Veselam
Ārstēšana

Smeldzošas sāpes muguras krustu daļā, iemesls – citur1

Foto – Shutterstock

Pirms dažiem gadiem veiktais Latvijas ie­dzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums liecina, ka no muguras sāpēm cieš 38% sieviešu un 30% vīriešu. Cilvēki bieži sūdzas arī par sāpēm krustu rajonā. Ir zināms, ka krustu rajonā nav mugurkaula disku – to veido kopā saauguši kauli, tādēļ šajā vietā nevar rasties diska trūce vai nervu saknīšu nospiedums. Kādēļ tomēr rodas sāpes?

Iemeslu daudz un dažādi

Sāpēm krustu rajonā var būt dažādi iemesli, skaidro neiroloģe Sandra Vestermane. Piemēram, tas var slēpties pārejā starp krusta kaulu un piekto skriemeli ar starpskriemeļu disku, jo tur ir pēdējā kustīgā savienojuma vieta. Sāpes parādās, mainot ķermeņa stāvokli vai pozu – pieliecoties, atliecoties. Tās var arī izraisīt ileosakrālo locītavu (tās ir mazkustīgas un atrodas starp krusta kaulu un iegurni) nespecifisks iekaisums jeb sakroileīts. Tāpat kā citās locītavās arī krustos var izpausties osteoartrīts vai reimatoīdais artrīts. 15 – 50% cilvēku, kas sūdzas par sāpēm krustos, tās izraisa deģeneratīvas izmaiņas ileosakrālajās locītavās, visbiežāk osteoartrīts. Tādos gadījumos sāpes var izstarot arī uz gurnu zonu, cirkšņiem un augšstilbiem.

Ja tiek nepareizi pārslogoti muguras krustu daļas muskuļi, piemēram, cilvēkam daudzas stundas sēžot vai strādājot neērtā pozā, tie saspringst un arī var rasties sāpes.

Sievietēm sāpes krustos dažkārt var parādīties grūtniecības laikā vai pēc tās, izstaipoties saitēm un rodoties problēmām ileosakrālajās locītavās. Iemesls var būt arī mazā iegurņa orgānu, it īpaši dzemdes un olnīcu slimības, nepareizs dzemdes stāvoklis, urīnpūšļa un urīnceļu slimības.

Apmēram 3% gadījumu muguras lejasdaļas sāpju iemesls var būt nieru, aknu, aizkuņģa dziedzera un kuņģa problēmas vai pat ļaundabīgi audzēji.

Ko darīt?

Ja locītavās ir artrīta radītas izmaiņas, jākonsultējas ar reimatologu un jālieto viņa ieteiktie medikamenti. Turpretī muskuļu saspringumu krustu rajonā un pacienta stāju kopumā visprecīzāk var izvērtēt fizioterapeits. “Lielākā daļa no mums ir asimetriski – viens plecs augstāks par otru, viss ķermenis sašķiebies, sagriezies. Ar visu ķermeni kompleksi jāstrādā speciālistam – fizioterapeitam, osteopātam vai manuālajam terapeitam, bet sasniegto efektu nostiprinās pareizi, individuāli piemeklēti vingrojumi,” saka S. Vestermane. Precīzi izpildot visus fizioterapeita norādījumus, no sāpēm krustos var atbrīvoties dažu dienu laikā.

Ja ir ne tikai savilkti muskuļi, bet arī citas slimības, tajā skaitā psihosomatiskas, sāpes krustos var ieilgt.

Padoms

Iesaka neiroloģe Sandra Vestermane: “Lai izvairītos no sāpēm krustos, cilvēkiem ar stājas problēmām un sēdošu dzīvesveidu profilakses nolūkos iesaku trenēt vēdera preses muskuļus, kas nostiprina arī muguru. Īpaši ieteicami tā saucamie izometriskie vingrinājumi, kas balstīti uz muskuļu, tajā skaitā iegurņa un starpenes, sasprindzināšanu un atslābināšanu, iesaistot pareizu elpošanu. Sievietēm šie vingrojumi ir profilakse pret urīna nesaturēšanas un dzemdes noslīdēšanas problēmām.”

LA.lv