Veselam
Bērni

Puikiņš sieviešu tualetē, saplēsta citu manta… Uzvedības etiķete tiem, kuriem ir bērni 0

Foto – Fotolia/enterphoto

Vai var runāt par savu bērnu ar kolēģiem, kā pabarot bērnu ar krūti, nešokējot apkārtējos un ko darīt, ja mazais draiskulis saplēsis zeķubikses svešai sievietei, stāsta etiķetes eksperte Tatjana Nikolajeva.

“Viņš taču ir bērns,” – dažām mātēm tas ir, šķiet, galvenais attaisnojums, kad viņu bērns kaut ko sastrādājis. Un, ja viņa pati izpaudusies, ir vēl viena ne mazāk populāra frāze: “Es taču esmu māte.” Bet līdzīgi izteicieni parasti izraisa citos tikai aizkaitinājumu un neapmierinātību. Kā pareizi uzvesties, ja ar bērnu esi nonākusi kutelīgā situācijā?

Par lūgumu palaist bez rindas

Principā, ja māte ar bērnu lūdz citiem palaist viņus bez rindas – tas nepārkāpj pieklājības normas robežas. Galvenais, ka viņa ir gatava pieņemt atteikumu (jo cilvēki ir dažādi), un nerīkos par to skandālu. Bet ja sieviete pati ir nolēmusi, ka ikvienam vajadzētu palaist viņu pirmo un burtiski lien bez rindas, pastumjot malā citus – tas ir neglīti.

Privātas sarunas ar kolēģiem par bērniem

Ja jūsu kolēģei arī ir bērns, un viņa labprāt apspriež dažādas tēmas par bērniem, jūs apmaināties ar pieredzi, nekas traks tas nav. Piemēram, poliklīnikās mātes bieži vien tā dara. Tomēr jāsaprot, ka šādas saruna nav patīkamas pilnīgi visiem. Ticiet man, tava bērna veiksmīga pakakāšana un pareizā kakas krāsa maz interesē apkārtējos, it īpaši, ja viņi šajā laikā dzer kafiju un ēd savu sviestmaizi. Jebkurā gadījumā, skaļi apspriest šādus jautājumus nav nepieciešams.

Par podiņiem un pamperiem sabiedriskās vietās

Internetā kādu laiku varēja redzēt attēlu, kurā ātrās ēdināšanas restorānā sieviete pacēlusi dzēriena glāzi pie bērna, un viņš tajā čurā izbrīnītu cilvēku acu priekšā. Šāda rīcība ir nepieņemama! Iespējams, mātei tāds skats neizraisa riebumu, bet kā ar citiem? Ja mazulis sagribējis uz tualeti dabā vai parkā – paejiet malā. Tas nenozīmē, ka jums pilnīgi jānoslēpjas, bet jāaiziet līdz vietai, kur maz cilvēku. Ne visiem ir patīkami redzēt līdzīgu rīcību.

Tāds pats noteikums attiecas uz pamperiem, īpaši, ja bērns ir ne tikai pačurājis, bet pastrādājis nopietnāk. Smaržu nav iespējams noslēpt. Noteikti ejiet uz tualeti, un tur nodarbojieties ar šo jautājumu.

Par bērna barošanu ar krūti citu acu priekšā

Tas jādara, nešokējot citus. Lielākā daļa no mums katru dienu neredz ar krūti barojošu māti. Galvenais ir nepārvērst barošanu par striptīzu, nevajag izvilkt laukā visu krūti. Var piesegt mazuļa galvu vai pamēģināt noiet maliņā, ja ir iespēja.

Par multenēm un mūziku sabiedriskā vietā

Bērniem nevajadzētu skatīties multiplikācijas filmas vai klausīties mūziku bez austiņām, ja apkārt ir citi cilvēki. Ja vecāki neizpilda šo elementāro likumu, tas ir dabiski, ka kāds var aizrādīt. Mammām un tētiem ir jāsaprot, ka nevar padarīt savu bērnu par slogu citiem. Viņu uzdevums ir samazināt līdz minimuma bērnu kaprīzes un, ja viņi nevar to izdarīt, tad sabiedriskā vieta jāatstāj.

Par tantēm un onkuļiem

“Ja neklausīsi, tante paņems tevi līdzi,” – saka māte un paskatās kādas pilnīgi nepazīstamas sievietes virzienā. Šādas lietas ir nepieļaujamas. Tu pārliec vainu no sevis uz citiem: māte – labā un “tante” – sliktā.

