Veselam
Dzīvesveids

Rūpes par ādu ziemā – ārīgas un iekšķīgas0

Shutterstock ilustrācija

Ziemā ādai jāvelta ne mazākas rūpes kā vasarā. Sargājot pret aukstumu un temperatūras svārstībām, jāgādā ne tikai par tām ķermeņa daļām, kas atsegtas svaigam gaisam, bet arī par to, ko apslēpjam zem siltu drānu kārtām.

 

Telpās – viens, laukā – cits

“Liela problēma ziemas periodā, īpaši Latvijā, ir mainīgi laika apstākļi, mitrs gaiss un vējains laiks. Vienu dienu temperatūras stabiņš var nokrist līdz mīnus 7 °C atzīmei, bet nākamajā uzkāpt līdz plus 5 °C. Ziemā ik dienu, izejot salā no siltām, apkurinātām telpām, jāpiedzīvo krasa temperatūras maiņa. Var būt grūti izvēlēties krēmu, jo dažādiem laika apstākļiem nepieciešami dažādi krēmi,” stāsta kosmetoloģe Ilze Actiņa. “Nevar visu dienu sēdēt birojā, kad uz sejas uzklāts āra apstākļiem paredzēts krēms, jo ādas vajadzības iekštelpās ir citas, tāpēc ziemas krēmu ieteicams nēsāt līdzi somā un uzklāt tikai tad, kad tas vajadzīgs.”

“Medicīnā runā par to, ka cilvēka organisms nejūtas labi situācijā, ja diennakts temperatūras svārstības ir lielākas par 15 °C, it īpaši, ja plusi mainās uz mīnusiem. Ļoti daudzi pacienti mainīgas temperatūras periodā sūdzas par galvassāpēm un ādas diskomfortu. Aukstā laikā saraujas asinsvadi, bet vielmaiņa kļūst ātrāka. Ādai jānodrošina dzīvības funkcijas mīnus 7 °C temperatūrā, bet, ienākot telpā, pēkšņi jāpielāgojas plus 22 °C atzīmei. Šajā procesā mainās gan vielmaiņa, gan asinsrite, un tā organismam un ādai ir liela slodze. Āda dara visu, lai maksimāli pasargātu no ārējām negācijām. Tāpēc vajag nēsāt šalli, cimdus un cepuri, kas sargā no nevēlamas laika apstākļu ietekmes,” atgādina speciāliste.

 

Speciālais aukstumkrēms

“Ja cilvēks ir aktīvs – skrien, slēpo, dodas pārgājienos ar nūjām –, vējainākos apstākļos jāievēro piesardzība. Tas īpaši jāņem vērā tiem, kuriem ir jutīgāka āda vai kādas problēmas, piemēram, kuperoze – asinsvadu paplašināšanās, kas izpaužas kā ādas apsārtums. Var jau šķist, ka neliels vējiņš vai sniedziņš tāds sīkums vien ir, bet nav nemaz jābūt lielam salam, lai rastos vaigu, deguna, roku vai kāju pirkstu apsaldējumi. Dodoties baudīt atpūtu brīvā dabā, jādomā par ādas komfortu un aizsardzību, it īpaši aukstumā. Iesaku lietot krēmu, kas paredzēts tieši aukstam laikam. Tā funkcija ir ādas barošana un aizsardzība, tajā ietvertais aizsargfaktors ir lielāks,” stāsta Ilze Actiņa. “Var izmantot arī jebkuru barojošo krēmu, kam ir bagātīgāks saturs un kas paredzēts sausai ādai. Bieži vien pacienti izmanto ziedes ar pantenolu. Vēlams, lai krēmu sastāvā būtu ne vien tas, bet arī peptīdi, olbaltumvielas, eļļas. Jutīgas ādas kopšanai var izvēlēties krēmu, kas paredzēts ādai ar kuperozes pazīmēm, jo tas ir blīvāks un ilgāk saglabājas ādas virskārtā, nodrošinot pietiekamu hidrolipīdu slāni. Krēmos, kas domāti kuperozai ādai, bieži ir iestrādāts pigments. Tas nepieciešams ne vien kosmētisku defektu novēršanai, bet arī aizsardzībai.”

 

Nevēlamais sārtums – kuperoze

“Latvijā ir ļoti daudz cilvēku ar kuperozu ādu, un šis skaits turpina palielināties. To varētu izskaidrot ar ģenētiku, mainīgajiem laika apstākļiem, nekvalitatīvas pārtikas izvēli, stresu un dzīves ritmu kopumā. Mūsu laika apstākļi neveicina situācijas uzlabošanos. Tomēr pacienti ne vienmēr vēlas pieņemt šo diagnozi. Dažkārt uz manu norādījumu, ka pacientam ir kuperoze, viņš atbild: “Nē, man vienkārši ir sarkani vaigi.”

