Veselam
Ārstēšana

Pēc ES atbalsta sadales ārstēšana kļūs bezpersoniska? Čakša un ģimenes ārsti pretējās domās0


Anda Čakša.
Anda Čakša.
Foto: LETA/Zane Bitere

Veselības ministrijas (VM) piedāvātais risinājums, kā starp primārās aprūpes iestādēm sadalīt Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu līdzekļus, neveicina nevienlīdzību, tieši pretēji – nodrošina labu atbalstu praksēm, komentējot Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) iebildumus, žurnālistiem sacīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

LĢĀA prezidente Sarmīte Veide (LRA) aģentūrai LETA pauda bažas, ka jaunie noteikumi, kas nosaka kārtību, kādā īstenos ES struktūrfondu līdzfinansētos projektus primārās veselības aprūpes attīstībai, radīs nevienlīdzību starp praksēm, ierobežos jauno ģimenes ārstu iespējas saņemt atbalstu, turklāt VM piedāvātais risinājums graušot līdzšinējo ģimenes ārsta darbības modeli, padarot pacientu ārstēšanu riskantu un bezpersonisku.

Ministre gan šādam apgalvojumam nepiekrīt, jo uzskata, ka nosacījumi neveicina nevienlīdzību, bet gan rada labu atbalstu prakšu darbības nodrošināšanai.

Tāpat Čakša uzskata, ka ar noteikumiem jauno ārstu prakšu veidošana nekādā veidā netiek ierobežota, tieši pretēji – jaunie ārsti var izmantot vairākus VM piedāvātos instrumentus, tostarp atbalstu prakšu pārņemšanā no vecākiem kolēģiem, kā arī prakses atvēršanā reģionos.

Uz jautājumu, vai izskanējuši iebildumi no citām profesionālajām organizācijām, Čakša atbildēja, ka vienīgie iebildumi par noteikumiem izskanējuši no LĢĀA. Turklāt, tā kā lielākie iebildumi bija saistīti tieši ar primārās aprūpes centru veidošanu, šī daļa veidota kā pilotprojekts, kurā atbalstu saņems tikai pieci centri, piebilda ministre.

Jau ziņots, ka ģimenes ārstu prakšu un primārās aprūpes centru attīstīšanai līdz 2023.gadam būs pieejami 4 476 377 eiro, no kuriem lielākā daļa jeb 3 804 921 eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums , bet 671 456 eiro – valsts un prakšu īpašnieku. Šis finansējums var tikt izmantots būvniecībai, tehnoloģiju piegādei, kā arī informācijas un publicitātes pasākumu nodrošināšanai.
Individuālā ģimenes ārstu prakse ar vienu pakalpojuma sniegšanas vietu var pretendēt uz attiecināmo izmaksu kopsummu, kas nepārsniedz 8000 eiro uz vienu attīstāmo praksi, savukārt, veidojot praksi ar divām un vairāk pakalpojuma sniegšanas vietām, tā var pretendēt uz summu, kas nepārsniedz 10 000 eiro. Arī ģimenes ārstu sadarbības prakse var pretendēt uz summu līdz 10 000 eiro. Šo pasākumu īstenošanai paredzēts finansējums, kas nepārsniedz 3 726 375 eiro.

Vienlaikus finansējums, kas nepārsniedz 750 000 eiro, paredzēts arī ārstiem un pašvaldībām, kuras gatavas attīstīt primārās aprūpes centrus. Šajā pozīcijā var pretendēt uz summu, kas nepārsniedz 30 000 eiro uz vienu praksi.

VM piedāvāto risinājumu, kā starp primārās aprūpes iestādēm sadalīt minētos ES struktūrfondu līdzekļus, neatbalsta LĢĀA.

 

Lasiet vairāk: Kas varēs tikt pie 4,5 miljoniem eiro ģimenes ārstu prakšu un primārās aprūpes centru attīstīšanai

LA.lv
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Kā izaudzināt ģēniju, nevis kaprīzu “niķu podu”. Psihologu ieteikumi
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Saulesbrilles vasarā: “must have” kā pieaugušajiem, tā bērniem
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
“Vaivaros” notiks sporta spēles cilvēkiem ar kustību traucējumiem
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/AFP
Pasaulē
Tramps asiem vārdiem izsakās par britu tankkuģa sagrābšanu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien termometra stabiņš pakāpsies līdz +29 grādiem
1 stunda
IK
Inga Kaļva-Miņina
Kultūra
Noraujot viltus maskas. Jāņa Bruģa proza
38 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Krievijas hokeja zvaigzne Panarins skarbi par Krievijas politiku un Putinu: Vladimir Vladimirovič, pārdod savas slidas
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Valsts policija meklē bezvēsts prombūtnē esošo Elizabeti Mileiko
43 minūtes