Veselam
Ārstēšana

“Repharm”: Aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumi zāļu gala cenā ir piliens jūrā0


Farmācijas un veselības aprūpes grupas AS “Repharm” līdzīpašnieks Andrejs Leibovičs.
Farmācijas un veselības aprūpes grupas AS “Repharm” līdzīpašnieks Andrejs Leibovičs.
LETA/Paula Čurkste

Aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumi zāļu gala cenā ir piliens jūrā, intervijā norādīja farmācijas un veselības aprūpes grupas AS “Repharm” līdzīpašnieks Andrejs Leibovičs.

Viņš norādīja, ka šobrīd Veselības ministrija ir rosinājusi diskusijas par fiksēta piecenojuma visiem medikamentiem ieviešanu, taču tas nebūt nav galvenais cenas ietekmējošais faktors.

“Visu medikamentu cenas Latvijā ir atkarīgas no to ražotāja, un to neviena valsts neregulē.

Medikamentu cenas pastāvīgi aug vienu vai otru iemeslu dēļ. Daudz tiek runāts par pārējo ķēdes posmu līdz aptiekai uzliktajiem uzcenojumiem, bet tas ir piliens jūrā salīdzinājumā ar paša ražotāja noteikto cenu. Pēc ķīmiskā sastāva vienas un tās pašas tabletes cena dažādiem ražotājiem var atšķirties pat vairākas reizes. Taču lielākoties par to patērētāji nav informēti,” sacīja Leibovičs.

Viņš norādīja, ka medikamentu tirgus būtiskas pārmaiņas piedzīvos no šā gada 1. aprīļa, kad atbilstoši pērnā gada vasarā pieņemtajām izmaiņām normatīvos ārstam receptē būs jānorāda starptautiskais ķīmiskais nosaukums, nevis konkrēta ražotāja izstrādājums. Tas novedīs pie cenu samazinājuma, ko jutīs patērētāji.

Foto – Shutterstock

“Tās ir vien spekulācijas par aptieku un vairumtirgotāju ietekmi uz to visu, šo posmu ietekme uz zāļu gala cenu ir minimāla. Jau šobrīd viena un tā paša sastāva, bet dažādu ražotāju medikamentu cena aptiekās var atšķirties vairākas reizes.

Pašlaik ārsti receptēs norāda medikamenta zīmolu, bet, ja vēlaties iegādāties attiecīgā medikamenta lētāku analogu, jums kā patērētājam ir jāzina par tādu iespēju. Ja man nav speciālas izglītības, es to, visticamāk, nezināšu,” stāstīja “Repharm” līdzīpašnieks.

Viņš arī atzīmēja, ka citās valstīs ķīmiskā nosaukuma, nevis zīmola norādīšana medikamentu receptēs jau sen ir ierasta prakse. “Līdz ar to aptiekās patērētājam tiks piedāvāts lētākais variants, un tā jau būs patērētāja izvēle, vai iegādāties lētāko vai dārgāku analogu,” teica Leibovičs.

Viņš piebilda, ka šāda izvēle ir arī šobrīd, bet lielākoties iedzīvotāji par to nezina, tāpēc ir atkarīgi no ārsta veiktajām izvēlēm.

“Ja jūs nezināt par tādu iespēju un nezināt zīmolu, kura ražotais medikaments ar tādu pašu ķīmisko sastāvu tirgū tiek piedāvāts par zemāku cenu, kā jūs to varat prasīt?

Pašlaik patērētāji savā ziņā ir atkarīgi no ārsta un viņa izvēles, kādu zīmolu ierakstīt receptē.

Klientu izvēli attiecībā uz medikamentiem ietekmē divi faktori – ārsta izrakstītā recepte un reklāma. Pārējais jau ir pašdarbība. Kad būs spēkā minētie normatīvi par aktīvās vielas norādīšanu receptēs, sagaidāms, ka medikamentu cenas būtiski samazināsies,” sacīja “Repharm” līdzīpašnieks.

Vienlaikus viņš atzina, ka zāļu ražotājiem nav pienākuma informēt, kāpēc kādiem medikamentiem mainās cenas. “Nav regulatora, kam būtu jāatskaitās, kas varētu izskaidrot sabiedrībai cenu kāpuma iemeslus. Šobrīd cenu veidošanās mehānisms nav caurskatāms,” pauda Leibovičs.

Savukārt komentējot loģistikas izmaksas, ko ražotāju nereti piesauc kā iemeslu cenu atšķirībām starp valstīm, viņš sacīja, ka tā ir vien izlocīšanās. “Ir daudz būtiskāki cenu veidojoši faktori, tostarp tas, kurā valstī attiecīgais medikaments tiek ražots, kādi tajā ir normatīvi, nodokļu politika, cik liela ir ražotne utt.

Foto: pexels.com

Savukārt attiecībā uz cenu atšķirībām starp valstīm jāsaprot, ka, piemēram, mēs un citi Latvijas uzņēmumi esam šeit reģistrēti kā akciju sabiedrības vai sabiedrības ar ierobežotu atbildību, taču lielākā daļa izplatītāju šeit nav reģistrēti komercreģistrā, tie darbību veic kā citas valsts uzņēmumu pārstāvniecības. Attiecīgi nav zināms, kā veidojas viņu noteiktās cenas, to nevar izkontrolēt,” uzsvēra Leibovičs.

Tāpat “Repharm” līdzīpašnieks norādīja, ka arī zāļu ražotāju mērķis ir nopelnīt. “[Medikamentu] Cenas samazinās ļoti retos gadījumos – tad, kad parādās konkurence un analogi. Novērojumi liecina, ka ražotāji samazina cenas, līdzko tiek iesniegti dokumenti par analogu reģistrāciju. Dažkārt arī tiek mainītas medikamentu lietošanas instrukcijas, lai procesus novilcinātu,” sacīja Leibovičs.

Jau vēstīts, ka līdz 17. janvārim farmācijas nozares pārstāvji varēja iesniegt priekšlikumus par Veselības ministrijas iecerētajām medikamentu piecenojuma un aptieku izvietojuma reformām. Diskusijas paredzēts turpināt janvāra beigās.

Veselības ministrijas iecerētais medikamentu piecenojuma modelis, kurā plānots ietvert fiksētus piecenojumus gan aptiekām, gan lieltirgotavām, ir izveidots, pamatojoties uz Konkurences padomes (KP) pētījumu, kurā secināts, ka Latvijā ir patērētājiem nelabvēlīgākais zāļu cenu veidošanas mehānisms Baltijas valstīs.

Saistītie raksti

KP aicinājusi izvērtēt iespēju lieltirgotavām un aptiekām ieviest fiksētu maksu par katru pārdoto zāļu iepakojumu, kā arī paredzēt tādu uzcenojumu sadalījumu, kas mazinātu aptieku atkarību no lieltirgotavām.

Tāpat KP sagatavojusi vairākus citus priekšlikumus, tostarp rosinājumu vienādot cenas veidošanas mehānismu gan kompensējamām, gan nekompensējamām zālēm.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām Covid-19 analīzēm
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Papilomas vīrusa infekciju nevar izārstēt, bet no tās var pasargāties
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēc Covid-19 konstatēšanas diviem darbiniekiem Liepājas SEZ pārvalde strādās attālinātā darba režīmā
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti 4
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 3
10 stundas