Nereti tieši aukstais laiks liek cilvēkam pamanīt un saprast, ka pastāv šāda ādas problēma. Ienākot siltā telpā no āra, vaigi ir sarkani daudz ilgāk nekā veselas ādas gadījumā. Citiem kļūst ļoti sarkans deguns, dažkārt pat biešu krāsā. Tas izraisa lielu diskomfortu, dedzinošas, sūrstošas sajūtas, pat sāpes. Ja asinsvadu veselība ir laba, apsārtums pazūd samērā ātri,” skaidro kosmetoloģe.

“Stāvoklis, kad asinsvadi atrodas ļoti tuvu ādas virsējam slānim, var pāriet iekaisumā, kas izpaužas kā nelieli izsitumi – balti punktiņi. Ja neārstē, izsitumu ir aizvien vairāk un apsārtums nepāriet.”

 

Saule ziemā nepazūd

“Ziemā mēdzam aizmirst, ka dažkārt jāsargās arī no saules stariem. Saule ziemā var būt pat agresīvāka un ādai kaitīgāka nekā vasaras periodā, kad āda jau ir pieradusi. Sniegs ir papildu atstarojošais elements, tāpēc nereti apsvilst vaigu gali un deguns. Dodoties slēpot, vienmēr līdzi jābūt saules aizsargkrēmam,” atgādina Ilze Actiņa. “Jāsargā arī acis, uzliekot saulesbrilles ar SPF aizsargfaktoru. Saule kopā ar sniegu diezgan nopietni apdraud acu veselību.”

 

Sevišķi maiga vieta

“Aukstā laikā īpaši jāpiedomā par lūpu kopšanu. Ārā mēdzam tās aplaizīt, bet mitrums un aukstais vējš lūpas aprauj, liek sprēgāt kaktiņiem. Tagad pieejami dažādi balzami un higiēniskās lūpukrāsas. Viens no ieteicamākajiem elementiem lūpukrāsās ir bišu vasks, kas tik ļoti neiesūcas ādā un labi saglabājas uz lūpām. Sastāvā mēdz būt arī pienskābe, kas rada mitrinošu efektu, un E vitamīns,” stāsta speciāliste.
“Sievietēm patīk dažādi spīdumi un balzami, kas vizuāli palielina lūpu apjomu un tās aizsargā. Lūpu spīdumiem mēdz pievienot piparu eļļu, kas paplašina asinsvadus, līdz ar to labāk apasiņo tās. Nevajadzētu aizmirst par bērniem, kuriem higiēniskās lūpukrāsas nopērkamas ar dažādām garšām.

Sasprēgājuši lūpu kaktiņi var liecināt arī par avitaminozi, D vitamīna vai dzelzs trūkumu. Nelabvēlīgos apstākļos šīs problēmas saasinās.”

Recepte sausām pēdām un plaukstām

“Ziemas periodā telpās āda cieš sausuma dēļ. Tāpēc papildus nepieciešams iekšķīgi lietot mitrinošās vielas un zivju, naktssveces eļļu, olīveļļu, A un E vitamīnu, lai ādai būtu, no kā baroties. Naktssveces eļļu var piejaukt savam iecienītajam krēmam, tā ļoti labi uzsūcas ādā. To gan nevar teikt par olīveļļu, kam ir lielākas molekulas. Iesaku olīveļļu labāk lietot iekšķīgi, nevis ziest uz ādas.

Bieži vien ziemā sausas kļūst arī pēdas un citas ķermeņa daļas. Āda visu laiku ir ietērpta zeķēs, cimdos, zābakos. Situāciju papildus saasina temperatūras maiņa un svīšana. Sarežģījumus novērst palīdz barojošie krēmi, kam pievienots bišu vasks. Ja problēma ir pavisam nopietna, palīdz urīnskābe, kas ir efektīvs līdzeklis pret ādas sausumu.”

 

Noderīgi

“Viena no vecmāmiņu receptēm iekļauj pīļu vai zosu tauku uzklāšanu uz ādas. Ja pēdas ir ļoti sausas, iesaku sākumā tās izmērcēt siltā ūdenī ar rupjo sāli, kas mīkstina, un tējaskoka eļļu, kas dezinficē. Mīkstinātā āda pēc tam labāk uzņems barojošo krēmu. To biezā kārtā uzklāj uz pēdām vai rokām. Klāt var piejaukt naktssveces eļļu. Ādu pārklāj ar pārtikas plēvi, pa virsu uzvelk cimdus vai zeķes un notur vismaz 20 minūtes. Procedūru nepieciešams atkārtot vairākus vakarus pēc kārtas. Ja sieviete dodas uz skaistumkopšanas salonu, var palūgt, lai viņai uztaisa parafīna masku rokām, sejai, pēdām. Protams, ikdienā jālieto arī roku krēms,” ieteikumos dalās Ilze Actiņa.

