Veselam
Ārstēšana

Peldētāja auss – biežāk vasarā. Kas tā par kaiti, kā izvairīties un ārstēt?1

Vasaras atpūta dažkārt beidzas ar otītu. To bieži vien sauc par peldētāja ausi, jo tipiska pazīme ir slimības rašanās pēc peldes.

Otīts vasarā ir biežāks nekā ziemā, jo siltajā laikā cilvēki ar lielāku aizrautību atvaļinājumu pavada pludmalēs pie ūdeņiem. Slimības pazīmes rodas, kad ārējās auss ejā nonāk ūdens, smiltis vai citas svešķermeņu daļiņas. Tieši tālab, ka visa sākums ir peldes laikā, šo infekciozo iekaisumu dēvē par peldētāja ausi.

Cilvēkam ienirstot un uzpeldot, bung­ādiņa stipri izstiepjas. Nesterilais mitrums uzkrājas un veicina auss sekrēta sašķidrināšanos. Rodas labvēlīga vide, kur vairoties patogēnajām baktērijam. Ausu sērs nelielā daudzumā palīdz nodrošināties pret mikrobiem un sēnītēm.

Otītu rosina arī neakurāta ausu tīrīšana, ārējās auss ejas skrāpējumi un citi mehāniski bojājumi, ilgstoša ausīs ievietojamo austiņu lietošana un dzirdes aparāta izraisīti hroniski kairinājumi, auss ejas izaugumi, sēnīšu infekcija, ekzēma, psoriāze, seboreja, alerģijas un audzēji.

Pāris dienās ausīs rodas sāpes un tūska, ko pastiprina kairinājums, ausis tīrot vai kasot ar vates kociņiem vai citiem priekšmetiem. Ausu, kakla un deguna slimību ārsts Aivars Plēpis brīdina, ka tā var radīt arī mikroplaisiņas ādā, un tajās nokļūst baktērijas. Lai arī iekaisums ir nebūtisks, tas ir visnotaļ sāpīgs. Tāpēc ausis jāmazgā un jātīra tikai tik dziļi, cik var aizsniegt ar pirkstu, kā arī jāslauka vai jātīra ar dvieli vai salveti.

Auss eja mēdz būt apsārtusi, sāpīga, pat žāvājoties, rijot vai runājot. Sāpes ir pastāvīgas vai asas, pēkšņas. Rodas aizkaitināmība, vispārējs nespēks, bezmiegs un galvassāpes. Auss šķiet aizkritusi un niez.

Ja auss sāp vairāk nekā diennakti, jādodas pie ārsta, lai pārliecinātos, ka tas nav kāds progresējošs iekaisums. Pašārstēšanās otīta gadījumā ir bīstama, jo var veicināt procesa pāriešanu hroniskā fāzē un izraisīt komplikācijas. Speciālisti neatzīst arī tautas līdzekli – smaržīgās ģerānijas lapas ievietošanu ausī vai sulas pilināšanu. Taču tas nav savtīgos nolūkos, bet tikai bezjēdzības un reizēm bīstamības dēļ, jo ģerānijas lapu sastāvā esošās ēteriskās eļļas un fitoncīdi dezinficē gaisu un kaitē vīrusiem, nevis baktērijām, savukārt saņurcītā lapiņa var apdedzināt iekaisušo auss ejas ādu, un, ja ģerāniju neizdodas izvilkt, bet iedzīt vēl dziļāk, svešķermenis pastiprina strutošanu.

Ja sāpes ir pulsējošas un ausī biezi, zaļpelēki izdalījumi, otīts jau ir mēreni ielaists. Ausis šķiet aizkritušas gandrīz pastāvīgi, paaugstinās ķermeņa temperatūra, galvassāpēm pievienojas nelaba dūša.

Vēl ļaunāk, ja nepatīkamos simptomus papildina līdzsvara zudums, troksnis ausīs, reiboņi un dzirdes pasliktināšanās.

Ārstēšanas taktika ir atkarīga no slimības stadijas – izmanto gan kompreses, gan antibakteriālus un sāpes remdējošus medikamentus, gan asinsvadus sašaurinošus pilienus un izsmidzināmus preparātus. Smagākos gadījumos ārsts ir spiests ķerties pie tā sauktās mazās ķirurģijas.

Otīts ir bīstamāks bērniem, cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, hroniskiem faringīta un sinusīta, cukura diabēta pacientiem, biežiem peldētājiem un nirējiem.

Lielisks izgudrojums peldētāju un nirēju vajadzībām ir peldcepures. Dodoties ūdenī, ausīs var ievietot arī silikona aizbāžņus. Ne mazāk svarīga ir vietas izvēle – baseinā ir mazāk iespēju saķert baktērijas nekā slēgtā ūdenstilpē. Ja neizdodas izvairīties no galvas iegremdēšanas ūdenī, ausis vēlams akurāti izslaucīt ar dvieļa stūri. Pilnīgi visu sēru no ausīm arī nevajag iztīrīt, jo tā radītā skābā vide nelielā daudzumā aizsargā organismu no infekciju un ūdens nonākšanas dziļāk ausī. Nav vēlama arī ziepju, šampūna vai vannas putu nonākšana ārējās auss kanālā. Šie līdzekļi tikai kairina ādu un ausīm labumu nedod.

LA.lv