Veselam
Dzīvesveids

Spītīgie tauciņi uz vēdera – tipiskākās kļūdas, kas neļauj no tiem atbrīvoties0

Foto – Shutterstock

Vēdera tauciņi tiek uzskatīti par īsteniem spītniekiem tā iemesla dēļ, ka cīņa ar tiem var būt patiesi sarežģīta. Pat, ja visu dari kā pēc grāmatas – ēd veselīgi un aktīvi sporto, ar to var nepietikt, lai atbrīvotos no “mīlas rokturiem” un vēdera apjoma. Turpinājumā izzini gan treniņa programmu, kura paredzēta vēdera muskulatūras stiprināšanai, gan tipiskākās kļūdas, kuras, iespējams, pieļauj arī tu.

“Problēmzona – vēders. Domāju, ka šī zona liekus komentārus neprasa, taču atceramies vingrinājumus izjust un pildīt lēni, atbilstošā tempā. Šodienas vingrojumu kompleksā mums būs nepieciešams tikai paklājiņš,” vingrojumu programmu vēdera muskulatūras stiprināšanai iesāk treneris Mikus Embrekts. Viņš atgādina, ka tikpat svarīgi iepriekš ir iesildīties un arī atsildīties.

Tomēr ar sportu un šādu treniņa veidu viens nepietiks, lai tauciņi no vēdera pazustu.

Iespējams, pie vainas ir pavisam citi ieradumi, portālam “Cosmopolitan” norāda dakteris Lūks Džeims (Luke James). Viņš atklāj, ka viena no pamata vajadzībām ķermenim ir kvalitatīvs miegs – septiņas līdz deviņas stundas dienā. Taču daudzi ieslīgst ne tikai ilgās darba stundās, kuras ievelkas līdz naktij, bet arī aizraujas ar sociālo mediju lietošanu pirms miega.

Tieši miega trūkums izraisa hormonu disbalansu, kuri attiecīgi nākamajā dienā var ietekmēt izsalkuma līmeni.

Viens no variantiem – apēdīsi vairāk, taču joprojām jutīsies izsalkusi. Tādā veidā pašai pat nemanot uzņemsi vairāk kalorijas, jo vēlme pēc ēdiena nezudīs. Tāpēc ievēro savu miega režīmu. Ja iespējams, dodies pie miera laicīgi, pirms tam atpūšoties bez jebkādām elektroniskajām ierīcēm.

Nepareizais treniņš un pārāk daudz cukura

Sportošanas iespējas mūsdienās ir ļoti plašas, tomēr daudzi savu treniņa veidu izvēlas taktiski nepareizi, piemēram, veicot tikai un vienīgi vēderam paredzētos vingrinājumus. Arī tie sadedzinās kalorijas, tomēr ilgtermiņā tie nepalīdzēs atbrīvoties no tauciņiem uz vēdera. Tā vietā meklē veidus, kā pēc iespējas efektīvāk nodarbināt visu ķermeni.

Viens no variantiem ir augstas intensitātes treniņi, bet tikpat labi vari veikt sprintu uz skrejamceliņa vai dabā.

Tāpat vēdera un citu aprišu tauciņu ienaidnieks ir cukurs jeb tā lietošana uzturā vairāk nekā vajadzīgs. Ja ikdienā regulāri ēd konfektes, kūkas, izvēlies saldinātus dzērienus, visticamāk, cukuru uzņem par daudz. Turklāt tas pamatīgi kavē tavas iespējas nomest liekos kilogramus ne tikai vēdera zonā, bet arī citur.

Var šķist, ka labāka izvēle būs, piemēram, augļi – jā, tajos ir daudz šķiedrvielu, vitamīnu un minerālu, tomēr arī tie satur dabiskos cukurus.

Tā vietā rūpīgi seko līdzi tam, ko tu ēd – izveido veselīgu uztura plānu, ko nepieciešamības gadījumā apspried ar speciālistu, lasi uz etiķetēm rakstīto, jo arī beztauku produktos iespējami slēptie cukuri. Savukārt augļus lieto mēreni un vislabāk apēd tos pilnībā, nevis izspied sulu. Tāpat regulē uzņemto ogļhidrātu daudzumu – tev nav jāatsakās no tiem pilnībā, bet gan jāmeklē veselīgākie varianti un alternatīvas.

Olbaltumvielas, stress un gaidas pēc ātra rezultāta

Olbaltumvielas ir lielisks veids, kā zaudēt nevēlamos tauciņus un nejust izsalkumu ilgstošāku laika periodu. Tomēr daudzi cilvēki no tām izvairās, priekšroku dodot tikai un vienīgi dārzeņiem. Saprotams, ka tie ir tikpat nepieciešami, taču sabalansēts uzturs nozīmē, ka pārtikas veidiem jābūt līdzsvarā.

Olbaltumvielu saturošie produkti, piemēram, vistas krūtiņa, tuncis, olas, piens un turku zirņi ir lieliski enerģijas avoti.

Atceries, ka tā tev būs nepieciešama intensīvajos sporta treniņos un citās ikdienas gaitās.

Arī stress ietekmē visu ķermeni, tostarp vēdera apkārtmēru.

Nereti daudzi satraukuma brīžos metas īstenās neveselīgo ēdienu dzīrēs, tādā veidā burtiski apēdot stresu. Ja esi novērojusi, ka tā notiek arī ar tevi, rūpīgi izplāno to brīdi, kad šāda situācija varētu pienākt. Piemēram, mājās vienmēr gādā alternatīvas veselīgās uzkodas vai produktus, kuri tev garšo, bet uzturvielu ziņā ir veselīgi.

