Veselam
Ārstēšana

Renārs Putniņš: Kāpēc privātais investors slimnīcu var uzbūvēt ievērojami lētāk? 0


Renārs Putniņš
Renārs Putniņš
Foto: LETA

Autors: Renārs Putniņš, neiroķirurgs, Saeimas deputāts

Daļēji Krievijas investoriem piederošais uzņēmums LS Medical Property ir paziņojis par plāniem Rīgā, Skanstes ielā līdz 2020. gadam uzbūvēt lielu daudzprofilu slimnīcu. Saskaņā ar uzņēmuma pārstāvju izplatīto informāciju deviņstāvu klīnikas būvniecības darbu kopējās izmaksas varētu būt aptuveni 25 miljoni eiro. (1)

25 miljoni eiro par slimnīcas izbūvi. Tas ir daudz vai maz. Tāda, iespējams, ir pirmā domā, kas nāk prātā cilvēkiem, apspriežot šo pagaidām vēl nerealizēto projektu.

Sekundārā doma. Droši vien tā, ka ārvalstu uzņēmēju būvētā klīnika, kas būs paredzēta pārtikušiem un prasīgiem klientiem, daļa no kuriem jau būs pieraduši pie tik attīstītu valstu kā Šveice vai Vācija veselības aprūpes standartiem, būvniecības izmaksu ziņā solās būt vairākas reizes lētāka nekā līdzīgas medicīnas būves, kas tiek finansētas no Latvijas valsts budžeta.

Teju šajās dienās ir izsludināts konkurss par Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvdarbu veikšanu. Iepirkuma prognozētā līgumcena ir 56 589 000 eiro, plānojot būvniecību aptuveni 37 000 kvadrātmetru platībā.(2)

Privātais investors tikmēr stāsta, ka, lai uzbūvētu jaunu modernu daudzfunkcionālu pilna servisa klīniku strauji augošā Latvijas galvaspilsētas rajonā tam pietiks ar divreiz mazāku naudas summu.

Runā, ka nauda dārgu objektu celtniecības laikā, nu gluži kā būvgruži lec, birst un lido uz visām pusēm, trāpot katras procesam pietuvinātas personas kabatā.

Privātais investors parasti izrāda lielākas rūpes par to, lai maksimāli minimizētu šos cilvēka dabai raksturīgos celtniecības procesa atbirumus.

Valsts… Valsts iestāžu būvniecības uzraudzības mehānismos daži zobrati nereti kustas pretēji vispārpieņemtajiem ekonomikas un loģikas principiem.

Vai nebūtu laiks mainīt šo sistēmu?

Sākt mēs varētu ar detalizētu Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas A korpusa otrās kārtas darbu būvniecības izmaksu pārvērtēšanu, ko uzticētu veikt neatkarīgiem ekspertiem. Skaidrs, ka jauna slimnīcas būve ir nepieciešama, tomēr ir rūpīgi jāvērtē vai darbus nav iespējams paveikt daudz lētāk.

 

1)  sputniknewslv.com

2) db.lv

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Kā sagatavoties medicīniskajām analīzēm
11 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kuri ir pieprasītākie bērnu ārsti reģionos. Aicina atbalstīt bezmaksas vizītes
1 diena
DE
DELFI
Veselam
Pazīmes, kas liecina – tevi uzaudzināja īstens narciss
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 1
24 minūtes
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
54 minūtes
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Avārijā uz Ventspils šosejas gājis bojā autovadītājs
2 stundas
LE
LETA
Sports
Kitijai Laksai līdzīga trauma kā Porziņģim – sezona noslēgusies
23 minūtes