Veselam
Bērni

Rotaļlaukumā, uz ielas, uz batuta… Bērnu drošībā ārpus mājas 0

Rotaļlaukumā

Rotaļājoties un aktīvi kustoties, bērni sevi pilnveido, attīsta spēku, telpas un līdzsvara izjūtu. Taču spēļu laukumi nereti neatbilst drošības prasībām, tādēļ vecākiem mazulis jāpieskata.

Pārliecinieties, vai pamatne ap rotaļu laukumu iekārtām ir pārklāta ar zāģu skaidām, mulču, smiltīm vai gumijas materiālu.Pārbaudiet, vai tām nav asu malu un smaiļu, vai tās nerada risku krist, vai nav atklātas betona daļas, koka izvirzījumi un akmeņi.

Pārliecinieties, ka paaugstinātas virsmas (platformas, rampas u. c.) ir norobežotas, lai izvairītos no kritieniem.

Raugieties, vai paaugstinājuiem ir aizsargbarjeras un margu spraugas ir vai nu tik šauras, ka bērns tajās nevar iebāzt galvu, vai tik platas, lai tā nevar iesprūst. Mazus bērnus drīkst šūpot tikai šūpolēs ar muguras un sānu drošības balstiem.

Konstatējot rotaļu laukuma aprīkojuma bojājumus, informējiet tā apsaimniekotāju vai pašvaldību.

Uz batuta

Uz batuta drīkst atrasties tikai viens bērns, lai negūtu traumu, satriecoties ar citu.Pievērsiet uzmanību, vai batuta metāla atsperēm, āķiem un rāmim ir aizsargpārklājums, vai ap to ir drošības tīkls, vai tam nav caurumu, plīsumu, plaisu un bojājuma rāmī.

Batuts jānovieto tā, lai tuvumā nav nekādu apdraudējumu (žogs, koki vai kādi priekšmeti u. tml.). Tam jāatrodas uz mīksta zāliena, smiltīm, mizu mulčas vai cita materiāla, kas nodrošina amortizāciju un ir vismaz 2,5 metrus ap to.


Piepūšamajās atrakciju iekārtās

Tām jābūt pietiekami nostiprinātām un jāatrodas uz zālāja vai smilšu seguma, nevis uz asfalta vai betona. Pie atrakciju objekta jābūt izvietotiem lietošanas noteikumiem un informācijai, kāda vecuma un auguma bērniem tās piemērotas. Par šo nosacījumu ievērošanu atbildīgi atrakciju piedāvātāji, taču vecākiem jāraugās, vai tas tiek darīts, un jāievēro drošības ieteikumi. Piesardzīgi izvērtējams arī piedāvājums piepūšamās rotaļu iekārtas iznomāt internetā, ja nav garantijas, ka tās atbilst drošības prasībām.

Atvērtajās iekārtas pusēs platformas augstums nedrīkstētu pārsniegt 60 cm no zemes. Ja tas ir lielāks, aizsargmalām jāatbilst vismaz lietotāja auguma garumam. Jebkurā atvērtajā pusē vismaz 1,2 m apkārt jābūt triecienu mazinošam pārklājumam.Iekārtai jāatrodas vismaz 1,8 m attālumā no objektiem, kas var radīt risku savainoties.

Atrakciju iekārtai vajadzīgi vismaz 6 stiprinājuma punkti. Tās tuvumā jābūt uzraugam, kurš pieskata bērnus rotaļāšanās laikā.

 


Uz ceļa un ielas

Latvijā katru gadu ceļu satiksmes negadījumos cieš vidēji 900–1000 bērnu, bet 25–30 zaudē dzīvību. Tiklīdz mazais sāk staigāt, viņam jāstāsta par drošību uz ielas un ar savu piemēru jārāda, kādi ceļu satiksmes noteikumi jāievēro gājējam: šķērsojot ielu vai ceļu, vienmēr vispirms jāpārliecinās, vai netuvojas automašīna; brauktuvi nedrīkst pāriet, ja luksoforā deg sarkanā gaisma; nedrīkst staigāt, klausoties austiņās mūziku, kas traucē sadzirdēt apkārt notiekošo.


Ceļā ar automašīnu

Vecāki nereti uzskata, ka, braucot automašīnā, drošākā vieta mazulim ir mātes klēpī, taču tā nebūt nav. Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka transportlīdzekļos, kuru sēdvietas aprīkotas ar drošības jostu, bērnam, kura augums nepārsniedz 150 centimetrus:

 jāatrodas vecumam un svaram atbilstošā sēdeklītī un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu;

 vai jāsēž uz vecumam un svaram atbilstoša paliktņa un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu. Jāpievērš uzmanība, vai uz bērnu sēdeklīša ir norādīts starptautiskais drošības standarts ECE R44, kas iegūts, veicot tehnisko normu pārbaudes. Ja šādas uzlīmes nav, to nevajadzētu pirkt. Ja bērna krēsliņu vēlas novietot automašīnas priekšējā sēdeklī, jāatceras, ka mazajam līdz gada vecumam jāatrodas ar skatu pretēji braukšanas virzienam – notiekot negadījumam, mazulim tā būs drošāk. Ja priekšējā pasažiera vieta ir aprīkota ar gaisa spilvenu, tas jāatslēdz, jo tā atvēršanās var nopietni kaitēt bērnam.

Būtiski ievērot arī citas transportlīdzekļa ražotāja instrukcijas, kas parasti uzlīmju veidā izvietotas automašīnas salonā.


