Veselam
Ārstēšana

Rentgena stari – ar piesardzību! Cik daudz starojuma iegūstam un biežākās kļūdas izmeklējuma izvēlē 0

Foto – Shutterstock

Veicot rentgenuzņēmumu, var atklāt kaulu lūzumus, mugurkaula deformāciju un citas veselības problēmas. Neraugoties uz iespējamu kaitējumu, ko var izraisīt apstarošana, rentgena stari ir neatņemama diagnostikas sastāvdaļa. Kas jāievēro, lai diagnozes meklējumos neapdraudētu veselību?

Nevar apgalvot, ka rentgena izmeklējumiem salīdzinājumā ar pārējām diagnostikas metodēm ir priekšrocības, jo daudzos gadījumos slimību var atklāt arī citādi. Taču nereti šos izmeklējumus veic nevajadzīgi, un pacients jonizējošo starojumu saņem velti.

– Rentgenstarojums ir jonizējošā starojuma veids, kas izraisa jonizācijas procesu, kurā rodas pozitīvi un negatīvi joni. Tiem, savstarpēji iedarbojoties, veidojas ķīmiski aktīvas vielas, tostarp brīvie radikāļi. Tad sākas to reakcijas, un organisms cenšas novērst tajā radušās pārmaiņas, – skaidro Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra direktore Dace Šatrovska.

Atšķirīgs starojums

Veicot dažādus izmeklējumus, saņemam atšķirīgu jonizējošā starojuma devu. Vislielākā tā ir invazīvajā radioloģijā, datortomogrāfijā, rentgenoskopijā, bet ievērojami mazāka – rentgenogrāfijā.

Datortomogrāfija ir vispiemērotākais izmeklējums pēc traumām, taču pacients tās laikā saņem samērā lielu jonizējošā starojuma devu, tāpēc vispirms jāapsver, vai pastāv alternatīvas, mazāk riskantas izmeklēšanas metodes, piemēram, ultrasonogrāfija vai magnētiskā rezonanse. Sevišķi piesardzīgi jārīkojas grūtnieču, bērnu un pret starojumu īpaši jutīgu orgānu vai audu izmeklēšanā.

Ja organisms nespēj tikt galā arī ar mazu jonizējošā starojuma devu, ilgstošā laika periodā var tikt veicināta vēža rašanās, bet pēc lielas devas saņemšanas sākties audu bojāeja.

Dažādu šūnu grupas, audi un orgāni uz jonizējošo starojumu reaģē atšķirīgi. Visnejutīgākie pret to ir kaulaudi. Mazjutīgi ir arī muskuļaudi, centrālā nervu sistēma (galvas smadzenes, muguras smadzenes) un āda. Pie jutīgākiem audiem pieder dzimumdziedzeri, asinsrades sistēma, gremošanas trakts, vairogdziedzeris un citi dziedzeraudi, kā arī acu lēcas. Bērni, it īpaši vēl nedzimušie mazuļi mātes ķermenī, no rentgena starojuma jāsargā vēl vairāk nekā pieauguši cilvēki.

Ja vien iespējams, jācenšas izvairīties no augļa apstarošanas, it īpaši, ja izmeklējumu veic ķermeņa zonā starp diafragmu un ceļiem vai arī ja tajā izmanto radioaktīvos izotopus. Sievietei jāņem vērā, ka sākumā grūtniecību var nenojaust. Par nosūtīšanu uz šo izmeklējumu atbild ārsts. Vienmēr jāapsver ieguvums no rentgena izmeklējuma – reizēm vilcināšanās to veikt var kaitēt ne tikai mātei, bet arī vēl nedzimušajam bērnam.

Cik bieži pieļaujami rentgenoloģiskie izmeklējumi, nav noteikts. To nepieciešamību izvērtē ārsts, kurš uz tiem nosūta, kā arī speciālists, kurš tos veic, apsverot iespējamo pozitīvo iznākumu salīdzinājumā ar risku.


Rentgena iekārtas pārbauda


Kā atklāj Dace Šatrovska, noteikumi par aizsardzību pret jonizējošā starojuma izmantošanu medicīnā paredz radioloģisko ierīču atbilstības kritērijus un to neatkarīgas pārbaudes. Zobārstniecības iekārtām tās veic ne retāk kā reizi gadā, bet pārējām radioloģiskajām ierīcēm – vismaz reizi gadā. Savukārt radioloģisko ierīču kvalitātes pārbaužu regularitāti nosaka ārstniecības iestāžu darbinieki atkarībā no tā, vai konkrēto ierīci izmanto katru dienu, reizi mēnesī vai retāk.

4 biežākās kļūdas

1. Izmeklējumu atkārto, kaut gan tas veikts jau iepriekš citā poliklīnikā vai slimnīcā. Ja izvērtētu bijušās pārbaudes rezultātus, cilvēks nesaņemtu lieku starojuma devu.

2. Izmeklējums neietekmē ārstēšanas taktiku, piemēram, vecam cilvēkam ar deģeneratīvu kaulu un locītavu sistēmas saslimšanu tas ne vienmēr būs lietderīgs.

3. Izmeklējumus veic pārāk bieži, pirms slimība progresējusi vai atkāpusies, un tajos atklātais nemaina ārstēšanas taktiku.

4. Veic izmeklējumu, kas konkrētajā gadījumā nesniedz vispusīgu informāciju.

UZZIŅA

• Rentgendiagnostikas metodēm pieskaitāma rentgenogrāfija (rentgena uzņēmumi), tās paveids ir mamogrāfija, datortomogrāfija, panorāmas rentgenogrāfija, kā arī rentgenoskopija/fluoroskopija.

• Rentgenoskopijas/rentgenogrāfijas paveids ir invazīvā radioloģija/angiogrāfija.

• Gan rentgenogrāfijas, gan rentgenoskopijas attēlus iegūst, izmantojot digitālos detektorus.

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
4 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
6 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
1 stunda
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
5 stundas