Veselam
Ārstēšana

Sēra korķis ausīs? Korķviļķis nederēs! Un ko par ģerāniju ausī saka ārste 0

Foto – Shutterstock

Sērs aizsargā ausis no putekļiem, eļļo, mitrina un neļauj vairoties baktērijām. Šī organiskā viela sastāv no lielmolekulāriem nešķīstošiem esteriem, satur eļļainu šķidrumu skvalēnu, holesterīnu, kā arī lansterolu un citas antibakteriālas vielas.

Daudzi dzeltenīgo vielu ausīs tomēr uzskata par nehigiēnisku, mēģina no tās atbrīvoties, aktīvi lietojot kosmētikas kociņus. Taču tādējādi tiek traucēts normāls auss pašattīrīšanās process, sērs tiek sablīvēts un iestumts dziļāk. Tas arī nereti veido tā saukto sēra korķi.

 

Dabisks ausu aizsargs

Kad kustinām žokļa locītavu, piemēram, ēdot vai zelējot košļājamo gumiju, tā masē auss ārējo eju un tajā sakrājies sērs dabiskā veidā izkļūst ārpusē. Sēra korķi nereti veidojas ārstiem, kuri diendienā lieto fonendoskopu, un jauniešiem, kuri bieži izmanto mazās austiņas, lai telefonā klausītos mūziku. Iespējams, to ietekmē arī ausu aizbāžņu regulāra lietošana. Ja sērs sablīvējas bieži, tā var būt konkrēta organisma īpatnība, tāpat to iespaido dzirdes aparātu lietošana. Auss saprot, ka notiek kairinājums, un dabiskā veidā aizsargājas. Šauras ausu ārējās ejas vai kanāli ar lielu leņķi palēnina dabisko sēra attīrīšanos, un korķi sakrājas ātrāk.

Novērots, ka dažu slimību, piemēram, cukura diabēta vai alerģijas, dēļ āda kļūst sausa, zvīņojas. Nolobījušās ādas šūniņas aplīp ar sēru, saķep kunkulīšos, kas sēra korķi veido retāk.

Problēmu pārsvarā konstatē pēc dušas, vannas vai citām ūdens procedūrām, kad aizkrīt ausis, jo mitrumā sēra korķis uzbriest. Savukārt pēc izžūšanas neliels korķītis var arī netraucēt. Nav pierādīts, ka sēra korķu veidošanos ietekmētu paradums staigāt bez galvassegas. Cita lieta, ja pēc dušas vai baseina cilvēks strauji iziet ārā. Sēra korķis ir mitrs, uzbriedis, un, ja laukā ir sals, var rasties nepatikšanas.

Sēra korķis mēdz augt pamazām, un par to vispirms liecina diskomforts, sliktāka dzirde, tinīts jeb ilgstoša zvanīšana ausīs, sāpes, arī bieža niezēšana. Tad vizīte pie ausu ārsta ir obligāta. Daudzi cilvēki korķi ausīs vienkārši nejūt, jo tas mēdz augt pamazām, bet, ja simptomi ir izteikti, to ignorēšana var izraisīt ausu iekaisumu.

Pašdarbība neder

Cilvēki ar absolūti veselām ausīm ir iemanījušies korķus tīrīt mājas apstākļos, pavelkot aiz auss ļipiņas un ievadot dzirdes kanālā remdenu ūdeni ar caurulīti, gumijas pūslīti vai ausu skalojamo šļirci.

Ārste Laila Atiķe brīdina: – Ja ir plata auss eja, teorētiski to var darīt, taču var būt blaknes, piemēram, sāpes, klepus, auss bungādiņas plīsums, reibonis un iekšējās auss iekaisums.

Korķu atmiekšķēšana, iepilinot olīvu vai mandeļu eļļu var līdzēt tikai tad, ja aizsērējums ir pavisam neliels un bungādiņas pilnīgi veselas. Tomēr, šādi rīkojoties, var iedzīvoties iekaisumā.

Ausis var iztīrīt ģimenes ārsts, pārliecinoties, ka pacientam nav ausu ejas patoloģijas.

