Veselam
Ārstēšana

Svarīgi zināt! Bērna slimības gadījumā darbnespējas lapu var saņemt arī vecvecāki 0

Foto – Shutterstock

Pilnveidojot valsts atbalsta veidus ģimenēm ar bērniem, jo īpaši darba un ģimenes dzīves elastīgākai savienošanai, ir jābūt plaši pieejamai skaidrai informācijai par jau esošām iespējām un atbalsta veidiem.

Demogrāfisko lietu centra (DLC) nozares ekspertu un pētnieku komanda kārtējā sēdē skatīja priekšlikumus darba un ģimenes dzīves saskaņošanas uzlabošanai strādājošiem vecākiem. Visplašākajā spektrā tika vērtētas dažādas problēmas un vajadzības, kā arī meklēti iespējamie risinājumi gan dažādos ģimenes dzīves periodos, gan no dažādiem skatupunktiem – darba devēja, darba ņēmēja, arī nestandarta laika strādājošo un sabiedrības kopumā.

DLC vadītājs Imants Parādnieks uzsver: “Konkrētām normatīvā regulējuma izmaiņām par labu darba un ģimenes dzīves saskaņošanai jāiet kopsolī ar sabiedrības aizspriedumu izzušanu – ka ģimenes locekļiem būtu jāizvēlas vai nu laba karjera, vai liela ģimene. Ņemot vērā pozitīvo Somijas pieredzi, mūsu mērķis ir arī panākt, ka ģimenei draudzīgas darbavietas izveide ir darba devēja goda lieta, kas ceļ konkrētā uzņēmuma un darba devēja prestižu un pauž tā vērtības sabiedrībai.”

Vērtējot iedzīvotāju sniegtos priekšlikumus, DLC konstatēja, ka lielai sabiedrības daļai (t.sk. vecāku organizāciju pārstāvjiem, darba devēju organizāciju ekspertiem, kā arī daudziem ģimenes ārstiem, kas izsniedz slimības lapas) nav bijusi zināma pilnīga informācija par valsts atbalstu bērna slimošanas gadījumā, ļaujot saņemt darbnespējas lapu arī strādājošiem vecvecākiem. DLC secināja, ka priekšlikumu, kas izteikts kā vajadzība pēc jauna atbalsta veida no māmiņu tiesību un interešu aizstāvības organizācijas puses, valsts garantē ģimenēm jau 17 gadus, taču informācija un iespējas to izmantot nav bijušas pieejamas katram.

DLC precizēja šī atbalsta būtību par to atbildīgajā Labklājības ministrijā un saņēma apstiprinājumu, ka esošais normatīvais regulējums paredz tiesības vienai no personām, kas audzina un rūpējas par bērnu – vecākiem, vecvecākiem, audžu vecākiem vai aizbildnim –, saņemt darbnespējas lapu (B kategorija) līdz 14 gadu veca bērna kopšanai, ja šajā laikā persona sakarā ar bērna slimību nevar ierasties darbā un tādējādi zaudē gūstamos ienākumus. Līdz ar to, arī slimojoša bērna vecvecāki bez kāda īpaša rakstiska pilnvarojuma no vecākiem vai aizbildnības (fakta) pār bērnu konstatēšanas ir tiesīgi saņemt darbnespējas lapu rūpēm par bērnu slimības laikā.

Pēc DLC iniciatīvas drīzumā tiks vērtētas un valdībā pārrunātas vēl vairākas iespējas paplašināt atbalsta veidus strādājošajiem vecākiem bērna slimības gadījumos:

· iespēju darbnespējas lapu noformēt vecākiem uz maiņām;

· vairāku darbavietu gadījumā iespēju darbnespējas lapu izmantot tikai vienā no darba vietām;

· iespēju vecākam turpināt strādāt (tādējādi veikt arī sociālās iemaksas) un saņemt valsts apmaksātu profesionālu bērna aprūpi mājās.

Darbs pie ģimeņu atbalsta pilnveides norit DLC ilgtermiņa demogrāfiskās atveseļošanās programmas “Māras solis” ietvaros, analizējot starptautiski veiksmīgus piemērus un pavisam jaunas radošas pieejas, lai līdzsvarotu un atvieglotu karjeras un ģimenes savienošanu, tai skaitā sakārtojot bērna pieskatīšanas sistēmu, ieviešot vienotu sākumskolu pagarināto grupu sistēmu valstī u.c.

DLC izveidots pēc Nacionālās apvienības iniciatīvas 2016. gada aprīlī ar mērķi īstenot vienu no M. Kučinska valdības definētajām prioritātēm – Latvijas demogrāfiskās situācijas uzlabošanu. DLC rekomendāciju rezultātā valdība ir uzsākusi īstenot un iekļāvusi 2017. un 2018. gada (un vidēja termiņa) valsts budžetā jau vairākus pasākumus ģimeņu ar bērniem finansiālās situācijas uzlabošanai – tā stiprinot iespēju vienlīdzību un rūpējoties par mūsu valsts bērnu nākotni.

LA.lv
ML
Māra Lapsa
Veselam
Izvērsti: Uztura ieteikumi senioriem. No kuriem produktiem neatteikties
7 stundas
IO
Indra Ozoliņa
Veselam
Tamponu, paketi vai piltuvi? Laikus nenomainīts tampons var izraisīt toksisko šoku
8 stundas
DE
DELFI
Veselam
Veiksmīgai sarunai: Sešas frāzes, ar kurām labāk nesākt teikumu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Bordāns runājis ar Vējoni: Manis iecerētā valdība vairs nav iespējama
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Irina Maligina savas “Olainfarm” akcijas nodod Igaunijā jaundibinātam uzņēmumam
46 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Simto jubileju svin dienu pirms valsts svētkiem. Ko Velta novēl Latvijai un valdībai
27 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Krievijas koncernam “Gazprom” daļēji piederošais “Conexus” tiesā apstrīd regulatora lēmumu
52 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Zemākas cenas, lielāks ātrums – noteikti cenu griesti telefonsarunām
2 stundas