Dodoties kolektīvā izbraucienā

Atbilstoši “Ceļu satiksmes noteikumiem”, bērnu grupas atļauts vest tikai diennakts gaišajā laikā pa ietvi, gājēju un velosipēdu ceļu. Ja to nav – pa ceļa nomali transportlīdzekļu braukšanas virzienā kolonnā ne vairāk par diviem mazuļiem rindā. Kolonnas priekšā un aizmugurē tās kreisajā pusē jāatrodas pieaugušajiem ar sarkaniem karodziņiem, kuri to pavada. Pārvadājot bērnu grupas, kas dodas ekskursijā vai citā izbraukumā, autobusā jāatrodas vismaz vienam pieaugušajam pavadonim, bet transportlīdzekļa priekšpusē un aizmugurē jābūt piestiprinātai brīdinājuma zīmei, ka tajā ved bērnus.

Autovadītājiem jāatceras, ka, tuvojoties apturētam transportlīdzeklim, kam uzstādīta bērnu grupas pārvadāšanas pazīšanas zīme, jābrauc ar tādu ātrumu, lai nepieciešamības gadījumā varētu apstāties un palaist garām brauktuvi šķērsojošus bērnus.


Tumsā – ar atstarotāju

Gājējiem un velosipēdistiem uz neapgaismotiem ceļiem un ielām nepieciešams atstarotājs. Tas attiecas arī uz bērniem, kurus ved ragaviņās vai vaļējos ratiņos. Mazākajiem satiksmes dalībniekiem ieteicams izvēlēties apģērbu, somas un ratiņus ar iestrādātiem atstarojošiem elementiem. Taču drošības nolūkā neatkarīgi no pārvietošanās vietas un laika atstarotājus ieteicams piestiprināt pie apģērba, somas, ratiņiem, ragaviņām vai velosipēda.

Vecākiem jāraugās, lai atstarotāji būtu droši un sertificēti.

Kvalitatīvu atstarotāju no viltojuma var atšķirt:

 pēc iesaiņojuma, uz kura jābūt “CE” marķējumam, kas liecina, ka atstarotājs ir sertificēts;

 pēc materiāla – visaugstākā gaismas atstarošanas spēja ir mikroprizmas materiāliem, kas ir mīksti un lokani, bet uz atstarotāja esošās sīkās, atstarojošās prizmas var pamanīt, tikai rūpīgi ieskatoties.

Gājējiem nav ieteicami cietie atstarotāji, kas paredzēti piestiprināšanai pie ratiņiem, ragaviņām vai velosipēdiem. Tie gan ilgāk kalpo, taču būtisks to trūkums ir atstarošanās leņķis. Piestiprināts pie apģērba, atstarotājs kustas. Cietais atstarotājs ir labi saskatāms, ja tā virsma atrodas perpendikulāri automašīnas staru kūlim. Taču, ja tas ir kaut nedaudz slīpi, atstarošanās spēja mazinās pat 10 reizes. Vislabāk pamanāmi ir balti un citi gaišu toņu atstarotāji, bet nākamie pēc spožuma ir dzeltenie.


Uz velosipēda un skrituļojot

Bērnus līdz 7 gadu vecumam ar velosipēdu atļauts pārvadāt pieaugušajiem, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu, ja velosipēdam iekārtots papildu sēdeklis un ir droši kāpšļi mazā pasažiera kāju atbalstam. Dzīvojamās zonās un daudzdzīvokļu namu pagalmos bērniem neatkarīgi no vecuma braukt ar velosipēdu atļauts patstāvīgi.

Vizināties ar riteni pa brauktuvi vai ceļa malu drīkst no 7 gadu vecuma pilngadīgas personas pavadībā. 7–12 gadus vecam bērnam atļauts mācīties braukt pagalmā, parkā, stadionā vai uz ielas pieauguša cilvēka klātbūtnē. Sasniedzot 12 gadu vecumu, pēc sekmīgas atbilstoša eksāmena nokārtošanas bērns var kļūt par pilntiesīgu velosipēda vadītāju.

Velopasažieriem līdz 7 gadu un velobraucējiem līdz 12 gadu vecumam noteikti jālieto aizsargķivere. Vizinoties ar skrejriteni, velosipēdu vai skrituļslidām, jābūt ceļgalu un elkoņu sargiem, bet skrituļojot – arī plaukstu aizsargiem, jo krītot bērns instinktīvi mēģina atbalstīties uz rokām un tā var gūt delnas locītavas lūzumu. Kritiens bieži vien draud ar smadzeņu satricinājumu vai citām traumām, tādēļ uz aizsarglīdzekļu rēķina nevajadzētu taupīt.

Gan velobraucējiem, gan velopasažieriem neatkarīgi no vecuma diennakts tumšajā laikā un nepietiekamas redzamības apstākļos jālieto atstarotāji. Priekšpusē jābūt baltas, aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim, bet sānos (riteņos /spieķos) – oranžiem vai dzelteniem atstarotājiem. Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, nepietiekamas redzamības apstākļos velosipēdam jābūt aprīkotam ar atstarotājiem vai arī braucējam jābūt atstarojošai vestei.

 

Raksts no tematiskās avīzes “Bērns – vesels un drošībā”

LA.lv
DE
DELFI
Veselam
Dīvaini un amizanti pieredzes stāsti par piedzīvojumiem guļamistabā
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Piešķirts apbalvojums “Gada Farmaceits 2018”
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Vai vajadzētu aizmirst dzīves lielo mīlestību?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
5 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
3 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
3 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
4 stundas