Veselam
Dzīvesveids

Sacensties ar gravitāciju un paša svaru. Iepazīstam piekares treniņsistēmas 1

Foto – Marta Purmale

Ierosmi izpētīt piekares treniņsistēmas jeb TRX efektu guvām no iepriekšējā numurā aprakstītā kustīgā un aktīvā nūjotāja, slēpotāja un riteņbraucēja Ulda Spundes (75 gadi). Iepazīstinādams ar savu sporta iedzīvi lauku mājās Raiskuma pusē, viņš parādīja arī ābelē iekārto saišu trenažieri, ko iegādājies intereses pēc un labprāt lieto.

TRX ir piekares treniņsistēma, taču fitnesa profesionāļu un aktīvistu slengā Latvijā to dēvē pēc abreviatūras – par tēeriksu. Patiesībā šie trīs burti ir daļa no reģistrētas preču zīmes TRX Suspenion Trainer (atšifrējumā TRX nozīmē Total Resistance eXcercise – pilnīgas pretestības vingrojumi). Zīmols pieder ASV kompānijai, kas ražo gan piekares treniņsistēmas, gan citāda veida neierastākus trenažierus.

No izpletņa un jostas

Ideja vingrojot izmantot saites prātā ienākusi ASV jūras kājnieku speciālo uzdevumu vienības (Navy SEAL) karavīram Rendijam Hetrikam. Starp citu, ikvienam tās dalībniekam jāprot šūt, lai uzturētu kārtībā gan apģērbu, gan inventāru. Savukārt Rendijs jau agrāk lauzījis galvu par to, kā atrisināt treniņu problēmu. Proti, jūras kājniekiem daudz jāpārvietojas, taču tradicionālos trenažierus līdzi vadāt nav iespējams. Tomēr gribējies sevi uzturēt teicamā fiziskajā sagatavotībā, un viņš eksperimentējis, šujot kopā vecas izpletņa siksnas un džiu-džitsu jostu. Iestiprinājis pašdarināto veidojumu kādā augstākā vietā un iemēģinājis, ko ar to varētu pasākt, karavīrs atklājis, ka iespējām teju nav robežu – var gan atspiesties, gan pievilkties, gan stiepties un locīties, trenēt plecu, muguras, roku un kāju muskuļus, pēc patikas regulējot slodzi un intensitāti. Pēc dienesta Rendijs Hetriks savu ideju veiksmīgi komercializējis.

DHC studijas treneris Armands Sukuts skaidro, ka TRX priekšrocība ir iespēja trenēt ne vien lielos muskuļus (tas ir ļoti svarīgi, ja grib tikt vaļā no liekajiem kilogramiem), bet arī sīkos un dziļos. Uz vingrotāju iedarbojas ķermeņa masa un gravitācija, līdz ar to, izmantojot TRX un mainot ķermeņa stāvokli, katrs pats var regulēt, cik intensīvi šajā treniņā sevi noslogot.

Treneris Armands tomēr neiesaka iegādāties TRX un tad meklēt pēc padoma jūtubā: tur redzamie vingrotāji lielākoties ir jau pieredzējuši un vēlas padižoties ar sasniegumiem. Cenšoties uzreiz līdzināties šiem sportistiem, iesācējs var kaitēt savai veselībai! Prasmi darboties ar TRX vēlams apgūt trenera vadībā – speciālists iemācīs pamata kustības, no kurām iespējams atvasināt citus dažādas sarežģītības pakāpes vingrojumus.

 

Galerijas nosaukums

Karājies un kusties!

Bet nu pie malas teoriju, ķeramies pie TRX! Vispirms pārsteidz tas, ka saites nepavisam nav elastīgas, kā esmu iedomājusies. Vingrojot piekares sistēmā, lokans un kustīgs ir vienīgi ķermenis. Platās lentes speciāli darinātas no īpaši izturīga sintētiskas šķiedras auduma, lai tik drīz nenolietotos un neplīstu. Ar metāla slēdžiem var regulēt saišu garumu atkarībā no tā, vai vingrojumi notiek augstāk vai tuvāk zemei. Galos ir cilpas un ērti rokturi – var pieķerties ar rokām, bet, vingrojot uz grīdas, iespējams iekarināt pēdas.

Vispirms mazliet iesildāmies. Uzreiz nožēloju, ka neesmu uzvilkusi īstu sporta tērpu – jau pašā sākumā jūtams, ka treniņu veido plašas amplitūdas kustības un būs jāsvīst. Nākamreiz noteikti izvēlēšos ērtu trikotāžu un arī sporta apavus, jo ir svarīgi, lai pēdas neslīdētu, – darbojoties ar TRX, tas ir svarīgs atbalsta punkts.

