Veselam
Netradicionāli

Dziedināšana ar skaņu. Dziedātāja Perukua palīdz caur skaņu atraisīt sevi un savu spēku0

Perukua personiskā arhīva foto

Austrālieti Perekua, kuras koncerti oktobrī būs Rīgā, pirmoreiz iepazinu viņas vadītā seminārā sievietē par balss (un sevis) atraisīšanu. Viņa ienāca telpā, tērpusies baltā un tērpā, atvērtu vēderu, un jau no pirmajām skaņām, caur kurām – ar dziesmu – viņa iesāka semināru, šis dziedājums aizgāja līdz manas dvēseles dzīlēm. Droši vien būsiet ko tādu piedzīvojuši – kad klausies un skudriņas skrien pār ķermeni, kurš sāk vibrēt un varbūt pati no sevis sāk tecēt asara. Pieskāriens dvēselei. Arī viņa pati apzinās un jūt, ka “mana mūzika aizskar cilvēku sirdi un dvēseli ļoti dziļi”. Zināšanas un prasmes, ko dziedājums sevī nes, viņa “pa graudiņam vākusi visā pasaulē un sevī attīstījusi”. Savulaik precējusies ar indiāņu šamani, viņa 11 gadus nodzīvoja ASV, augstkalnu tuksnesī, kur apguva un iepazina senās zināšanas par dziedināšanu ar skaņu, senas indiešu ceremonijas, seno vēsturi… Tāpēc, pat dziedot “pop” vai “soul” stilā, viņas dziedājums nes šo dziļumu.

Toreiz, divu dienu seminārā, viņa mācīja, kā mums pašām ievibrēt sevī skaņu, kustību, pieskārienu un, jāsaka, tas bija jaudīgi un atmiņā paliekoši. Turklāt viņas dziesmās un seminārā, raisot sevi vaļā, viņa aicināja atvērties visam, kas ir mūsos – te netika aicināts atraisīt tikai maigu, pūkainu, glāsmainu sievišķību, nē, arī tādu mežonīgu, ugunīgu, seksuālu, pirmatnēju! Tādu, kādu tajā brīdī tu jūti.
Jā, skaņa dziedina dvēseli. Arī ķermeni harmonizē. To es šajā seminārā izjutu.

Mūsu saruna par to, kā skaņa var dziedināt un kā elpošanu un skaļu izmantot veselībai. Kā viņa krasi mainījusi savu dzīvi, pametot veiksmīgu karjeru un sekojot sirdsbalsij. Par to, kā dziedāšana palīdz dzemdībās un ikdienas spēka avotiem.

Pastāstiet, kā jūs, būdama dziedātāja, nonācāt līdz tam, ka sākāt veidot seminārus sievietēm?

Es biju veiksmīga džeza dziedātāja Austrālijā… Bet tad pametu karjeru un aizbraucu uz ASV, sekojot vietējam amerikāņu indiānim, šamanim John Twobirds. Es aizbraucu apgūt un iepazīt senās zināšanas par dziedināšanu ar skaņu, senās indiāņu ceremonijas, seno vēsturi… Daudz kas no tā nav pazīstams mūsdienu Rietumu pasaulē. Mans ceļš tur bija garš un sarežģīts… Vairāk nekā 11 gadu es pavadīju augstkalnu tuksnesī. Pa šo laiku es arī iepazinu daudz ko, kā arī pati izveidoju dažādas prakses, kuras palīdzēja man daudzās ceremonijās, kuras mēs vadījām. Dabiski, ka es sāku tajā dalīties – tā sākās mani pirmie semināri. Šobrīd uz maniem semināriem nāk ļoti daudz cilvēku. Dažkārt sieviešu apmeklē vairāk nekā 300 sieviešu. Šīs zināšanas es vēlāk integrēju savā mūzikā.

Un, kad atgriezos uz skatuves, manī pazuda visi ierobežojumi – gan žanra, gan vokālie. Plašāks kļuva mans vokālais un žanriskais diapazons. Tādēļ mana mūzika aizskar cilvēku sirdi un dvēseli ļoti dziļi. Tā dod cerību, jēgu un piepilda ar mīlestību!

