Veselam
Ārstēšana

Slimnīcu valdēm meklē “svaigas asinis”, Kuldīgā jau piecus mēnešus0


Kuldīgas slimnīcas parādes durvis.
Kuldīgas slimnīcas parādes durvis.
Foto – Gatis Dieziņš/LETA

Aizritējuši pieci mēneši, kopš Ivars Eglītis atstāja Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētāja amatu, bet viņa vieta joprojām ir vakanta. Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa informēja, ka konkursā esot izraudzīts viens valdes pārstāvis – sabiedrības veselības ārste Jeļena Mjasņikova, bet valdes priekšsēdētājs joprojām tiekot meklēts. Iepriekšējie konkursi beigušies bez rezultāta, tāpēc ir izsludināts jauns konkurss, lai līdz jūlijam tomēr atrastu slimnīcas vadītāju.

1500 eiro alga – par mazu

Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja I. Bērziņa atzina, ka Eglītis ir augstas raudzes profesionālis, spēcīga personība un konkursa komisija cenšas atrast viņam līdzvērtīgu personību, diemžēl pagaidām nesekmīgi. Savukārt bijušais slimnīcas valdes priekšsēdētājs Eglītis neslēpa, ka pats esot uzrunājis vairākas personas piedalīties konkursā, bet saņēmis atteikumu, jo par 1500 eiro algu uz rokas (2190 eiro pirms nodokļu nomaksas) neviens negribot uzņemties tik lielu atbildību. Kuldīgas slimnīcā strādā 260 darbinieku un gada apgrozījums ir četri miljoni eiro. “Alga ir atbilstoša Ministru kabineta noteikumiem, bet, ja to nepaaugstinās, tad uz šo amatu pieteiksies laimes meklētāji, nevis profesionāļi,” sacīja Eglītis.

Pagaidām slimnīcas vadība uzticēta līdzšinējam valdes loceklim Ārim Pētersonam, bet viņš amatu atstās, tiklīdz darbā stāsies jaunā valde.

Jēkabpilī vadība nepatīk kolektīvam

Citas problēmas ir Jēkabpils reģionālajai slimnīcai. Tur valde ir pilnībā nomainīta, un jau mēnesis apritējis, kopš tā strādā, taču slimnīcas darbinieki vērsušies pie pilsētas domes deputātiem, jo ir neapmierināti ar konkursa norisi. Jēkabpils reģionālajā slimnīcā valdes krēsliem ātri tika atrasti pretendenti, jo tur valdes priekšsēdētāja alga ir 3600 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas. Nedaudz mazāka tā ir pārējiem valdes pārstāvjiem.

Jaunā valde – priekšsēdētājs Gvido Liepiņš (valdes priekšsēdētājs), Andrejs Miļčevskis un Inna Budovska – jau nostrādājusi mēnesi, bet kolektīvā īsti nav pieņemta. Slimnīcas arodbiedrība vēstulē Jēkabpils pilsētas domes deputātiem paudusi neapmierinātību ar valdes pārstāvju izraudzīšanu. Izrādās, ka pretendentiem izvirzītajiem kritērijiem atbilstot tikai G. Liepiņš, jo viņš vadījis “Swedbank” Jēkabpils filiāli, kā arī apdrošināšanas akciju sabiedrības “Balta” Jēkabpils nodaļu. Paziņojumā par konkursa izsludināšanu bijis norādīts, ka pretendentiem ir jābūt vismaz trīs gadu pieredzei vadošā amatā, bet Miļčevskim un Budovskai tādas neesot. Turklāt, kā pastāstīja arodbiedrības priekšsēdētāja Margarita Saveļjeva, ārstniecības iestādes vadība joprojām neesot iepazīstinājusi darbiniekus ar savu redzējumu par slimnīcas attīstību.

Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis skaidroja, ka konkursā bija pieteikušies septiņi pretendenti un šīs trīs personas bijušas visatbilstošākās, lai ieņemtu vakantos amatus. Reģionos trūkst vadošā līmeņa speciālistu, tāpēc ne vienmēr var pilnībā ievērot visus pretendentu atlases kritērijus.

Ļoti daudz darāmā

Jēkabpils reģionālajā slimnīcā tāpat kā citur trūkst mediķu, bet šī problēma, kā norādīja valdes priekšsēdētājs Liepiņš, tiekot risināta kopā ar pašvaldību, nodrošinot rezidentu studiju apmaksas pro­grammu desmit topošajiem ārstiem.

“Viennozīmīgi jāuzlabo arī slimnīcas komunikācija – gan iekšējā, gan ārējā. Šajā jomā ir ļoti daudz darāmā. Bet vienlaikus jāatzīmē, ka slimnīcā ir izdarīts arī ne mazums labu lietu. Šeit ir viena no labākajām reģionālo slimnīcu operāciju zālēm, ļoti labs perinatālās aprūpes centrs, slimnīcā strādā jauns ausu, kakla un deguna ārsts Jurģis Urtāns, kurš operē visa reģiona pacientus…

Valdes loceklim Andrejam Miļčevskim ir uzdevums piesaistīt jaunos speciālistus. Viņš ir strādājis par ķirurgu un zina to virtuvi un arī speciālistus, kas pieejami darba tirgū. Uzlabojot uzņēmuma menedžmentu, darba organizāciju, pacientu plūsmas loģistiku, uzlabosies arī slimnīcas darba efektivitāte.

Rīkojām arī medicīnas māsu dienu, mums būs mediķu dienas balva, par 100 000 eiro lielu ziedojumu, pateicoties Rotari klubam un pašvaldībai, iegādājāmies aparatūru dzemdību nodaļai.

Valde daudz laika velta, nevis gaidot, kad kāds pie mums atnāks, bet dodoties uz slimnīcas nodaļām un runājot ar darbiniekiem. Mēneša laikā ir vēl dažas nodaļas, kur neesam paguvuši iegriezties,” pastāstīja valdes priekšsēdētājs.

Bija mājieni no ministres

Bijušais ilggadējais Jēkabpils slimnīcas vadītājs Ivars Zvīdris iecelts jaunā amatā – viņš strādā par slimnīcas izpilddirektoru. Atgādināšu, ka veselības ministre Anda Čakša aizvadītajā gadā lūdza Jēkabpils pilsētas domes vadību, ja tā vēlas saglabāt slimnīcu, nomainīt līdzšinējo valdes priekšsēdētāju Zvīdri, kurš šajā amatā nostrādājis 26 gadus.

Pašvaldības vadītājs Ragainis neslēpa, ka mājieni no ministres puses toreiz ir bijuši. Visi trīs šīs pašvaldības kapitālsabiedrības valdes locekļi – gan Zvīdris, gan arī viņa vietniece medicīnas jautājumos Ruta Miķelsone, kā arī galvenā grāmatvede Gunta Dābola – uzrakstīja atlūgumu, jo domes vadība to palūgusi izdarīt.

Domes deputāti bija nolēmuši slimnīcas vadītāju meklēt nevis pašā ārstniecības iestādē, bet gan no malas. “Visas problēmas nevar meklēt tikai finansējumā, svarīgi, lai slimnīcai būtu prestižs, lai pacienti nebaidītos tur ārstēties, lai šī iestāde būtu perspektīva un augoša, tāpēc ir nepieciešamas svaigas vēsmas,” uzskata pilsētas domes priekšsēdētājs.

LA.lv