Saprotams, ka dažreiz ir nepieciešama arī blēdīšanās (cheat) diena, tomēr tā nevar ievilkties nedēļu un mēnešu garumā – tā no tauciņiem atbrīvoties neizdosies.

Turklāt negaidi rezultātus nākamajā dienā vai pat nedēļā – svara nomešana, īpaši vēdera zonā, ir ilgstošs process. Tas pieprasa simtprocentīgu tavu atdevi un iesaisti, kas izpaužas gan sportojot, gan kārtīgi atpūšoties un ēdot sabalansēti. Tā vietā koncentrējies uz mērķi, pildi apņemšanos, bet negaidi tūlītēju rezultātu.

Piemēram, ieradums veidojas līdz pat 12 nedēļām, taču nepacietīgajām “Cosmopolitan” atgādina, ka visu elementu izpildē rezultātu var sākt novērot pēc aptuveni astoņām nedēļām.

Sekošana progresam, stingras diētas un apmāta centība

Viena no kļūdām, ko pieļauj neskaitāmi cilvēki, ir nesekošana līdzi savam progresam. Kādā brīdī var pazust mērķis un motivācija, bet tieši tos balsta redzamais progress un tā brīža rezultāti. Turklāt mūsdienās pieejamas tik daudzas ierīces, kuras palīdz izprast tavas dienas aktivitātes, sekot līdzi uzņemtajām kalorijām un miega kvalitātei.

Tāpat, lai atbrīvotos no tauciņiem uz vēdera, nav vērts ieguldīt enerģiju stingrās diētās, kuras balstītas lielā kaloriju badā.

Ja arī sākumā svars nokritīsies, pēc laika tavs organisms vairs nespēs normāli sevi uzturēt, jo vienkārši nebūs spēka. Savu uztura prizmu veido, balstoties sabalansēta un veselīga uztura zinātnē, kur galvenais atslēgas vārds ir “ilgtspēja”. Jo vairāk savus paradumus spēsi pieņemt kā ikdienas darbības, jo vieglāk un efektīvāk pienāks diena, kad varēsi priecāties par sasniegtajiem rezultātiem.

Mūžīgajam cenšanās procesam sasniegt rezultātus var būt arī pavisam vienkāršs skaidrojums – atpūtas un atjaunošanās trūkums. Tāpat kā savās ēdienreizēs ievēro veselīgu līdzsvaru, tādam būtu jābūt arī fiziskajās aktivitātēs. Pārlieku biežas aktivitātes tevi novedīs pamatīgā spēku zudumā, kā arī var izraisīt lielāku risku gūt traumas.

Motivācijas un prieka zudums

Motivācijas zudums ir ierasta prakse, tomēr arī tā var novest pie nelāgo ieradumu atgriešanās tavā ikdienā, kuri nepalīdzēs nodzīt vēdera tauciņus. Drīzāk ieinteresētības zudumu pieņem kā dabisku norisi ceļā uz mērķi. Situācijās, kad vēlies, piemēram, apēst kalorijām bagātu burgeri, atceries – cik tālu ceļu jau esi nogājusi. Palīdzēt var partneris, tuvinieki vai draugi, kuri paši piedzīvojuši ceļu uz veselīgāku un arī tievāku ķermeni.

Garastāvokļa uzlabošanai un motivācijas atgūšanai pamēģini rīkot veselības ballīti, kurā atradīsi atbalstu turpināt iesākto.

Savukārt portāls “Prevention” atzīmē arī to, ka tev ir patiesi jāpatīk tam, ko tu dari. Tas nenozīmē, ka pārmaiņas un tauciņu zaudēšana nāks tikai ar prieku un pozitīvām emocijām. Tomēr, ja katra treniņa laikā vairāku mēnešu garumā domā par to, ko tu varētu darīt citādāk, aizdomājies – ir veidi, kā sportiskās aktivitātes padarīt daudzveidīgākas un tev piemērotākas.

Piemēram, arī zumba vai pilates var būt lieliska aktivitāte. Tad arī treniņi vai jebkurš cits process darīs tevi priecīgāku un enerģijas bagātāku, savukārt mērķi – vieglāk sasniedzamu.

Tāpat tavs svars var būt daļēji noteicošs – vai esi sasniegusi cerēto, taču tas nav pats svarīgākais. Tā vietā, lai bažītos par zaudēto kilogramu skaitu, regulāri uzņem attēlus no priekšas, sāniem un aizmugures. Tie palīdzēs ilgākā posmā ieraudzīt sasniegto rezultātu.

Saistītie raksti

Tev pašai būs vieglāk sasniegt tādu mērķi, kurš balsta tavu dzīvesveidu un ļauj tev pieņemt ieradumus kā ikdienu. Jo vairāk sevi ieguldīsi, domāsi ne tikai par svaru, bet arī veselību kopumā, jo ātrāk kusīs arī tauciņi uz vēdera.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām Covid-19 analīzēm
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Papilomas vīrusa infekciju nevar izārstēt, bet no tās var pasargāties
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēc Covid-19 konstatēšanas diviem darbiniekiem Liepājas SEZ pārvalde strādās attālinātā darba režīmā
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti 4
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 3
10 stundas