lietošanas stāžs nav ilgs, simptomi var aprobežoties tikai ar garastāvokļa pasliktināšanos, gurdenumu, miegainību un vieglu aizkaitināmību.

Augu maisījumu smēķēšanas simptomi
Smēķējošo augu maisījumu sastāvā ir speciālas vielas – sintētiskie kanabionīdi – kas ļoti ātri izraisa atkarību un smēķētājs vairs nespēj kontrolēt pats savas emocijas, radot risku traģiskam iznākumam. Augu maisījumu smēķētāja psihe tiek bojāta ar pirmajām smēķēšanas reizēm, pamazām graujot visu organismu, it īpaši plaušas un nieres. Ir iespējama hronisku slimību izplatīšanās elpceļos, ļaundabīgu audzēju veidošanās bronhos, balsenē, rīklē un mutes dobumā. Apreibuma stāvoklī lietotājam nedaudz paplašinās acu zīlītes, acu baltumi kļūst apsārtuši, parādās spīdums acīs, sejas bālums un sausums mutē. Cilvēka uzmanība ir nenoturīga, neadekvāta, saraustīta izruna un uzvedība, reizēm parādās halucinācijas un paaugstināta apetīte. Līdzīgi, kā lietojot opiātus, abstinences stāvoklī cilvēks kļūst agresīvs, depresīvs un mokās ar miega traucējumiem vai bezmiegu. Lietotājam parādās temperatūra, iesnas, klepus, laušana kaulos un locītavās, kas raksturīga arī apaukstēšanās gadījumos.
Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs apliecina, ka augu maisījumu lietošanas sekas ir psihozei līdzīgi stāvokļi, izteiktas baiļu sajūtas, un citas izjūtas, kuras ir grūti pakļaut terapijai. Speciālisti iesaka vecākiem pievērst rūpīgu uzmanību sava bērna ikdienas paradumiem un brīvā laika pavadīšanai draugu lokā. Jaunieša uzvedībā var parādīties noslēpumainība, noslēgtība un norobežošanās no vecākiem un tuvākajiem cilvēkiem, bieža atrašanās ārpus mājām, interešu un draugu maiņa, mācību kavējumi. Jaunieša nervu sistēma kļūst nekontrolējama, tāpēc reakcija uz apkārt notiekošo var būt palēlināta, kad cilvēks izskatās ļoti mierīgs, pat miegains un apātisks, vienaldzīgs pret apkārt notiekošo vai tieši pretēji – reakcija ir paātrināta un impulsīva, jaunietis ir uzbudināts un viegli aizkaitināms.
Līdz ar atkarības veidošanos, nostiprinās jaunieša noliegums pret narkotiku lietošanas sekām un ilūzija, ka jebkurā brīdī tas ir spējīgs pārtraukt lietot. Iespējamie vecāku aizrādījumi un jautājumi par uzvedības izmaiņām var tikt uztverti kā uzbrukums, pasliktinot savstarpējās attiecības un uzticēšanos. Ilgstošas un regulāras lietošanas gadījumā, palielinās apreibinošo vielu devas daudzums un lietotājs izmantos jebkurus līdzekļus, lai tās iegādātos. Savlaicīga vēršanās pēc palīdzības un tuvinieku atbalsts ir tikai pirmie soļi, lai atbrīvotos no narkotisko vielu atkarības, tomēr tas ir iespējams.
Ikviens interesents var saņemt bezmaksas konsultācijas, palīdzību sociālās adaptācijas centros, sazinoties ar centru speciālistiem vai atrast sīkāku informāciju par atbalsta iespējām tiem, kas saskārušies ar alkohola un narkotiku atkarības problēmām ir pieejama biedrības mājas lapā www.neatkariba-balt.lv vai zvanot uz tālruņa numuriem 22318291, 29241578.

Saistītie raksti
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām Covid-19 analīzēm
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Papilomas vīrusa infekciju nevar izārstēt, bet no tās var pasargāties
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēc Covid-19 konstatēšanas diviem darbiniekiem Liepājas SEZ pārvalde strādās attālinātā darba režīmā
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti 4
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 3
10 stundas