Veselam
Dzīvesveids

Sejas āda pēc menopauzes0

Foto – Shutterstock

Sievietes dzīvi nepārtraukti ietekmē hormoni un to līmeņa pārmaiņas. No hormoniem atkarīga ne vien veselība, bet arī izskats, prieks un labsajūta. Pubertātes periodā hormoni meiteni pārveido par sievieti, bet menopauzes laikā kļūst mazāk aktīvi un sagatavo jaunam un ne sliktākam dzīves posmam. Taču nereti šajā laikā iespējamas nepatīkamas sejas izskata pārmaiņas. Lai izprastu procesu un sagatavotos tam jau laikus, uz sievietes interesējošiem jautājumiem aicinājām atbildēt sejas estētikas speciālisti Ilzi Actiņu.

Tulkojumā no grieķu valodas vārds klimakss nozīmē – kāpnes. Tas ir pārejas periods, kurā pakāpeniski pārstāj funkcionēt olnīcas un sievietes organisms pielāgojas citiem fizioloģiskiem procesiem. Olnīcas ražo trīs veidu hormonus – estrogēnu, progesteronu un vīrišķo hormonu androgēnu. Normālā menstruālajā ciklā estrogēns un progesterons atrodas vienādā līmenī, taču pēc trīsdesmit gadu vecuma olnīcu darbība pakāpeniski sāk pavājināties un mainās hormonu līdzsvars. Pēc 35 gadu vecuma šī parādība liek vairāk par sevi manīt, radot nepatīkamu pašsajūtu. Hormoni un to līmeņa pārmaiņas ietekmē arī sievietes sejas un pārējā ķermeņa ādas vizuālo izskatu.

 

Kā pārmaiņas ietekmē ādu

Sievietes organismā galvenā nozīme ir estrogēnam. Tas saglabā ādas elasticitāti, mitruma līmeni, stabilizē kaulaudus, stiprina imūnsistēmu un uzlabo vispārējo labsajūtu. Estrogēna deficīta dēļ samazinās ādas tvirtums un elasticitāte. Menopauzes laikā mainās arī tauku un sviedru dziedzeru aktivitāte, tāpēc āda kļūst sausa, plāna, nereti niez. Pigments melanīns šajā vecuma posmā tiek sintezēts neregulāri, tāpēc pastiprinās jutībā pret ultravioletajiem stariem, kas var radīt gan apdegumus, gan pigmentācijas problēmas. Mainoties ādas virskārtai, bieži parādās paplašināti asinsvadi jeb kuperoze.

Kā tas izskatās

Lai gan pārmaiņas notiek ar visa ķermeņa ādu, vislabāk tās pamanāmas tieši uz sejas. Zaudējot tvirtumu, tā izskatās sagurusi un pavisam ātri veidojas grumbas. Ja iepriekš pēc negulētas nakts atlika noskalot seju un viss atkal bija kārtībā, tagad pēc šādām reizēm spogulī var ieraudzīt daudz nepatīkamāku skatu. Estētikas speciālisti stāsta, ka pacienti nereti šo ādas stāvokli apzīmē ar vārdu sagofrēts – āda kļūst nelīdzena.

Sevišķi plānas ādas dēļ visātrāk grumbas veidojas acu zonā, taču ar laiku biezumu maina visa sejas āda. Šo parādību vairāk jūt sievietes, kuras smēķē, jo āda pakāpeniski kļuvusi plānāka visu laiku, kopš bijis kaitīgais ieradums. Arī tvirtumu un mitrumu āda straujāk zaudē smēķētājām.

Mainoties asinsvadu sistēmai, seja kļūst apsārtusi, ir redzami asinsvadu zīmējumi, kuri reizēm var iekaist. Parādās tauku nogulsnējumi nepareizās vietās, dubultzods un citas izpausmes, kas arī saistītas ar hormonālajām pārmaiņām. Ja jau iepriekš bijušas nopietnas problēmas ar ādu, šajā vecuma posmā tās kļūst vēl izteiktākas.

 

Kas vēl mainās

Organisms uz hormonu pārmaiņām reaģē dažādi – mati kļūst plānāki, zaudē spīdumu, mēdz izkrist, lūst nagi, nereti novērojama aptaukošanās. Sieviete kļūst emocionālāka, taču papildus vēl jātiek galā ar izskata problēmām.

