Veselam
Ārstēšana

Rokas tirpst, dedzina – naktīs nevar gulēt!0

“Pārstrādāto roku” jeb karpālā kanāla sindroms ir tikai izpausme kādām citām saslimšanām – endokrīnām izmaiņām, sistēmas slimībām vai locītavu patoloģijai, uzskata AS “Veselības centru apvienība” poliklīnikas “Pulss 5” neiroloģe Inga Kalere. Viņas prakse liecina, ka tikai 10 % gadījumu problēmas cēlonis ir dinamiska vai statiska slodze, kā arī vibrācija. Karpālā kanāla bojājuma simptomi ir tirpšana īkšķī, rādītājpirkstā un vidējā pirkstā, sāpes naktīs plaukstā, dedzināšana, parestēzijas, kustību traucējumi, ko izraisa nerva kompresija kanālā. Daktere Kalere uzskata, ka ikviens, izpildot vienkāršus testa vingrinājumus, var noteikt pirmās pazīmes nervu bojājumiem.

Karpālā kanāla sindroms sievietēm tiek diagnosticēts četras reizes biežāk nekā vīriešiem, lai gan nodarbošanās, kas provocē saslimšanu, ir raksturīgas abiem dzimumiem. Proti, tie ir dažādu transporta līdzekļu vadītāji, kas nemitīgi saskaras ar vibrācijām, stomatologi, cilvēki, kas dienu pavada, veicot monotonas kustības piespiedu pozās.

Tomēr 90 % gadījumu karpālā kanāla sindroms ir izpausme kādām citām – nopietnākām – saslimšanām, kuras var konstatēt tikai pēc padziļinātu izmeklējumu veikšanas un asins analīžu izvērtēšanas. “Karpālā kanāla saslimšanas agrīna diagnostika dod iespēju savlaicīgi uzsākt pamatslimības ārstēšanu,” norāda AS “Veselības centru apvienība” poliklīnikas “Pulss 5” neiroloģe Inga Kalere. Pamatslimības šajā gadījumā ir endokrīnās slimības – cukura diabēts, hipotireoze, olnīcu hipofunkcija, akromegālija; sistēmas slimības – tādas kā reimatoīdais artrīts, podagra, amiloidoze, jaunveidojumi, kā arī locītavu patoloģija, kas rada nervu trofikas traucējumus un izmaiņas nerva šķiedrā. Ja netiek atrasts patiesais problēmas cēlonis, tad operācija, kas ir viens no karpālā kanāla saslimšanas ārstēšanas veidiem, var nedot gaidīto rezultātu.

Karpālā kanāla saslimšana sākotnēji var izpausties kā tirpšana, īkšķa, vidējā vai rādītājpirksta sāpes naktīs. Reizumis var tirpt plauksta līdz pat augšdelmam un plecam. Slimībai pastiprinoties, sākas īkšķa pamatnes piebriešana, viegla asimetrija, kam pēc tam seko atrofija. Tas nozīmē, ka pacientam, piemēram, ir grūtības noturēt rokā adatu un paņemt sīknaudu. “Visiem šiem simptomiem pamatā ir nerva bojājums, un atbilstoši simptomātikai tiek piemērota ārstēšanas metode,” skaidro neiroloģe.

Saistītie raksti

Lai noteiktu izmaiņas nerva šķiedrā, tiek izmantoti diagnosticējoši izmeklējumi – neirometrija, kvantitatīvā sensorā testēšana un neirogrāfija, kā arī ultraskaņas izmeklējums. “Katrs gadījums ir individuāls, un ārsts, ņemot vērā minēto pamatizmeklējumu rezultātus, var lemt, kā rīkoties tālāk – turpināt izmeklējumus vai izmantot kādas no karpālā kanāla ārstēšanas iespējām: fizioterapiju, fizikālo terapiju, izrakstīt medikamentus, veikt blokādes, rekomendēt atslodzi un miera režīmu vai apsvērt operāciju,” skaidro Inga Kalere. Reizēm slimības pēdējā stadijā var nelīdzēt arī ķirurģiska iejaukšanās, jo nervs pa lieliem posmiem jau ir aizgājis bojā. Par šādu situāciju var vēstīt tirpšanas vai dedzināšanas izzušana, ja diskomforts pirms tam ir bijis ilgu laiku.

Lai ikviens varētu noteikt, vai gadījumā nav jādomā par nervu bojājumu, daktere Kalere iesaka dažus vienkāršus paņēmienus – var pacelt vienu roku taisni virs galvas un turēt minūti. Ja šajā laikā īkšķa, vidējā vai rādītājpirksta zonā parādās sāpes vai tirpšana, vajadzētu doties pie ārsta, lai pēc iespējas agrāk konstatētu problēmu. Savukārt tiem, kam mājās ir asinsspiediena mērītājs, var uzlikt manšeti, kurā pacelt spiedienu līdz tādai pakāpei, kas par 10 mm Hg pārsniedz arteriālo spiedienu, un paturēt minūti. Ja šajā laikā parādās tirpšana vai sāpes, būtu jāveic papildu izmeklējumi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Bērnu slimnīcai ziedoti 120 kilogrami svaigu gurķu un 100 litri medus
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Aicina valsts amatpersonas palielināt zāļu kompensācijas apmērus
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Tikai 78% pirmsskolu darbinieku nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem, vēl mazāk ar sejas maskām un cimdiem
15 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Viņķele izdod rīkojumu, nosakot prasības rīcībai ar Covid-19 inficēto personu mirstīgajām atliekām 3
6 stundas
LP
Linda Pužule
Pasaulē
“Mēs nebijām gatavi katastrofai.” Tautietes Lindas stāsts par straujo notikumu attīstību Spānijā
Speciālreportāža 10 stundas
LE
LETA
Veselam
Visstraujāk ar Covid-19 inficēto skaits turpina augt Rīgā 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Policija atklāj, kāds sods piemērots vīrietim par pensionāres nogrūšanu veikalā Ozolniekos
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Traģiska avārija Juglā: bojā gājusi gājēja
8 stundas