Veselam
Ārstēšana

Daktere Lielause: “Mēs, vairākums ārstu, esam neriktīgi streikotāji, jo sirdsapziņa neļauj”0

Foto – Karīna Miezāja

To, ka visiem ģimenes ārstiem nav vienādas attieksmes pret streiku, vakar varēju vērot Rīgas 1. slimnīcas poliklīnikā, kur ir diezgan daudz ģimenes ārstu kabinetu. Ikdienā gaiteņi tajos stāvos, kur atrodas ārstu prakses, ir pilni ar pacientiem, bet vakar, sākot no pulksten 12, kad tika pieteikts streiks, tie bija tukši. Pie katra ģimenes ārsta durvīm ir piesprausts NVD izplatītais paziņojums ar informāciju, kur pacienti var saņemt medicīnisko palīdzību streika laikā.

“Kaut gan daktere pirmdien pieņem līdz septiņiem, vēl septiņos ir rinda, un mājās aizejam pusdeviņos vakarā, tad šodien tā nebūs,” stāsta ģimenes ārstes Līgas Zīveres-Piles palīdze Kaiva Markala, kura kabinetā ir viena, jo ārste devusies projām.

Daudzi hroniski slimnieki, uzzinot par streiku, ieradušies vizītē paņemt nepieciešamo medikamentu receptes, lai viņiem neaptrūkstas zāles, arī norīkojumus pie speciālistiem. Ārstes palīdze skaidro, ka cilvēki esot ļoti saprotoši, ka ģimenes ārsti streiko, jo viņiem nepatīk ilgi gaidīt rindās dēļ valsts noteiktajām kvotām, kuru nepietiek.

“Ārsta palīgs drīkst izmērīt asinsspiedienu, injicēt ārsta nozīmētās zāles; cilvēki grib, lai ar viņiem parunā, nomierina… Esam sazvanījuši gulošos pacientus, izrakstījuši receptes, bijuši pie viņiem mājās,” pastāstīja ārsta palīdze, kurai ir arī pamatīga darba pieredze reanimācijā.

Pie dakteres Gerdas Liel­auses durvīm satieku māti ar meitu, kurai radušās problēmas ar stipri iekaisušu kaklu. “Nedēļu pūlējos pati izārstēt ar ierastajiem līdzekļiem, diemžēl neizdevās. Biju spiesta zvanīt ģimenes dakterei, pie kuras meita ir pierakstīta kopš dzimšanas. Kaut gan ir streiks, daktere neatteica un pulksten trijos mūs pieņems,” stāsta Lāsma Gudre.

Galerijas nosaukums


Kabinetā satieku arī ģimenes ārsti Gerdu Lielausi, kura izstāsta, kā izpaudīsies viņas streikošana. “Akūtos pacientus noteikti pieņemšu. Man šķiet diezgan nežēlīgi pret cilvēkiem aizsūtīt bērnus uz Bērnu slimnīcu Vienības gatvē, kur ir garas rindas. Plānveida pieraksts gan manā praksē ir atcelts. Mēs, vairākums ārstu, esam tādi neriktīgi streikotāji, jo sirdsapziņa neļauj,” secina daktere Lielause.

Netālu no ārstes kabineta savu rindu gaida skolotāja Anita no Mālpils, kura šoreiz atbraukusi vizītē pie speciālista, nevis ģimenes ārsta, un ir sarūgtināta par ārstu attieksmi kopumā pret pacientiem. Nesen viņai gadījies nepatīkams notikums Latvijas Onkoloģijas centrā, kur skolotāja ārstējas pēc operācijas. “Nupat biju uz ultrasonogrāfiju, un man aknās atrada plankumu. Daktere man ieteica apmeklēt ārstējošo ārstu un lūgt, lai nosūta uz datortomogrāfiju. Kad izstāstu situāciju ārstējošajai dakterei, viņa paskatās izmeklējumu un neslēpa pārsteigumu: bet te jau tikai aizēnojums! Rodas jautājums, vai bija jābūt uzrakstītam lieliem burtiem – vēzis. Man jau tā bija pārdzīvojums par to plankumu, un viņa mani tā arī nepieņēma. Pierakstījos uz rītdienu, atkal braukšu 60 kilometrus turp un tikpat atpakaļ. Kad uzzināju, ka ģimenes ārsti streikos, man kļuva skumīgi. Esmu 35 gadus nostrādājusi par skolotāju, man arī lielu algu neviens nemaksā. Streikojiet, man nav pretenziju, bet, ārsti, esiet arī cilvēki, kad pie jums ienāk kabinetā! Es runāju par ārstu attieksmi kopumā. Iedomājieties, ka pie manis ierastos bērna vecāki, bet slikta garastāvokļa dēļ es teiktu: izejiet ārā un pienāciet rīt!” spriež Anita.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Sarmīte Villere informēja, ka vakar, sākot no pulksten 12, dienests esot saņēmis 14 izsaukumus tāpēc, ka cilvēkiem nav bijis pieejams ģimenes ārsts. Izsaukumu skaits kopumā gan nav pieaudzis un streika pirmajās dienās esot pāragri spriest par tā ietekmi uz NMPD darbu.

LA.lv