Veselam
Ārstēšana

Šosezon gripas dēļ bojā gājuši 13 cilvēki 0

Foto – pexels.com

Aizvadītajā nedēļā saņemti vēl četri paziņojumi par gripas dēļ bojā gājušiem cilvēkiem, tostarp bojā gājusi jauna sieviete vecumā no 20 līdz 29 gadiem, liecina jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas monitoringa dati.

No mirušajiem diviem pacientiem bija hroniskas saslimšanas, bet diviem nebija noteiktas ne hroniskas saslimšanas, ne citi riska faktori. Pavisam šosezon gripa prasījusi 13 cilvēku dzīvības. Kopumā pacienti bija vecumā no 20 līdz 70 gadiem, vidējais mirušo pacientu vecums bijis 41 gads. Pret gripu pacienti nebija vakcinēti.

Aizvadītajā nedēļā gripas izplatības intensitāte palielinājās, proti, par 18,1%, sasniedzot vidēji reģistrētus 153,9 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem. Gripas intensitātes rādītājs aizvadītajā nedēļā bijis ievērojami zemāks salīdzinājumā ar iepriekšējās sezonas, kā arī pēdējo piecu sezonu vidējo rādītāju attiecīgajā laika periodā.

Pagājušajā nedēļā tika reģistrēta plaša gripas izplatība – gripas gadījumi reģistrēti deviņās no desmit monitoringā iekļautajās teritorijās. Turklāt piecās pilsētās pacientu vēršanās gripas gadījumos bijusi augstāka par 100 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem. Vislielākais pieaugums, salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, bija novērots Rēzeknē, Daugavpilī un Liepājā.

Ar gripu slimoja iedzīvotāji visās vecuma grupās, tomēr visaugstākā saslimstība reģistrēta bērniem līdz četru gadu vecumam, kā arī bērniem no pieciem līdz 14 gadiem.

Slimnīcās palielinājies hospitalizēto pacientu skaits gripas un gripas izraisītās pneimonijas gadījumos, proti, gripu hospitalizēti 165 pacienti, kas ir par 17% vairāk nekā iepriekšējā nedēļā.

Pavisam kopš gripas monitoringa sākuma ziņots par 761 stacionētiem pacientiem, no tiem 625 slimnīcās nonākuši ar diagnozi gripa un 136 – ar gripas izraisītu pneimoniju. Vislielākais skaits jeb 49,3% stacionēto pacientu bija 15-64 gadus veci.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) laboratorijā gripas pozitīvo paraugu īpatsvars,

salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, palielinājies līdz 37,9%. Kopš sezonas sākuma pavisam noteikti 652 gripas vīrusi, tostarp 57,2% noteikti B tipa, bet 42,8% – A tipa gripas vīrusi. No B tipa gripas vīrusiem dominē “Yamagata”, bet no A tipa gripas vīrusiem nedaudz biežāk noteikts “H1N1pdm09”.

Speciālisti uzsver, ka vakcinācija pret gripu ir ieteicama ikvienam, tomēr epidemiologi īpaši aicina vakcinēties tos cilvēkus, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks.

Kā norāda SPKC, visvairāk vakcinēties nepieciešams cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas slimībām, kuri plāno operācijas vai ārstēšanos stacionāros, kuri vecāki par 65 gadiem, jo šajā vecumā imūnā sistēma vairs nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu un nereti saasinās arī hroniskās slimības, kas kopā ar gripas vīrusu var radīt dzīvībai bīstamas komplikācijas.

Tāpat riska grupu vidū ir bērni no sešu līdz 24 mēnešu vecumam, jo viņiem vēl nav izveidojusies imunitāte pret nevienu no gripas vīrusiem, grūtnieces un sievietes, kuras plāno grūtniecību gripas sezonā, kā arī mediķi un sociālie darbinieki, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.

Vienlaikus SPKC iesaka vakcinēties cilvēkiem, kuriem ģimenēs ir mazi bērni, veci cilvēki vai cilvēki ar hroniskām saslimšanām.
Kā ziņots, Daugavpilī gripas pacientu skaitam sasniedzot epidēmijas slieksni, no 30.janvāra valstī izsludināts gripas epidēmijas sākums.

LA.lv