Veselam
Ārstēšana

Samazina nakts brigāžu skaitu. Alsungā lūdz atcelt šo lēmumu0

Foto – Evija Trifanova/LETA

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadība augustā visos reģionos samazinājusi nakts brigāžu skaitu, jo naktīs izsaukumu intensitāte esot krietni mazāka nekā dienā. Šis lēmums radījis neapmierinātību mediķos un iedzīvotājos, kā arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrībā (LVSADA). LVSADA ir pieņēmusi lēmumu sākt kolektīvo interešu strīda procedūru un iesniegt NMPD vadībai strīda prasību – nemazināt Latgales, Vidzemes un Zemgales reģionos diennakts brigāžu skaitu. Šāds lēmums pieņemts pēc pārrunām ar NMPD vadību, kad diemžēl netika rasts risinājums. Ja prasību nepildīs, tiks veidota izlīgšanas komisija, kurā būs jāiekļauj četras personas no NMP dienesta un tikpat no arodbiedrības, skaidroja LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris. Viņš norādīja, ja arī tad nevarēs panākt izlīgumu, katra puse varot rīkoties atbilstoši savām interesēm, un, visticamāk, tad arodbiedrība lemšot par protesta akcijas rīkošanu.

Alsungas novada domes priekšsēdētāja Daiga Kalniņa pastāstīja, ka NMPD vadība neesot informējusi pašvaldību par savu nodomu likvidēt Alsungā “ātrās” palīdzības nakts brigādi – pašvaldības vadība to uzzinājusi nejauši. “Iedzīvotāji nosūtīja vēstuli ar 500 parakstiem ne tikai NMPD vadībai, bet arī valsts augstākajām amatpersonām, kā arī veselības ministrei, kurā lūdza atcelt pieņemto lēmumu. Valsts prezidents un valdības vadītājs atbildēja, ka tā neesot viņu kompetence, un norādīja, ka šī situācija ir jāskaidro Veselības ministrijai. Arī pašvaldība lūdz, lai NMPD atceļ savu lēmumu, jo Alsungas iedzīvotāji ir nodokļu maksātāji un viņiem ir jābūt maksimāli sasniedzamai neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai. Mūsu iedzīvotāji negrib būt starp tiem, pie kuriem nepaspēs aizbraukt, kad tas būs ļoti nepieciešams,” sacīja novada domes priekšsēdētāja un piebilda, ka 16. augustā ar iedzīvotājiem tikusies NMPD Kurzemes reģionālā centra vadība, lai atbildētu uz iedzīvotāju jautājumiem, tomēr bažas par pieņemtā lēmuma sekām neesot kliedētas.

 

Ugālē pārmaiņas uzņem bez stresa

Nakts brigādes vairs nav arī Ugālē un Ezerē, bet Ugāles pagasta pārvaldes priekšsēdētāja Helēna Mendrišora uzskata, ka sašutumam nav nekāda pamata un pastāstīja, ka iedzīvotāju sūdzības neesot saņēmusi. “Pašvaldību vadītāji Kuldīgā tikās ar NMPD vadību un mums vispusīgi tika izskaidrota šī pilotprojekta būtība. Mana mamma strādā “ātrās” palīdzības dienestā, tāpēc es labi zinu šī darba specifiku. Ugālē mediķu brigāde ir bieži aizņemta citur un nemaz nav uz vietas, taču cilvēkiem nepieciešamības gadījumā tuvākā brigāde tik un tā vienmēr ir sniegusi palīdzību,” pastāstīja pagasta pārvaldes priekšsēdētāja.

Kopš Smiltenē, Alūksnē un Balvos no pulksten 20 līdz 8 divu “ātrās” palīdzības brigāžu vietā dežurē tikai viena, neesot bijis tā, ka “ātrie” kavētos vai cilvēku laikus neaizvestu uz ārstniecības iestādi. Taču cilvēku neapmierinātība ir jūtama, jo viņi nav droši, ka vajadzības gadījumā NMPD brigāde būs pieejama, informēja NMPD Vidzemes reģionālajā pārvaldē. Arī par solīto algu pielikumu mediķiem, kas strādā pa dienu, varēšot spriest tikai pēc mēneša, kad būšot pilna pieņemtā lēmuma rezultātu analīze.

 

Vai jānotiek traģēdijai?

Sandra Aldere, Gulbenes brigāžu atbalsta centra vadītāja, kuras pārziņā ir brigādes plašākā reģionā ārpus pilsētas, uzskata, ka, samazinot nakts brigāžu skaitu, tajā skaitā arī Valmierā, kur trīs brigāžu vietā vairs ir divas, iedzīvotāji cietīs. “Ātrās” palīdzības mediķiem nereti ir jāpārved pacienti uz Rīgu vai citām attālākām vietām, un, ja to dara tieši tā viena palikusī nakts brigāde, tad uz vietas nav nevienas. Kur garantija, ka laikā atbrauks cita, tuvākā brigāde? Turklāt nereti līdz viensētām “ātrie”, kas dežurē uz vietas, nemaz nepaspējot aizbraukt 25 minūtēs, kā tas noteikts Ministru kabineta noteikumos. “Vai jānotiek traģēdijai, lai saprastu, ka brigāžu samazināšana nav iedzīvotāju interesēs?” vaicā S. Aldere.

No 16. augusta saskaņā ar NMPD veiktajām izmaiņām darba organizācijā arī Latgales reģiona Rundēnu pagasta mediķu brigāde strādās tikai dienā, bet nakts stundās neatliekamo palīdzību nodrošinās Ludzas vai citu tuvāko brigāžu kolēģi Zilupē vai Rēzeknē. NMPD Latgales reģionālais centrs uzskata, ka tikšot galā.

Nakts brigādes vairs nebūs arī Varakļānos, bet Rēzeknē divu nakts brigāžu vietā strādās viena. NMPD darbinieku Rēzeknes arodbiedrības priekšsēdētājs Roberts Uškāns Latvijas Radio sacīja, ka darbinieku vidū ir neizpratne un dienesta vadībai jau ir nosūtīta vēstule, kurā vairāk nekā 40 darbinieki ar saviem parakstiem apliecinājuši savas bažas par jaunajiem darba apstākļiem. Arodbiedrības priekšsēdētājs uzskata, ka reformas dienestā ir vajadzīgas, bet lēmums likvidēt brigādes ir nevietā.

“Ja mēs skatāmies kartē – Rēzekne ir pa vidu, bet, ja mums noņem brigādi Rundēnos un Varakļānos, mūsu apkalpošanas zona palielinās un palielinās arī Ministru kabineta noteikumos norādītais ierašanās laiks pie pacientiem. Ilgāk gaidīs pacienti un arī darbiniekiem būs lielāka noslodze,” secina Uškāns.

NMPD vadība līdz gada beigām plāno 18 nakts brigādes pārveidot par dienas brigādēm.

LA.lv