Veselam
Ārstēšana

Teju piektā daļa hipertensijas slimnieku uz savu galvu pārtrauc medikamentu lietošanu0

Datorgrafiķe Dina Antuma-Jansone

Kā liecina “Euroaptiekas” un pacientu biedrības “ParSirdi.lv” veiktā aptauja, vairāk nekā puse pacientu ar augstu asinsspiedienu jeb hipertensiju nelieto medikamentus atbilstoši ārstu norādījumiem – 18% hipertensijas slimnieku atzīst, ka ik pa laikam pārtrauc lietot medikamentus, ja jūtas labāk. 31% aptaujāto atzīst, ka mēdz aizmirst vai kādu citu iemeslu dēļ izlaist zāļu lietošanu, bet 5% no tiem, kas sirgst ar hipertensiju, apgalvo, ka principā nelieto medikamentus.

“Mūsdienās augstu asinsspiedienu jeb hipertensiju var sekmīgi ārstēt un novērst sekas, taču liela nozīme ir pacientu līdzestībai – regulāri jāmēra asinsspiediens un jāapmeklē ārsts, rūpīgi jāievēro visi ārsta norādījumi medikamentu lietošanā, jāievēro veselīgs dzīvesveids. Diemžēl aptauja rāda, ka 10% hipertensijas slimnieku pie ārsta vēršas vēl retāk nekā reizi gadā,” uzsver Inese Mauriņa, biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja. Tajā pašā laikā kā pozitīvu tendenci viņa atzīst faktu, ka 58% aptaujāto, kam ir paaugstināts asinsspiediens, to regulāri – vismaz reizi nedēļā – pārbauda mājas apstākļos. 63% ir pašiem savs asinsspiediena mērītājs.

Par optimālu jebkurā vecumā tiek uzskatīts asinsspiediens 120/80mmHg, savukārt paaugstināts asinsspiediens ir virs 140/90mmHg. Arteriālā hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens ir viens no svarīgākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, kas savlaicīgi neatklāts un neārstēts var izraisīt koronāru sirds slimību, miokarda infarktu vai insultu. Kā liecina epidemioloģiskā pētījuma dati*, paaugstināts asinsspiediens ir 52,8% vīriešu un 41,8% sieviešu Latvijā.

Latvijā katru gadu notiek gandrīz 10 000 insultu, bet katru dienu no insulta mirst vidēji 7 cilvēki. Pētījumi apliecina, ka 80% insultu būtu iespējams novērst gan ievērojot veselīgu dzīvesveidu (veselīgs uzturs, regulāras fiziskās aktivitātes, atsacīšanās no kaitīgiem ieradumiem), gan veicot regulāras apskates pie ārsta. 24% “Euroaptiekas” un “ParSirdi.lv” veiktās aptaujas dalībnieku ir paaugstināts asinsspiediens.

Lai īpaši pievērstu Latvijas iedzīvotāju uzmanību paaugstināta asinsspiediena izraisītiem riskiem, jau trešo gadu “Euroaptieka” rīko “Sirds veselības skolu”. Šogad ikviens aicināts doties pie sava farmaceita 13 “Euroaptiekās” Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī, Rēzeknē, Valmierā un Jūrmalā, kur, iepriekš piesakoties aptiekās, ir iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu un noteikt ķermeņa masas indeksu, cukura un holesterīna līmeni asinīs, kā arī saņemt farmaceita konsultāciju.

Savukārt 17. maijā no plkst. 16.00 līdz 20.00 bezmaksas farmaceita un kardiologa konsultācijas par paaugstinātu asinsspiedienu un sirds veselību ikviens varēs saņemt arī īpašā ”Euroaptiekas” un pacientu biedrības “Parsirdi.lv” īstenotā akcijā “Sirds veselības dienā” tirdzniecības centrā “Domina Shopping”.

Aptauju aprīļa mēnesī veica “Euroaptieka” sadarbībā ar pacientu biedrību “Parsirdi.lv”. Aptauja tika veikta interneta vidē un tajā piedalījās 2394 respondentu.

* Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma epidemioloģiskais pētījums (2010.gads)

LA.lv