Tikšanās ar Ziemeļamerikas šamani jums bija patiesi liktenīga. Lasīju, ka jūs satikāties nejauši (ja dzīvē tā vispār notiek) – ejot gar okeāna malu. Viņš bija atbraucis uz Austrāliju uzstāties ar savu mūziku. Vairāk nekā desmit gadu jūs mācījāties pie viņa mākslu dziedināt ar balsi. Pēc tam sekoja Indija un seno mantru apgūšana. Toreiz, kad pametāt Austrāliju, gājāt pretēji straumei, draugiem, sabiedrībai…

Man nācās pārvarēt milzu lūzumu, kas atdalīja mani no savas dvēseles aicinājuma, jo es ļoti šaubījos sevī, baidījos, nebiju pārliecināta… Sēžot uz klints, skatoties uz okeānu, es lūdzu atbalstu Zemei un savai dziļākajai būtībai. Man vajadzēja atbalstu, jo visa mana ģimene, visi mani draugi, mani muzikanti bija absolūti negatīvi pret manu izvēli. Tā bija sarežģīta izšķiršanās, bet manas mīlestības spēks, manas izvēles spēks bija spēcīgāki par bailēm. Es mīlēju šo cilvēku, šamani, viņš kļuva par manu vīru un vēlāk – bērna tēvu. Patiesa mīlestība vienmēr ir milzīgākais atbalsts.

Ir senas zināšanas par skaņu nozīmi, piemēram, ka konkrētas skaņas var ievibrēt, arī dziedināt konkrētus orgānus. Vai skaņas, ko izmantojat koncertos un semināros, ir balstītas konkrētās zināšanās par noteiktu skaņu ietekmi vai arī esat sajutusi caur praksi, empīriski, kas vislabāk palīdz?

Abējādi. Jā, ir noteiktas skaņas, kuras atbilst konkrētu orgānu vibrācijām. Tas atbilst daoistu praksēm. Piemēram, skaņa “H-a-a-a-a” rezonē sirds līmenī. Pat ikdienas līmenī, kad mēs izelpojam skaļāk, tas skan kā “ha”.
Mans seno tradīciju izzināšanas ceļš un mani (empīriskie) iekšējās pasaules pētījumi, noveda līdz noteiktām skaņu gammām, kuras palīdz noskaņot ķermeni harmoniskās vibrācijās. Tādās, kas notur iekšējo līdzsvaru un daudzi meistari izmanto manas prakses savā darbā.

Ko rāda jūsu pieredze – vai parasts cilvēks var sevi izdziedināt vai citus ar balsi?

Balss ir ārkārtīgi spēcīga atslēga uz to, lai atvērtu dziedināšanās potenciālu. Tūkstošgadēm dažādās pasaules kultūrās balsi izmantoja dziedināšanai. Tāpat kā tā palīdzēja senāk, tā palīdz cilvēkiem arī mūsdienās.


Droši vien jums ik pa laikam kāds jautā – kas īsti ir vokālā joga?

Tā ir sievietes ikdienas skaņu prakse. Es to izstrādāju, pamatojoties savā pieredzē, kā atraisīt savu ķermeni ar elpošanas un skaņas palīdzību. Noderēja zināšanas, kas gūtas ASV un Indijā, mana džeza izglītība, šamaniskās sagatavošanas un nodarbības vēdiskajā pieejā skaņai. Šī prakse dod jaudīgu rezultātu jau pēc divām nedēļām. Tā ir lieliska kontrole pār elpošanu, balsi, apziņu…

Kādi ir bijuši neparastākie apstākļi, kad esat dziedājusi? Dzirdēju, ka esat dziedājusi dzemdībās draugu ģimenei.

Jā, dziedāšana dzemdībās bijusi unikāla pieredze, tāda bijusi ne tikai vienreiz. Taču man dziedāšanā nav nekā neparasta… tā man ir tik dabiska, lai kāda būtu vieta un apstākļi.

Vai esat dziedājusi dzemdībās slimnīcā vai mājās? Kā tas sievietei palīdzēja? Jau izsenis ir zināms, ka zemās skaņas, uz leju virzītās skaņas palīdz vērties dzemdes kakliņam. Savulaik bija ciltis, kur sievietes dzemdībās skandināja noteiktas skaņas līdzās dzemdētājai…. Es arī savulaik skatījos dokumentālo filmu, kur dzemdības aizgāja ļoti raiti pēc tam, kad dzemdētājas vīrs sāka spēlēt uz īpaša instrumenta – garu tauru (cilvēka garumā)… Kāda ir jūsu pieredze ar skaņu dzemdībās?

