Veselam
Ārstēšana

Slepenībā bīda slimnīcu apvienošanu0

Foto – Ieva Lūka/LETA un Paula Čurkste/LETA

Autori: Lato Lapsa, Kristīne Bormane pietiek.com, speciāli “LA”

Rīgas domes vadība lielā slepenībā ir enerģiski sākusi “bīdīt” Rīgas 1. slimnīcas, Rīgas Dzemdību nama un, domājams, arī Rīgas 2. slimnīcas apvienošanu. Šis plāns, kura mērķis ir nepieļaut Rīgas 1. slimnīcas faktisku bankrotu, risinājuma vārdā likvidējot Rīgas Dzemdību namu kā patstāvīgu pašvaldības kapitālsabiedrību, pagaidām netiek atklāts ne tikai sabiedrībai, bet arī apvienojamo medicīnas iestāžu ierindas darbiniekiem.

“Mēs neko nezinām, visi jautājumi Rīgas domei,” šādi Rīgas Dzemdību nama valdes locekļu Santas Markovas un Dagnijas Markovas vārdā pavēstīja šīs Rīgas domei piederošās kapitālsabiedrības preses pārstāve, savukārt abu pārējo tāpat domei piederošo slimnīcu vadība uz uzdotajiem jautājumiem saistībā ar iespējamo apjomīgo reorganizāciju vispār nereaģē.

Tikmēr no citas Rīgas Dzemdību nama vadības pārstāves ir saņemts apstiprinājums, ka šāda apvienošanās patiešām tiek organizēta, lai gan pat apvienojamo veselības iestāžu vadībai esot daudz neskaidrību. “Tas vēl nav pieņemts fakts. Tas ir tikai projekts. Nav zināms, kā tas notiks. Tur vēl gaidāmi ministrijas nolēmumi par 1. slimnīcas statusu. Tas viss ir tikai projekts un domu apmaiņa. Nav skaidri noteikumi, ar kādiem mūs pievieno,” skaidroja Dzemdību nama vadības pārstāve, piebilstot – ja pacientu drošība iegūst, tad viņa uz to raugoties pozitīvi.

Saskaņā ar viņas stāstīto šādai apvienošanai varētu būt redzami arī pozitīvi aspekti: “Tas, ka Dzemdību namam ir vājā vieta, ka tā nav multidisciplināra slimnīca, ir fakts. Kādreiz mums ir bijusi ļoti laba sadarbība ar 1. slimnīcu, kad tā bija neatliekamās palīdzības slimnīca. Tā bija mums atbalsta vieta. Mēs varējām dabūt speciālistus. Tagad, kad tā ir ambulatora slimnīca, šī sadarbība ir mazinājusies. Ja tāda sadarbība būtu, tas mūs stiprinātu pilnīgi noteikti.”

Tikmēr domes vadībai tuvi avoti informē, ka apvienošanas plāna galvenais mērķis esot nevis domāt par pacientu drošību un iespējām, bet gan “glābt “Saskaņai” lojālo 1. slimnīcu ar tās pašreizējo valdi”. Saskaņā ar šo avotu skaidrojumu atbilstoši jaunajiem valdības noteikumiem par veselības aprūpes finansējumu no 1. janvāra tiek ievērojami samazināts pakalpojumu klāsts, ko veic dienas stacionāros, līdz ar to 1. slimnīcai varētu draudēt pat bankrots. Kā rāda “Lursoft” datu bāzē atrodamais slimnīcas pagājušā gada darbības pārskats, tās kopējais apgrozījums pērn bijis 14,25 miljoni eiro, no kuriem lielākā daļa – 6,07 miljoni – saņemti kā valsts budžeta līdzekļi ambulatorajai aprūpei. No maksas pakalpojumiem gūti 5,86 miljoni eiro, bet no domes – tikai nepilni 800 tūkstoši eiro. Lai glābtu situāciju, 1. slimnīcai būtu jākļūst par vairākprofilu slimnīcu, bet to var panākt, tikai būtībā likvidējot Rīgas Dzemdību namu – slimnīcu ar ilggadīgām tradīcijām un labu struktūru. Dzemdību nams tad tiktu iekļauts apvienotās slimnīcas sastāvā.

“Saprotams, ka Rīgas dome ir pieradusi pie reorganizācijām – namu pārvalžu, tramvaju, trolejbusu parku, bet slimnīcas un pacienti nav gluži tas pats, jo darbinieku stāvoklis pasliktināsies un arī par pacientu ieguvumiem ir nopietni jāšaubās,” uzskata domes vadībai tuvie avoti.

Nekādu oficiālu skaidrojumu par slimnīcu apvienošanas plāniem un to pamatojumu no domes vadības divu nedēļu laikā nav izdevies saņemt. Jau vairākas dienas par šo tēmu klusē arī Andas Čakšas vadītā Veselības ministrija, skeptiķiem dodot iespēju kārtējo reizi norādīt uz iespējamo ministres pārstāvētās Zaļo un zemnieku savienības un domē dominējošās “Saskaņas” neformālu “saspēli” praktiskas dabas jautājumos.

LA.lv