Veselam
Ārstēšana

Ko pacientiem nozīmēs “modificētais ģimenes ārstu streiks”? 0

Foto – Shutterstock

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) vadība ir pagarinājusi ārstu streika termiņu līdz 1. oktobrim, jo cer, ka Veselības ministrija (VM) piekāpsies un izpildīs visas viņu prasības.

Turklāt prasības papildinātas, neraugoties uz to, ka streika likums to neparedz. Streika komiteja pēc sarunām ar valdības vadītāju Māri Kučinski ir pievienojusi prasību, ka “VM sagatavo un saskaņo ar LĢĀA pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanai nepieciešamos normatīvo aktu projektus”.Tas nozīmē, ka no ministrijas tiek gaidīts, lai tā saskaņo ar asociāciju likumprojektus un Ministru kabineta noteikumu projektus, kas skar ģimenes ārstu darbu.

“Ģimenes ārsti ir iespītējušies un neņem vērā Veselības ministrijas piedāvājumu – ja tiks izpildīti ikdienas kvalitātes kritēriji, kas nav nekas neizpildāms, tad varēs saņemt 150 eiro lielu piemaksu par labi veiktu darbu. Tas mudina secināt, ka asociācijas vadība vairs nepārstāv ģimenes ārstu intereses. Tāpēc vēlos tikties ar ģimenes ārstiem plašākā konferencē, lai varētu runāt bez starpniekiem – aci pret aci,” sacīja veselības ministre Anda Čakša.

Ministru prezidents un veselības ministre ir nosūtījuši vienošanās projektu streika komitejai, kurā plānots ģimenes ārstiem maksājamās pacientu galvasnaudas pieaugums, lai varētu palielināt viņu atalgojumu. Vienošanās projektā ir norādīti arī jau pieminētie 150 eiro par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi.

VM ir ar mieru precizēt sadaļu par primāro veselības aprūpi valdības pieņemtajā konceptuālajā ziņojumā par veselības aprūpes sistēmas reformu, kā arī līdz 15. septembrim sagatavot izvērstu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai. Paredzēts arī veikt grozījumus tiesību aktos, nosakot, ka līdz 2018. gada 1. janvārim e-veselības lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga. Līdz šim bija paredzēts, ka ģimenes ārstiem tai obligāti jāpieslēdzas no šā gada 1. septembra.

VM apņēmusies līdz 2018. gada 1. janvārim aprēķināt ģimenes ārstu praksē apmaksājamo medicīnisko manipulāciju faktiskās izmaksas un sākt to ieviešanu. Vairāki ģimenes ārsti, kuri nepiedalās streikā, ir apgalvojuši, ka jau tagad ģimenes ārsts var labi nopelnīt, ja vien spēj veikt visas medicīniskās procedūras, kuras apgūtas rezidentūras laikā un kursos. LĢĀA vadība paudusi, ka ģimenes ārsti e-veselībai pieslēgsies tad, kad produkts būšot pietiekami labs, tajā tiks ievērota drošība, respektētas pacientu tiesības un ārstu konfidencialitātes pienākums.

Streika komiteja paziņojusi, ka ģimenes ārsti kopš vakardienas ir pārgājuši uz citu protesta formu, ko paši dēvē par “modificētu” streiku – tikšot pieņemti ne vairāk kā 20 pacienti dienā un netikšot veikta pieaugušo profilakse. Ja parēķina, ka ārsts vienam pacientam velta 15 minūtes, tātad stundā pieņem četrus slimniekus un kopumā ār­sta pieņemšanas laiks ir četras piecas stundas, tad slimnieku skaits, pat nestreikojot, dienā svārstās ap 20 vai nedaudz vairāk pacientiem.

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Kā sagatavoties medicīniskajām analīzēm
11 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kuri ir pieprasītākie bērnu ārsti reģionos. Aicina atbalstīt bezmaksas vizītes
1 diena
DE
DELFI
Veselam
Pazīmes, kas liecina – tevi uzaudzināja īstens narciss
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā
20 minūtes
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
51 minūtes
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Avārijā uz Ventspils šosejas gājis bojā autovadītājs
2 stundas
LE
LETA
Sports
Kitijai Laksai līdzīga trauma kā Porziņģim – sezona noslēgusies
20 minūtes