Par mātēm ar bērnu ratiņiem

Noteikumi visiem vienādi: pirmkārt, no transportlīdzekļa cilvēki izkāpj, un tikai tad iekāpj citi pasažieri. Nekādi izņēmumi šajā jautājumā. Te vairāk darbojas nevis etiķete, bet loģika. Ja mamma un mazulis izkāps nākamajā pieturā, protams, labāk visus palaist garām, un tikai tad iekāpt un palikt turpat pie durvīm. Ja ceļš paredzēts garāks, labāk iekāpt kopējās rindas kārtībā.

Lieliski, ja citi palīdz – atvēl vietu, lai sieviete var novietot ratiņus ērtā vietā. Mātei nevajadzētu visus izgrūstīt, cilvēki nav akli, viņi visu redz un saprot.

Par sieviešu ģērbtuvēm, tualetēm un zēniem

Ja tu paņem līdzi mazu zēnu uz sieviešu tualeti, nekā noziedzīga tajā nav, kabīnes vismaz ir slēgtas. Bet labāk lai tēvs nodarbojas ar šo jautājumu. Attiecībā uz sieviešu ģērbtuvēm, piemēram, baseinā, protams, nevajadzētu tur ievest par četriem gadiem vecākus zēnus.

Par kailiem bērniem pludmalē

Bērnu vienmēr ir labāk vest uz pludmali biksītēs. Tā jādara ne jau pieklājības dēļ, ir vairāki citi faktori. Pirmkārt, dzimumorgāniem nevajag sauli. Otrkārt, apkārt staigā citi bērni. Kails bērns raisa viņos dabisko zinātkāri un nevajadzīgus jautājumus. Plus neaizmirstiet par higiēnu: tā ir viena lieta, ja bērns, kurš vēl neprot staigāt, rāpo pa paklāju ar pliku dibenu, un cita – ja bērns ar tādu sēž smiltīs, uz akmeņiem utt.

Par bērnu kailfoto

Plikiņi mazulīši līdz gada vecumam – aizkustinoši. Galvenais nepārkāpt robežu. Kad bērnam ir 2-3 gadi, bet viņš kails “klīst” pa internetu – tas nav labi.

Par publisku sodu

Sodīt bērnu publiski vai veikt audzinošas sarunas nepieciešams korekti, bez lamāšanās, grūstīšanas un pļaukām. Vari stingrā balsī paust savu neapmierinātību.

Pusaudzi es neieteiktu strostēt liecinieku klātbūtnē, jo šajā vecumā bērni uzskata sevi par pieaugušajiem, un var atbildēt uz kritiku ar protestu. Profilaktiskas sarunas būtu jāveic pirms došanās uz sabiedrisko vietu vai arī pēc tam. Ja situācijā tomēr ir nepieciešama jūsu iejaukšanās, izsaki aizrādījumu citiem nemanot.

Par saplēstām zeķēm un nosmērētu apģērbu

Ja tavs bērns ir kādam kaut ko saplēsis vai nosmērējis, noteikti vajadzētu atvainoties. Tikai vecāki un neviens cits pasargā apkārtējos no bērnu netīrajām kājām un tamlīdzīgām lietām. Attiecībā uz bērnu saplēstām zeķbiksēm, pieklājīgam cilvēkam būtu jākompensē zaudējums. Ne katrs to pieņems, bet tavs pienākums ir izteikt šādu piedāvājumu.

Nevajag domāt, ka jūsu bērni – laime visiem, audziniet viņus un iemāciet uzvesties pieklājības normu robežās.

 

Avots: aif.ru

LA.lv
ML
Māra Lapsa
Veselam
Izvērsti: Uztura ieteikumi senioriem. No kuriem produktiem neatteikties
8 stundas
IO
Indra Ozoliņa
Veselam
Tamponu, paketi vai piltuvi? Laikus nenomainīts tampons var izraisīt toksisko šoku
8 stundas
DE
DELFI
Veselam
Veiksmīgai sarunai: Sešas frāzes, ar kurām labāk nesākt teikumu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Bordāns runājis ar Vējoni. Kad gaidāms nākamais solis?
19 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Irina Maligina savas “Olainfarm” akcijas nodod Igaunijā jaundibinātam uzņēmumam
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
Simto jubileju svin dienu pirms valsts svētkiem. Ko Velta novēl Latvijai un valdībai
49 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Krievijas koncernam “Gazprom” daļēji piederošais “Conexus” tiesā apstrīd regulatora lēmumu
1 stunda
LA
LA.lv
Ekonomika
Zemākas cenas, lielāks ātrums – noteikti cenu griesti telefonsarunām
2 stundas