– Ja auss ir iekaisusi, bungādiņas kairinātas vai eja ir šaura, tīrīšana ir laikietilpīga. Aiz sēra korķa var slēpties arī durta vai plīsusi bungādiņa. Labāk ir uzticēties ausu, kakla un deguna ārstam, kurš procedūru veic skalojot vai korķi izvelkot ar speciālu instrumentu. Vizīte pie ārsta ausu profilaktiskai pārbaudei un tīrīšanai vismaz reizi gadā jāieplāno, ja darbs ir putekļainā vidē un cilvēkam ir tendence uz sēra korķa veidošanos. Reizēm no garākas ausu ejas speciālists izdabū pat divus centimetrus garus sēra veidojumus. Vairākumā gadījumu procedūra ir nesāpīga. Ar ģimenes ārsta norīkojumu konsultācija pie speciālista, kuram ir noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu, maksā 4,27 eiro, un par manipulāciju nav jāpiemaksā, – skaidro Laila Atiķe.

 

Peldoties vietās, kur ūdens kvalitāte nav zināma, ausīs var ievazāt infekciju – sēnes vai stafilokokus. Ja auss ejas tobrīd ir rūpīgi iztīrītas, līdz iekaisumam un sāpēm viens solis.

 

Uzmaniet bērnus!

Sēra korķu veidošanos bērniem novēro ļoti reti, toties ģimenes ārstiem nākas saskartiem ar gadījumiem, kad mazulis ausīs sabāzis pogas, zirņus vai citus sīkus priekšmetus.

Bērna ārējās auss ejas izsusināšanai pēc mazgāšanās tagad tiek ražoti speciāli tīrāmie kociņi ar mazu uzgali, lai, bērnam pakustoties, mamma to nejauši neiebāztu dziļāk.

 

Padomi

>> Profilaktisku pasākumu ausu sēra mazināšanai nav. Ja speciālista apmeklējums nav iespējams un bungādiņas ir absolūti veselas, auss sēru var šķīdināt ar speciāliem ausu pilieniem.

>> Nekad netīriet auss kanālu ar vates kociņiem vai sērkociņiem! Dziedzeri, kas ražo sēru, atrodas tikai auss ejas priekšējā daļā, un bakstot sērs tikai tiek iestumts dziļāk, turklāt, tā rīkojoties, var traumēt auss iekšpusi. Jāatceras, ka auss āda ir ļoti jūtīga un bojājumu var radīt pat neliels kairinājums. Pārāk cītīgi tīrot auss ejas ar nepiemērotiem priekšmetiem, var pārdurt bungplēvīti.

>> Ģerānijas lapa tiek uzskatīta par tautas dziedniecības līdzekli pret ausu kaitēm. Ja to izmanto, lapa noteikti jāietin marlītē un jāliek tā, lai neliels marles gals paliek ārpusē un to var vieglāk izņemt. Nevajadzētu šo puķi ausī turēt dienām, nedēļām ilgi, jo pat vissterilākā marle laika gaitā pārvēršas par infekcijas perēkli.

 

UZZIŅA

Auss sērs ir sekrēts, ko cilvēka ārējās auss ejā rada tauku dziedzeri un pārveidojušies sviedru jeb sēra dziedzeri. Latīņu valodas vārds cera nozīmē – vasks. Sekrēts ir vaskam līdzīga viela, kas ieeļļo un aizsargā auss eju un bungādiņu no netīrumiem, putekļiem, baktērijām, parazītiskajām sēnēm un ūdens. Iespējams, ka sēra specifiskā smaka atbaida kukaiņus. Sekrēta konsistence un krāsa mēdz būt atšķirīga – no gaiši dzeltenas līdz brūnganai un pat tumši sarkanai.

 

Japāņu zinātnieki, izpētot vairāk nekā 30 pasaules tautu gēnus, atklājuši viena nukleoīta mutāciju gēnā, kas atbildīgs par sēra tipu ausī. Tas atrodas 16. hromosomā un ir apzīmēts ar ABCC11. Tiesa, vienlaikus pētnieki pavēstījuši, ka cilvēka ausu sēra konsistence ir saistīta ar sviedru dziedzera funkciju. Kā zināms, dažādu reģionu iedzīvotāji svīst atšķirīgi.

 

konsultējusi ģimenes ārste Laila Atiķe

LA.lv