 

Ādas mitrināšana

“Ziemā cilvēki bieži apmeklē sporta zāli, pēc nodarbības dodas dušā un pēc tam, svaigi nomazgājušies un attaukojušies, iziet vējainā, aukstā laikā. Ja to dara regulāri, kādā brīdī sāk prātot, kur radies ādas sausums, sarkanas rokas, kāpēc kaut kas iekaist, lūst ienadži. Aptiekās nopērkams samērā jauns produkts – dušas eļļas, par kurām dzirdamas labas atsauksmes. Tās vienlaikus attīra un mīkstina ādu,” produktu sporta zāles apmeklētājiem rekomendē Ilze Actiņa.

“Ziemas laikā āda ļoti daudz zaudē. Sausajā gaisā telpās ķermenim vajag diezgan daudz hidrolipīdu slānīšu, lai nodrošinātu komfortu. Tā vietā mēs ādu attaukojam, bet tā vietā neko nedodam. Ir pieejami dažādi produkti, arī izsmidzināmās eļļas, izsmidzināmie ķermeņa losjoni. Šie līdzekļi veidoti, lai maksimāli atvieglotu vielas uzklāšanu uz ādas.

Būtiski ir sagaidīt, lai krēms pietiekami labi iesūktos ādā. Nav īpašas jēgas uzziest krēmu vai eļļu un uzreiz uzvilkt džemperi un bikses, jo vielas iesūksies apģērbā. Serums paspēj iesūkties ādā sešās minūtēs, bet sejas un ķermeņa krēms – aptuveni 20 minūtēs.”

 

Salona procedūras

“Ziemā aktuālas ir lāzerprocedūras, kas palīdz uzlabot asinsvadu stāvokli. Vasarā tās nav ieteicamas. Ar vienu lāzerprocedūru gan nevar atrisināt visas asinsvadu problēmas, arī kuperozi. Ārstēšana parasti ir ilgstoša, bet rezultatīva,” atzīst sejas kopšanas speciāliste.

“Visi vēlas būt skaisti svētku laikā, tāpēc ziemā salonus apmeklē vairāk cilvēku. Pacienti bieži izmanto mitrinošas un barojošas procedūras.”

Vaicājot par apsaldējumiem, kosmetoloģe stāsta, ka visbiežāk klientes apsaldē rokas. “Diemžēl biežāk jāārstē problēmas, kas radušās pirms gada vai diviem.

Vienreiz apsaldēta ķermeņa daļa kļūst aizvien jutīgāka, vairs nevar atļauties to turēt aukstā ūdenī, veikt saimniecības darbus bez cimdiem, jo rokas sāk sprēgāt, āda ir asa, tai nepatīkami pieskarties. Bet šīs pazīmes pamana pēc ilgāka laika, jo asinsvadu pārmaiņas nenotiek vienā dienā. Tā ir kā sniega bumba, kas veļas no kalna – kad tā ir pavisam liela, sāk pievērst uzmanību.”

 

Padomi aukstam laikam

Katram jāizvērtē savs asinsvadu stāvoklis. Ziemā ļoti populāras ir pirts procedūras, bet ne visiem tās ieteicamas. Nevajag pārspīlēt ar pārāk augstu temperatūru un sausumu, kā arī sacensties ar kolēģiem, kurš ilgāk izturēs karstumu. Jāievēro sildīšanās un atdzišanas līdzsvars.

Vēl jādomā līdzi ikdienas darbībām. Skrienot ārā no treniņa mitrs un sasvīdis, āda ļoti ātri kļūst sausa, var attīstīties viegla keratoze.

Aukstajā laikā jācenšas atradināties no lūpu knibināšanas.

Ja visu dienu atrodas sausās telpās, papildus jādzer ūdens. Turklāt atcerēsimies, ka kafija nav ūdens!

Ziema ir laiks, kad jāuzņem papildu vitamīni un jāmitrina, jābaro āda.

Ja ir kāda ādas problēma, laikus jāvēršas pie speciālista, lai to būtu vieglāk atrisināt.

 

Mūsu konsultante ILZE ACTIŅA, Veselības centra 4 skaistuma klīnikas 4. dimensija sejas kopšanas speciāliste

 

LA.lv
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Kā cīnīties ar nepatīkamu aromātu no plaukstām?
5 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Jaudīgā sārtā oga dzērvene! Tereško par to, kā tā nomāc sēnītes, mikrobus un vīrusus
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā nodrošinās pilnu biomateriālu attīstības ciklu. Būs pieejamāki mūsdienīgi medicīnas pakalpojumi
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Laukos
No grāmatām un preses līdz zivīm un olām. Kam samazināt PVN? 1
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Aptaujā noskaidrots, cik daudz iedzīvotāju nav ņēmuši kredītus
30 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
“Moneyval” uzlabojusi Latvijas novērtējumu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Šorīt Krāslavas novadā līdz nāvei sabraukta pusaudze 1
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
ASV plāno paplašināt ieceļošanas aizlieguma sarakstu
2 stundas