Esmu dziedājusi daudzās dzemdībās. Gan mājās, gan stacionārā. Arī pati savas meitas dzemdībās dziedāju. Es vienmēr aicinu sievietes uzticēties savai balsij visos radību posmos. Kad atveras sievietes rīkle, simetriski sievietes ķermenī vienlaikus atveras arī dzemde. Tas paver ceļu bērnam uz šo pasauli. Skaņu treniņš manā skatījumā ir obligāts, sievietei gatavojoties dzemdībām. Tas palīdz sievietei ar skaņu vibrācijas palīdzību attīrīt visu dzemdību kanālu. Tas padara dzemdības par krietni vieglākām un atbrīvo sievieti no grūti pārdzīvojamām emocijām, kuras viņa nes sevī dzīves laikā.

Te vietā piebilst, ka koncertos Rīgā un Tallinā es izpildīšu vienu dziesmu, sava veida mantru, kuru es uzrakstīju speciāli dzemdībām – “Birthing Chant”. Tā ir viena no albuma “The Original Essence” kompozīcijām, tas ir brīnišķīgs disks, ko es ierakstīju ar trīskārtēju Gremmi balvas ieguvēju Tomu Vesindžeru no ASV.

Seminārā jūs daudzkārt uzsvērāt, ka vajag runāt un atbrīvot skaņas, tās laižot “no vēdera”. Tāpat – ka svarīgi elpot no vēdera. Pastāstiet vairāk, kā to darīt un kāpēc tas ir tik svarīgi.

Es runāju un dziedu [skaņu un enerģiju virzot] no vēdera lejasdaļas. Tas palīdz pareizi elpot. Ja jūs palūkosieties, kā elpo bērni, jūs ieraudzīsiet, ka viņu vēderiņi ieelpā piepūšas. Ar laiku daudzi cilvēki aizmirst to un sāk elpot virspusēji. Piepildot ar skābekli tikai augšējo plaušu daļu. Tas var novest pie dažādām veselības problēmām. Kad jūs sākat elpot daudz dziļāk, jūs sākat arī runāt no cita stāvokļa – no tāda, kur ir iekšējs miers un apmierinātība ar dzīvi. Elpošanas laikā diafragma masē iekšējos orgānus, gremošanas orgānus. Tas rada ļoti pozitīvu ietekmi uz orgāniem, jo 80% mūsu imūnsistēmas ir koncentrēti vēderā! Un vienlaikus šāds līdzsvarots ķermeņa stāvoklis un enerģija, kas dzimusi, pateicoties dziļai elpošanai un balsij, sakārto arī prātu. Pazūd trauksmainas domas, ienāk skaidrība un apzinātība, rīcības skaidrums un izpratne par patiesām dzīves vērtībām.

Kā šādi dziļi elpot un piepūst vēderu, ja sievietēm mācīts ievilkt vēderu?

Tā vienkārši ir kā epidēmija. Un vienkāršākais veids, lai to iemācītos – vispirms saprast, ka tā ir slimība. Un sākt pieņemt savu vēderu tādu, kāds tas ir. Uzlieciet plaukstas uz vēdera lejasdaļas un ieelpojiet. Sajūtiet, vai vēders pavirza plaukstas uz priekšu. Ja nē, tātad jūs elpojat virspusēji. Pamēģiniet izdarīt lēnu ieelpu, tā, lai plaukstas pavirzītos no tā uz priekšu. Tas ir pirmais solis.

Tad uzlieciet plaukstas uz ribu sāniem, tā, lai četri pirksti skatītos uz priekšu, bet lielais pirksts – atpakaļ. Ieelpojiet, sajūtiet, vai jūsu plaukstas tiek pavirzītas uz sāniem. Ja nē, pamēģiniet izdarīt lēnu dziļu ieelpu tā, lai tas tomēr notiktu.

Atvēliet laiku elpošanas apgūšanai, tā ir tuvs jūsu draugs. Šī iepazīšanās kalpos jums daudzus gadus. Elpojiet un dzīvojiet ar pilnu krūti

Es biju jūsu seminārā pāris gadus atpakaļ. Liels paldies par to, ka varējām tik dziļi pieskarties savai būtībai. Tas, protams, var raisīt dažādus pārdzīvojumus, arī mūsu grupā bija sieviete, kas ļoti ļoti raudāja. Ko jūs darāt, ja grupā ir kāds, kas spēcīgi, varbūt pat histēriski reaģē? (atceros, ka grupā bija palīdzes – vai tādēļ viņas tur ir – lai palīdzētu šādos gadījumos?). Vai tā ir bijis? Un ko šīs prakses dod?