 

Ko darīt lietas labā

Par ādu profilaktiskos nolūkos jārūpējas katru dienu. Mājas apstākļos būtiskākais ir to vienmēr attīrīt un pabarot ar piemērotu sejas un acu krēmu. Svarīgi pieradināt sevi pie regularitātes, jo sejas kopšanai, tāpat kā jebkurai citai ikdienas darbībai, jākļūst par ieradumu. Taču pēc četrdesmit gadiem nepietiek tikai ar elementāru ikdienas aprūpi – āda ilgojas tikt palutināta. Mājās to iespējams izdarīt ar serumiem, kas ir komplicētāka satura krēmi. Diemžēl ar to nebūs gana, jo āda vairs nespēj uzsūkt visas nepieciešamās vielas, tādēļ, lai to padarītu caurlaidīgāku un panāktu tiešām redzamu efektu, vismaz reizi divos mēnešos jādodas uz kādu procedūru pie speciālista.

Kuras procedūras izvēlēties

Visbiežāk tie ir pasākumi, kas palīdz uzturēt ādas tonusu: viegli augļskābie pīlingi, skābju kompleksi ar vitamīniem un olbaltumvielām, kā arī citas ārējas darbības. Taču to iespējams panākt, arī izmantojot injekcijas, ādā ievadot trūkstošos elementus. Bieži vien sievietes baidās no invazīvām metodēm, uzskatot tās par mākslīgām, taču mūsdienu dermatoloģijas pamatprincips ir izmantot procedūrās tikai vielas, kas dabiski jau atrodas organismā. Vienkāršoti sakot, sejas ādai tiek iedots tas, ko tā ēd, bet pati vairs nespēj saražot vai uzsūkt.

Tas nenozīmē, ka pacientes pēkšņi sāk barot ar hormoniem. Dermatologs un kosmetologs cenšas kompensēt to šūnu vai audu grupu nestabilo situāciju, kura radusies klimaksa laikā. Cilvēki bieži sabīstas, šādā kontekstā izdzirdot vārdu aparāts, bet tas ir nepamatoti, jo dažas problēmas iespējams atrisināt tikai ar palīglīdzekļiem. Piemēram, kuperozi var labot tikai ar lāzeru. Šīs ierīces nav izveidotas vakar, tās ir gadu desmitos pārbaudītas tehnoloģijas.

 

Kas vēl jāzina

Sejas ādas izskatu būtiski ietekmē arī miega režīms, atpūta un pareizs uzturs. Reizēm pēc menopauzes vai tās laikā sievietes mēdz pieņemties svarā, tāpēc ievēro kardinālas diētas. Taču tad uzturvielas tiek uzņemtas nepietiekami un ādas stāvoklis vēl vairāk pasliktinās. Veselīgs uzturs nav definējams, taču jāievēro vispārpieņemtie principi un ēdienkartē jāiekļauj iespējami vairāk olbaltumvielu saturošu produktu.

Estētikas speciālisti uzsver, ka svarīga ir skābekļa piekļuve šūnām, ko iespējams iegūt pastaigās, fiziskās aktivitātēs un vienkārši atrodoties svaigā gaisā.

Šajā laikā āda saskaras ar strauju šķidruma zudumu, tāpēc dienā jāizdzer aptuveni divi litri ūdens. Taču nesabalansēta un pārmērīga tā lietošana reizēs, kad organisms nespēj to pārstrādāt, var radīt citas problēmas, kas visbiežāk izpaužas kā sejas uzpampums.

 

Ko noteikti nedarīt

Nereti, gribot, kā labāk, tiek veiktas nepareizas darbības, kas izskatu nevis uzlabo, bet, tieši pretēji, padara vēl sliktāku. Viena no kļūdām ir nepiemērotu krēmu lietošana. Dārgs ne vienmēr nozīmē – labs, jo, tāpat kā ar visu pārējo, būtiskākais ir saturs. Visbiežāk sievietes iekrīt ar ekskluzīviem un universāliem anti age* krēmiem, kas tomēr nesniedz vēlamo efektu. Hormonu un citu vielu zudums organismā notiek individuāli, tāpēc svarīgi apzināties, kas nepieciešams tieši jums. Nav izgudrots vienots līdzeklis, kas derētu visām sievietēm pēc menopauzes. Lai saprastu, kas vajadzīgs, jāveic diagnostika. Mājas apstākļos to nevar izdarīt, taču speciālists vienas vizītes laikā ar diagnostikas aparātu noskaidros, pēc kā āda ilgojas.

Kopjot ādu, par lielāko kļūdu var uzskatīt novēlotu rīcību. Seju nepieciešams sagatavot laikus, un profilaktiskos nolūkos par to jādomā visa mūža garumā. Nav jāgaida kardinālas pārmaiņas, lai sāktu rūpēties par sevi. Mūsdienu estētiskā dermatoloģija ir vērsta uz to, lai sagatavotu pārmaiņām un piemērotu katrai sievietei un dzīves posmam atbilstīgus līdzekļus un procedūras. Ir daudz alternatīvu, kas prasa mazāk laika un naudas, ja tiek izmantotas laikus.

