Veselam
Dzīvesveids

Plikšķināmie, klapējamie… Kādus palīgrīkus var izmantot pirtī0

Foto no “Lauku Avīzes” tematiskā izdevuma “Pirts: praktiski un dziedinoši”

Līdzās slotiņām pirtī var ņemt talkā arī citus rīkus, jo ādai vajadzīgi daudzveidīgi pieskārieni.

•Kārkla klūgas, iespējams, ir Latvijā pašlaik visbiežāk lietotais palīgrīks. Klūgu izmantošanu savdabīgās slotiņās savulaik ieteicis viedais pirtnieks Ziedonis Kārkliņš. Kādā seminārā ārvalstu kolēģi demonstrējuši samuraju slotiņu no bambusa, bet Kārkliņš rosinājis pamēģināt klūgas. “Būdams ne tikai pirtnieks, bet arī dziednieks, viņš zināja, ka nozīmīgs ne tikai šā rīka fiziskais pieskāriens, bet arī skaņa, ko rada klūdziņu saskaršanās citai ar citu, tāpat vibrāciju maiņa, piesitot slotiņu dažādām virsmām. Pateicoties Kārkliņam, šī mode Latvijā arī sākās,” stāsta pirtnieks Romualds Lamsters.

Klūgu slotiņu masāžas iedarbība ir diezgan plaša – āda tiek labāk apasiņota, tā kļūst elastīgāka, tvirtāka, var mazināties iekaisīgi procesi. Arī izsildītos muskuļus var efektīvāk atslābināt, atbrīvot no saspringuma. Labvēlīgi iedarbojas arī uz saistaudiem. Slotiņas mēdz būt dažāda garuma, tātad arī darbošanās atšķirīga. Par standarta izmēru uzskata 50–60 cm garu klūgu bunti.

Klūgu slotiņas parasti izmanto ārpus pērtuves, siltā telpā. Vienlaikus strādā ar divām. Tā ir ne tikai klapēšana, bet arī rīvēšana, ripināšana, paberzēšana un virpināšana. Ja āda attīrīta, iedarbība ir spēcīgāka.

Jāievēro masāžas virziens – no pēdām uz pacelēm, no plaukstām uz padusēm, tātad limfas atteces virzienā, sirds virzienā. Izklauvēt gan drīkst arī pretēji, tikai pareizi jāliek akcenti, piemēram, masējot kāju, mazliet vājāk paklauvē uz leju, bet stiprākus uzsitienus veic virzienā uz augšu. Jāuzsit tikai tik, lai patīkami, bet ne sāpīgi. Citādi muskulis nevis atslābs, bet sasprings. Vibrācijas vilnis kļūst koncentrētāks, ja uzsit nevis ar slotiņas vēdeklīti, bet ar tās stingro, roktura galu.

Izmanto īpašu kārklu šķirni: tiem ir taisnāki zariņi, mazāk sazarojumu. Izgatavošanu labāk uzticēt amatniekam, kurš māk sasiet pareizi, lai klūgu gali neieplīstu. Var mēģināt darināt arī pats. Klūgas var griezt gan rudenī, tikko kā nobirušas lapas, gan pavasarī sulu laikā, tad miziņu vieglāk noņemt. Zariņus nomizo un izžāvē; tie gatavi likšanai buntītē, kad ar sausu sprikšķi lūst. Kārtojot buntē, svarīgi izvēlēties vienāda resnuma klūdziņas un tās ļoti rūpīgi salikt zaru pie zariņa, lai kāti veido simetrisku apli ar 2,5–3,5 cm diametru un slotiņu ir ērti aptvert ar plaukstu un saturēt. Roktura daļā kātiņiem jābūt cieši citam pie cita, lai vēdeklītis veidotos neliels un simetrisks.

Lai zarus vieglāk savaldīt, sākumā kātiņus nofiksē ar gumiju. Tad nosien ar lina, kokvilnas, džutas vai sizala auklu, tinot diegu pie diega. Kātus var nosaitēt tikai plaukstas platumā. Pareizu rokturi ir visai sarežģīti izveidot. Taču tikai tad, ja tas izdevies maksimāli precīzi, iespējams panākt gan vēlamo masāžas efektu, gan efektīvu vibrāciju.

Klūgu slotiņu izmanto arī ārpus pirts – mājas apstākļos. Rīta pēriens ar klūdziņu slotu tonizē muskuļus, raisa mundrumu, savukārt pirms gulētiešanas veicina atslābināšanos. Nav jāsit pa kailu miesu – arī caur apģērbu vibrācija iet cauri visam ķermenim. Lai atslābinātu saspringto sprandu, ērti apsēžas un ar vienu vai divām klūgu slotām ritmiski bungo pa pleca pretējo pusi.

Savdabīgas kastaņetes, ar kurām izklauvē ķermeni, var lieliski harmonizēt. Labvēlīgi iedarbojas gan uzsitiens, gan skaņa un vibrācija.

Dažāda izmērakoka veserīši, kas gatavoti no elastīgiem zariņiem, kuriem klāt atstāts gabaliņš stumbra, ļauj panākt dziļu iedarbību uz zemādas audiem. Tie piemēroti konkrētu orgānu vai enerģētisko kanālu ievibrēšanai. Nedrīkst klapēt, kur un kā pagadās – jāpārzina anatomija, turklāt jāsaprot, kādas emocijas un kurā ķermeņa vietā mēdz radīt enerģētiskus sablīvējumus.

Dažāda garuma un resnuma koka vālītes var izmantot orgānu ievibrēšanai – vienu uzliek uz vajadzīgās vietas, ar otru uzsit. Efektu iespējams pastiprināt, ja uz āmuriņiem un nūjām savieto baltu zīmes, jo tad ķermenis papildus saņem arī noteiktu programmu. Baltu zīmju ietekme ir ļoti spēcīga. Piemēram, stiprinot fi zisko un garīgo harmoniju, parasti lieto Saules un Mēness simbolu kombināciju. Vīrieša darbības pamatā ir Uguns enerģija, tāpēc, strādājot ar viņu, Saulītes zīme ārpusē, Mēness vidū. Sievietēm – otrādi.

 

Raksts no “Lauku Avīzes” tematiskā izdevuma “Pirts: praktiski un dziedinoši”

LA.lv