Daudzām sievietēm manos semināros rodas dziļi, spēcīgi pārdzīvojumi. Tas atspoguļo tās apspiestās emocijas un enerģijas, ar kurām viņas dzīvo savu dzīvi. Teiksim atklāti – pasaule, kurā mēs dzīvojam, nav sievieti atbalstoša. Tā drīzāk ir vīriešu pasaule, kurā sievietes pakāpeniski kļūst par vīriešiem nekā kur būtu līdzsvarā sievišķā un vīrišķā enerģija. Un labāk lai sieviete šīs emocijas atbrīvo drošos apstākļos seminārā nekā izgāž tās uz tuviniekiem vai svešiniekiem.

Histērija var rasties tajā gadījumā, ja sieviete ļoti atdalīta no savas patiesās dabas, viņa piedzīvojusi kādu smagu traumu, piemēram, izvarošanu. Tāpēc zālē vienmēr speciāli ir sievietes atbalstam.

Video klipos un uz skatuves jums bieži vien ir atklāts vēders. Mums pastāv pieņēmums, ka vēderu nevajag rādīt citiem, ka tā ir enerģētiski ievainojama zona, jo īpaši grūtniecēm to neiesaka. Vai arī dzīvē tā ģērbjaties un kāpēc?

Tas atkarīgs no klimata. Uz skatuves un siltajās zemēs man pārsvarā ir atklāts vēders. Tā ir vieglāk elpot un arī manī daudz enerģijas virzās tieši šajā reģionā. Mans atvērtais vēders ir arī gluži kā signāls sievietēm – pieņemt savu vēderu. Tas ir tik svarīgi mūsdienu pasaulē, kur daudzi glancētie izdevumi cenšas pārliecināt, ka sievietei uz vēdera jābūt “sešpakai”. Arī koncertos Rīgā un Tallinā es būšu skatuves tērpā ar atvērtu vēderdaļu.

Kur jūs rodat spēkus bez mūzikas?

Es rodu daudz spēku, daudz esot dabā. Lai būtu saiknē ar tagadni. Esmu iesakņojusies savā mīlestībā, manā galvenajā ceļvedī un skolotājā šajā dzīvē. Mana mīlestība mani baro.

Vai spēku dabā smeļaties jebkur vai jums ir kāda sava stihija? Un kā izjūta dabas spēku dažādās valstīs (jūs taču daudz ceļojat)?

Man nav tik svarīgi, kādā pasaules malā es atrodos, drīzāk ir būtiski būt šajā vietā dabā, just saikni ar to. Tā ir tīra enerģija. Tur nav mentālo noslāņojumu, ar kuriem piepildītas pilsētas. Protams, ir vietas, kur enerģija dabā ir spēcīgāka, tā saucamās spēka vietas. Šīs vietas nav noteiktas pēc politiskās ģeogrāfijas. Tās ir vietas, kuras nav pārņēmusi industrija. Kalni, upes, meži… visur, kur dabas elementi var izpausties pilnībā! Tādas vietas ir arī Austrālijā, kas ir mana dzimtene un Jaunzēlandē, kur es nodzīvoju četrus gadus un ASV, kur pavadīju 11 gadus un Krievijā, kur es došos pēc koncerttūres Rīgā un Tallinā.

Jūsu vārds – Perekua – ir jums no dzimšanas? Ko tas nozīmē?

Tas ir mans īstais vārds, tāds rakstīts arī pasē. To man deva tante, kad uz kārtīm izlika manu likteni! Tomēr tas neko konkrētu nenozīmē.

Kas ir tas, ko vēlaties nodot sievietēm semināros un gan viņām, gan vīriešiem koncertos?

Sievietes, koncertu gadījumā – arī vīrieši – , gūst iespēju izdzīvot un iesakņot sevī reālu pieredzi par to, ka patiesībā ir viņu dabiskā būtība. Viņi var sajust savu reālo spēku, skaistumu, diženumu. Viņi var sajust savu neticamo radošo potenciālu. Tas dod viņiem iespēju attīrīties no emocionāliem blokiem un traumām, kas notur domformas un sākt dzīvot no savas mīlestības pilnības, jūtīguma un potenciāla. Kļūt pa īstam savas dzīves centram, noņemot upura un atkarības paradigmas. Kļūt par savas dzīves veidotāju, savu “visumu”, savas dvēseles paudēju. Nāciet uz manu koncertu “Sieviete mīlestībā” 2. oktobrī Rīgas kongresu namā un sajūtiet, aiznesiet sev līdzi šo iedvesmu dzīvot, radīt, mīlēt!

LA.lv