Kad muskuļi iesildīti, izmēģinu, ko nozīmē likt lietā ķermeņa svaru. Kādreiz skolā sporta stundās necietu pievilkšanos un atspiešanos, jo nevarēju to izpildīt. Ar TRX šie vingrojumi nav mokoši, bet trenerim tie vispār padodas kā spēlīte!

Turoties pie saitēm, nebūt nejūtos bezpalīdzīga. Tieši otrādi, tikai nedaudz, ar pussolīti uz priekšu, atpakaļ vai uz sāniem iespējams regulēt līdzsvaru un mainīt vingrojuma intensitāti. Jūtu, kā iestiepjas gan krūšu, gan muguras muskuļi. Pirms izmēģinājuma baidījos, ka pirmās slodzi neizturēs rokas, taču šīs bažas aizmirstas jau pašā sākumā, jo, lai ķertos pie TRX, Hērakla bicepsi nav nepieciešami. Seko vingrojumi, kas noslogo vienlaikus roku un plecu muskuļus un vēderpresi. Treneris paskaidro: atšķirībā no parastajiem trenažieriem, ar kuriem trenē vienas grupas muskuļus, piemēram, tricepsus, TRX priekšrocība ir tieši iespēja reizē nodarbināt vairākas muskuļu grupas.

Pēc tam Armands liek pastiept saites garākas un iekarināt pēdas – šādi var lieliski izvingrināt augšstilbu un sēžamvietas, kā arī vēdera un muguras jostas daļas muskuļus. Ja jābalstās uz rokām vai elkoņiem, slodzi jūt arī plecos. Ar iekarinātām kājām noturēt līdzsvaru nav vienkārši, taču tas pastiprina vingrojumu efektu: nav jāizpilda ļoti daudz kustību, lai justu, ka muskuļi ir pamatīgi nodarbināti.

“Prātīgi, prātīgi!” ik pa brīdim atkārto treneris. Vadot TRX nodarbības grupā, iesācējus viņš novieto pie piekares sistēmām savā tuvumā, bet pieredzējušus vingrotājus – tālāk, taču tā, lai redzētu visus. Svarīgi saprast, ka pirmajās nodarbībās nevajag censties mēroties spēkiem ar labāk trenētajiem – katram jādarbojas savā ritmā, atbilstīgi saviem spēkiem, slodzi palielinot pakāpeniski, pa drusciņai katrā reizē.

Saistītie raksti

Uzreiz pēc nodarbības, kas apzināti nav notikusi ar milzu intensitāti, sirds pa muti nekāpj un negribas šļaugani atkrist uz dīvāna, lai atpūstos. Jūtos viegli, vaigos sārtums. Enerģijas pieplūdums, laba oma un vainas apziņa, liekot labi iesildītajam un izlocītajam ķermenim vairākas stundas strādāt pie datora. Dienu vēlāk jūtu vieglas sāpes gan muskuļos ap lāpstiņām, gan plecos. Arī vēlmi atkal atgriezties pie šā treniņu veida – jau izpētu sporta studijas darba grafiku, salīdzinu to ar ierakstiem savā plānotājā.

TRX priekšrocības

* Nodrošina efektīvu un vispusīgu ķermeņa treniņu.

* Nostiprinot dziļos muskuļus, uzlabo stāju un līdzsvara sajūtu.

* Palielina muskuļu izturību un ķermeņa lokanību.

* Sniedz iespēju vingrot teju vai jebkuros apstākļos – sporta zālē, istabā, parkā, dārzā, pludmalē.

* Piemērots gan jauniem, gan veciem, gan profesionāliem sportistiem, gan iesācējiem.

Vai ierīkot TRX mājās?

Ja ir doma iegādāties trenažieri personīgai lietošanai, TRX piekares sistēmas priekšrocība ir samērā zemā cena: kaut gan oriģinālās saites nav ļoti lētas, tās tomēr maksā ievērojami mazāk par jebkuru stacionāro trenažieri. Var nopirkt speciālu TRX mājas komplektu, kurā ietilpst gan siksnas, gan sienā vai griestos iestiprināms enkurs, gan treniņu programma. Svarīgi, ka šis trenažieris neaizņem daudz vietas – to var nokabināt, ielikt skapja atvilktnē vai paķert līdzi, teiksim, dodoties ceļojumā vai komandējumā. Tomēr ir vērts iepriekš izmēģināt piekares sistēmu trenera vadībā, lai saprastu, vai šādi vingrojumi patīk un der.

 

36,6 °C konsultants ARMANDS SUKUTS, DCH studijas treneris

 

LA.lv
DE
DELFI
Veselam
Dīvaini un amizanti pieredzes stāsti par piedzīvojumiem guļamistabā
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Piešķirts apbalvojums “Gada Farmaceits 2018”
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Vai vajadzētu aizmirst dzīves lielo mīlestību?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
4 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
3 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
2 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
4 stundas