Veselam
Sekss

Vai māte nepārkāpa robežas dzimumizglītošanā?
 1

Foto – Shutterstock.com

Lasītāja jautā: “Dzimumdzīvi uzsāku 26 gadu vecumā, bet ap 14 gadiem piedzīvoju pastiprinātu interesi par seksuālajiem jautājumiem. Vēlējos zināt, kā izskatās otra dzimuma intīmās vietas un kas notiek starp pretējiem dzimumiem, kad tie ir kopā gultā. Paldies mammai, viņa man un brālim atļāva apskatīt vienam otra intīmās vietas, tiki to drīkstējām darīt viņas klātbūtnē. Viņa ļoti pieskatīja, lai mēs nepieskartos viens otra dzimumorgāniem un pēc tam stingri piekodināja savā starpā vairs neatkailināties. Laikam nojauta, ka es izjutu uzbudinājumu.

Sāku masturbēt, gūstot tādu enerģijas pieplūdumu, ka pietika divām, trim dienām. Vai masturbējot var uztrenēt dzimumorgānus un arī palikt bez jaunavības plēves (šķiet, ar mani tā notika)? Tagad, kad esmu precējusies, mani nodarbina citas problēmas – vīra un manas atšķirīgas vēlmes. Es esmu gatava mīlēties katru dienu, bet dzīvesbiedram pietiek ar reizi nedēļā.”

Ginekoloģe, seksoloģe, psihoterapeite Diplomātiskā servisa medicīnas centrā Aija Tula–Rijkure: – Šāda mātes rīcība man šķiet šokējoša – ko, tā rīkojoties, gribēja panākt?! Tā bērniem radīta psiholoģiska trauma, jo šis notikums nepazudīs no viņu atmiņas, tas nav tik nevainīgs, kā mātei varētu šķist.

Brālim un māsai varēja rasties pastiprināta seksuālā interese vienam par otru, bet iespējama arī savādāka reakcija. Pavisam noteikti māsas un brāļa attiecības ir traumētas, jo ar mātes starpniecību viņi ir iejaukušies otra intimitātē. Tas var arī rosināt incestu.

Manā praksē ir arvien vairāk gadījumu, kad, meklējot cēloņus, kāpēc sievietei ir problēmas seksā, atklājas – kādreiz tēvs vai biežāk patēvs ir pieskāries viņas intīmajām zonām vai dzimumorgāniem vai pat bijis dzimumakts (vai vairāki). Nereti māte cenšas slēpt vīrieša izdarīto, saudzē viņu, nevis aizsargā bērnu.

Šāda nodarījuma sekas var izpausties dažādi. Cietusī var agrīni uzsākt dzimumdzīvi, bieži vien izvēloties krietni vecāku partneri. Var katra dzimumakta laikā atcerēties piedzīvoto seksuālo uzmākšanos. Kādreiz vispār neuzsāk dzimumattiecības vai arī cieš no vagīnisma (iegurņa pamatnes muskuļu neapzinātas saraušanās, kā dēļ dzimumloceklis nespēj iekļūt makstī vai arī tā ievadīšana ir apgrūtināta). Lai novērstu šīs problēmas, darbs ir ne vien seksologam, bet pat psihiatram, psihoterapeitam un hipnoterapeitam.

Ginekoloģe un psihoterapeite privātpraksē Tukumā Gunta Frīdenberga: – Interese par pretējā dzimuma atšķirībām parasti rodas pirmsskolas vecumā. Visbiežāk tā tiek apmierināta, ar pretējo dzimumu kontaktējoties bērnudārzā vai pagalmā, dažkārt arī spēlējot dakterus. Šajā vecumā interese parasti nesaistās ar seksuālu uzbudinājumu, ko nevar sacīt par aprakstīto situāciju. Tad interesei jau bija seksuāls raksturs, tāpēc mamma rīkojusies ļoti nepārdomāti, jo brālis māsai izraisīja seksuālu uzbudinājumu.

Seksuālas attiecības starp brāli un māsu varētu rasties, ja ir nedrošība vai bailes tādas veidot ārpus ģimenes. Parasti gan tādas attiecības nav abpusēji labprātīgas – viens no šāda pāra ir upura lomā.

Latvijā vēsturiski nav raksturīgas asinsradinieku laulības, taču incesta gadījumi ir bijuši. Par šādu situāciju runāts arī kādā tautasdziesmā, kas apstiprina incesta nodomu vai esamību, taču šajā četrrindē pausta arī morālā attieksme pret šādu situāciju. Vai, Dieviņi, ko darīšu?/Grib brālītis mani ņemt!/Sviežu savu gredzentiņu/ Sīkā kārklu krūmiņā,/Maucu savu vainadziņu/Zaļas niedras galiņā;/Laižos pate upītē/Raudavīšu pulciņā./Labāk upes raudavīte/Ne brālīša līgaviņa.

Neapzinātā līmenī par dzimumpartnera izvēli rūpējas feromoni – vielas, ko izdala ķermeņa dziedzeri, kas atrodas kaunuma apvidū, padusēs, nabā un krūtsgalos. Tos uztver speciāla uztvērējsistēma, kas atrodas degunā un novada informāciju smadzeņu zemgarozai.

Pusaudža gados seksuālā spriedze dažkārt mēdz būt ļoti liela, bet masturbācija ir veids, kā to mazināt un justies labāk. Taču masturbēšana noteikti nav uztverama kā dzimumorgānu treniņš.

Ja pašapmierināšanās laikā makstī tiek kaut kas ievadīts (pirksti vai kāds priekšmets), kas ir lielāks par jaunavības plēves atveri, tā var ieplīst, paplašinot ieeju makstī. Tas notiek arī pirmā dzimumakta laikā, bet ne vienmēr – dažām meitenēm jaunavības plēves atvere ir pietiekami liela.

Atbildot uz jautājumu par mīlēšanās biežumu, iespējams, ka šim pārim ir atšķirīgs dzimumtemperaments. Šādā gadījumā abiem vai nu jāvienojas par kompromisa variantu (vīrs tomēr pacenšas vairākas reizes nedēļā, bet sieva pieņem tādu intensitāti), vai jāpaliek pie tā, ka intīmie brīži ir reti un sieva seksuālo spriedzi mazina masturbējot. Viņa var izmantot arī seksa palīglīdzekļus, kuru piedāvājums ir diezgan plašs. Vislabāk būtu abiem kopā doties uz kādu no intīmpreču veikaliem un izvēlēties sev piemērotāko.

Aija Tula–Rijkure: – Dzimumpartneri bieži vien kļūdaini uzskata, ka gan viens, gan otrs ir gatavs nodoties seksam jebkurā brīdī. Tā nav. Vīrietim pēc dzimumakta ir tā sauktā refrektārā jeb atelpas fāze. Tāpat kā dienai seko nakts, ieelpai – izelpa, pēc dzimumakta nepieciešama atpūta, lai vīrietis varētu atkal uzbudināties un kvalitatīvi veikt nākamo aktu. Vienam tam var būt vajadzīgas vairākas stundas, citam – vairākas diennaktis vai nedēļa.

366_C_logo1

 

LA.lv