Veselam
Ārstēšana

Šodien godina Černobiļas atomelektrostacijas katastrofas upurus0

2017. gada 26. aprīlī aprit 31 gads kopš notika pasaulē lielākā atomelektrostacijas (AES) avārija Černobiļā, Ukrainā. Ikgadējais piemiņas pasākums šogad Rīgā notiks 26.aprīlī plkst. 10:00 Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā pie Černobiļas traģēdijas upuru piemiņas akmens.

No Latvijas avārijas seku likvidēšanas darbos piedalījās vairāk nekā seši tūkstoši tās iedzīvotāji. Radiācija ir dziļi ietekmējusi un pasliktinājusi šo cilvēku veselību un no viņiem vairāk kā trīs tūkstoši ir kļuvuši par invalīdiem, vairāk kā 1,5 tūkstotis cilvēku ir miruši, bet pārējie dažādu pakāpju apmērā ir zaudējuši darbaspējas. 1986. gada 8. maijā. uz Černobiļu devās pirmie Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki. Piemiņas plāksne Černobiļas katastrofas upuriem atklāta 2002. gada 8. maijā Stradiņa slimnīcā blakus Aroda un radiācijas medicīnas centram.

Latvijas Savienības „Černobiļa” valdes priekšsēdētājs Arnolds Ārvaldis Vērzemnieks apstiprina: „Šāda mēroga katastrofu nav iespējams aizmirst. Avārijas seku likvidēšanas darbos piedalījās cilvēki no Ukrainas, Baltkrievijas, Krievijas, Igaunijas Lietuvas, Latvijas un citām valstīm – kopskaitā ap astoņsimt tūkstošiem cilvēku. No Baltijas valstīm avārijas seku likvidēšanas darbos piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku to skaitā no Latvijas – vairāk nekā 6 tūkstoši. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem 5 miljoni cilvēki turpina dzīvot paaugstinātas radiācijas piesārņojuma teritorijās.”

Pasākumā lūgti piedalīties Latvijas Valsts un pašvaldību institūciju pārstāvji, kā arī kaimiņvalstu Ukrainas, Baltkrievijas, Krievijas, Gruzijas, Moldovas, Uzbekijas, Japānas un citu vēstniecību pārstāvji. Tradicionāli piemiņas pasākumā piedalās Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas personāls un plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.

Stradiņa slimnīcas Aroda un radiācijas medicīnas centra personāls jau ilgus gadus sniedz medicīnisko aprūpi un atbalstu Černobiļas AES avārijas seku likvidētājiem un cietušajām personām. Radiācija ir ietekmējusi šo cilvēku veselību un dzīves kvalitāti.

Pēc piemiņas pasākuma, dalībnieki dosies uz Iekšlietu minsitriju, kur aptuveni simts avārijas seku likvidētājiem svinīgi tiks pasniegtas Piemiņas zīmes.

Piemiņas pasākuma programma (Pilsoņu ielā 13, Rīgā, pie 40. korpusa):

9:00 – 9:50 Dalībnieku ierašanās. Plašsaziņu līdzekļu pārstāvju intervijas ar Slimnīcas, Latvijas Savienības „Černobiļa” valdes pārstāvjiem un Černobiļas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem.
10:00 – 10:50 Černobiļas traģēdijas upuru piemiņas pasākuma dalībnieku un viesu uzrunas. LR Saeimas deputātu, Ukrainas, Krievijas, Baltkrievijas vēstnieku, Rīgas Domes, Labklājības ministrijas, Veselības ministrijas pārstāvju un citu viesu uzrunas.
10:50 – 11:00 Ziedu nolikšana pie Černobiļas traģēdijas upuru piemiņas akmens, kopēja fotografēšanas;
11:00-11.30 Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas vadības, darbinieku, Latvijas Savienības „Černobiļa” vadības tikšanās ar Latvijas Republikas Saeimas, Rīgas Domes, ministriju un vēstniecību pārstāvjiem.
11.00-12.00 Nokļūšanai uz Iekšlietu ministriju būs pieejami autobusi, kas uz ministriju dosies no Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas piemiņas pasākuma norises vietas.
12.30 Apbalvošanas pasākums Iekšlietu ministrijā.

LA.lv