 

Lūpas neizskatās labi – ko darīt

Lūpām ir daudz plānāka āda nekā pārējam ķermenim, un, gadiem ejot, līdz ar ūdens un kolagēna zudumu tā kļūst vēl plānāka. Ja tiek pamanītas būtiskas lūpu formas pārmaiņas, var noderēt hialuronskābju injekcijas, kas uzlabo tvirtumu un mitrina. Šo injekciju efekts nav pielīdzināms nereti dzeltenajā presē aplūkojamajām ekrāna zvaigžņu un citu slavenību uzpūstajām lūpām, jo šo līdzekļu ražotāji pret problēmu izturas delikāti, bez mākslīgiem risinājumiem. Savukārt mājas apstākļos regulāri jālieto mitrinoši lūpu balzami.

 

Kad sākt gatavoties menopauzei

Tā kā menopauze neiestājas vienā dienā, regulāri apmeklējot ginekologu, to iespējams prognozēt. Speciālists var brīdināt par aptuveno laiku, kas ļaus tam sagatavoties gan fiziski, gan garīgi. Labā ziņa ir tā, ka arī šis vecums noveco – menopauze mūsdienās iestājas vēlāk nekā kādreiz. Par vidējo vecumu mēdz uzskatīt 45 gadus, taču tas ir ļoti individuāli, jo joprojām ir sievietes, kurām menstruālais cikls nebeidzas un bērni dzimst arī 50 gados. Var pavērot, kā gadu gaitā pārmaiņas izpaudušās mammai, jo reizēm ģenētisku iemeslu dēļ process ir līdzīgs, tomēr tas nav neapšaubāms rādītājs.

Kā pieņemt pārmaiņas

Jāsāk ar fiziskajām un garīgajām aktivitātēm. Pārmaiņas ne vienmēr tiek uztvertas mierīgi. Tas ir trieciens pašapziņai, un ne visas to viegli var pieņemt. Pie tā jāpierod. Reizēm der apmeklēt psihologu, lai saprastu, ka vecums pienāks visiem un ir svarīgi, ar kādām domām to sagaida. Nervu sistēma klimaksa laikā izspēlē nelāgus jokus. taču tās radītais stress ietekmē arī ādas vizuālo izskatu. Iestājoties menopauzei, sieviete nekļūst par invalīdi, viss joprojām ir kārtībā, tikai cilvēks tā ir iekārtots. Nevajag baidīties vērsties pie speciālistiem, kuri palīdzēs saprast, kas notiek un kā rīkoties, jo situācijas izpratne ir svarīgākais solis, lai spētu sevi pieņemt.

Saistītie raksti

Ja šķiet, ka skaistumkopšanas speciālista ieteiktās procedūras nav piemērotas, dodieties pie cita. Neļaujiet svešiem cilvēkiem pieņemt lēmumus jūsu vieta! Tā ir jūsu āda, jūsu organisms un izvēle.Der atcerēties, ka izskata pārmaiņas pēc klimaksa ir tikai estētiskas un pavisam retos gadījumos saistītas ar veselību. Menopauze nav slimība, tas ir dabisks pārmaiņu laiks. Sieviete var atpūsties un veltīt vairāk laika sev.

* Pret novecošanu – angļu val.

 

36,6 °C konsultante ILZE ACTIŅA, sejas estētikas speciāliste

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Grieķija pievienojas koronavīrusa statistikai
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Itālijā ar jauno koronovīrusi inficējušies 374 cilvēki; 12 miruši
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Tenerifē koronavīrusa skartajā viesnīcā atrodas viens Latvijas valstspiederīgais 1
9 stundas

Lasītākie raksti

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Valsts apēd sēklas kartupeļus. Par eksporta atbalstu un “kapitālā remonta” blaknēm
Intervija 4 stundas
LE
LETA
Dabā
VUGD brīdina, ka snigšana ceturtdien var traucēt satiksmi
5 stundas
LE
LETA
Sports
Atceļ pasaules čempionātu šorttrekā
1 stunda
VI
VIKTORS IVBULIS
Pasaulē
Viktors Ivbulis: Latviešu skaits dzimtenē rūk, bet žēl, jo dzīvojam vismaz dabas apstākļu ziņā laimīgā zemē
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Gājējai Jelgavā uzgāžas mikroautobuss
3 stundas