Veselam
Ārstēšana

Terezija Mackare: Bez zāļu “šķirošanas” nereti iztikt grūti; “Mēness aptieka” palīdz no tā izvairīties0

Foto: Ieva Čīka/LETA

Terezija Mackare, biedrības “Rīgas aktīvo senioru alianse” (RASA) valdes priekšsēdētāja

Kamēr sakārtojas lielās lietas, katram ir jāskatās, kā uzlabojumus panākt mazākos darbos. Protams, pensijas Latvijā nav pietiekamas, arī daudziem pirmspensijas vecuma cilvēkiem trūkst līdzekļu, lai varētu pilnvērtīgi ārstēties, lai varētu nopirkt visus tos medikamentus, ko nozīmējis ārsts.

Turklāt nosacījums, ka visi kompensējamie medikamenti jāizpērk vienā reizē, pat ja tie izrakstīti lietošanai trīs mēnešu garumā, seniorus noliek neapskaužamā situācijā.

Ticam, ka valstsvīri šo jautājumu sakārtos un ierobežojums tiks atcelts, bet līdz tam atzinīgi novērtējam katru mazo darbu, kas senioriem palīdz šeit un tagad. Tieši tāda ir “Mēness aptiekas” rastā iespēja arī pirms normatīvo aktu grozījumiem nodrošināt senioriem iespēju uzreiz saņemt visus kompensējamos medikamentus, bet maksāt par tiem pa daļām.

RASA apvieno daudzas senioru un pensionāru organizācijas Rīgā un tās apkārtnē, vienlaikus uzturot ciešu saikni ar biedrībām citviet Latvijā. RASA, protams, atbalsta Pensionāru federācijas centienus ar valstsvīriem vienoties par pensiju palielināšanu. Lielāks atbalsts nepieciešams kā pensijas, tā pirmspensijas vecuma cilvēkiem. Taču nauda nav viss!

Mēs strādājam, lai ikvienam cilvēkam no 50 gadu vecuma būtu iespējas gūt prieku, pilnveidot savas zināšanas un uzlabot kopējo dzīves kvalitāti, kur būtisku lomu spēlē emocionālais noskaņojums.

Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Šobrīd aktīvi gatavojamies trešajam Latvijas simtgadnieku salidojumam, esam spējuši piesaistīt līdzfinansējumu arī no Eiropas Komisijas un īstenojam tālākizglītības mācību programmas, sniedzot senioriem iespēju apgūt datorprasmes, angļu un franču valodu. Mēs organizējam vingrošanas un deju nodarbības, mācām pērļot un piedāvājam iespēju gleznot.

Ar lepnumu raugāmies, kā top gan Rīgas, gan katra Latvijas novada “Tautas saimes grāmata”, kurā iedzīvotājus aicinājām uzticēt savas emocijas un iespaidus par sabiedrības dzīvi un aktivitātēm. Unikālo sējumu veidošanu sākām pirms gada, vēloties radīt unikālu visas Latvijas senioru dāvanu valstij 100. gadadienā.

Ir tapuši apjomīgi sējumi, kuros ar roku ierakstīti tūkstošiem atziņu, vēlējumu un atmiņu. Grāmatā ar savu roku personisku vēlējumu mūsu valstij ierakstīja pat katoļu baznīcas galva Romas pāvests Francisks! Redzam, ka apjomīgie sējumi ir nozīmīgs mūsu laikabiedru vēstījumu apkopojums, kas ir vērtīgs izpētes un mācību avots arī jaunajiem, tādēļ “Tautas saimes grāmatu” sējumi ir pieejami bibliotēkās.

Sadarbojoties ar dažādām valsts un pašvaldību iestādēm, palīdzam senioriem arī sociālu jautājumu risināšanā.

Esam iemācījušies rakstīt projektus, lai piesaistītu Eiropas Savienības un valsts institūciju finansējumu savu ideju, kas vērstas uz senioru dzīves kvalitātes celšanu, realizācijai.

Zinām, ka naudas ir maz un katra individuālā seniora naudas maciņš ir plāns. Gribam ticēt, ka ar laiku situācija mainīsies. Taču, gaidot šīs izmaiņas, nesēžam žēlojoties un gaužoties. Mēs esam aktīvi un atzinīgi vērtējam ikvienu, kas, neko negaidot, pats meklē veidus, kā savu un līdzcilvēku dzīvi uzlabot.

Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Edijs Pālēns

Tieši tāds ir arī “Mēness aptiekas” jaunais pakalpojums, kas senioriem ļauj iegādāties medikamentus, maksājot pa daļām.

Tas nozīmē, ka, sasniedzot 55 gadu vecumu, ikviens Latvijas cilvēks var apiet nejēdzīgo valsts uzstādījumu, kas kompensējamos medikamentus aptiekā liek nopirkt vienā piegājienā, pat ja receptē zāles izrakstītas lietošanai trīs mēnešu periodā.

Strādājot pie jaunām aktivitātēm un projektiem, mēs RASA bieži sanākam kopā – plānojam, kurš kādus darbus uzņemsies, sekojam līdzi sākto projektu realizācijas gaitai, spriežam par jaunām iecerēm. Taču katra sanāksme mums nenovēršami sākas ar veselības jautājumu pārrunāšanu – kurš uzzinājis jaunu hroniskas slimības diagnozi un saņēmis ārsta recepti papildu medikamentu lietošanai, kurš gatavojas operācijai vai nupat tādu pārcietis, kurš jūt veselības stāvokļa pasliktināšanos un vizītei pie ārsta vēl tikai gatavojas.

Jautājumu ir daudz, un tie nekad nebeidzas, drīzāk tikai nāk klāt. Mēs katrs jūtam, ka līdz ar pusmūžu ķermenis sāk pievilt un parādās arvien jaunas veselības nebūšanas.

Katra no tām prasa nopietnu attieksmi un precīzu nozīmētā ārstēšanās kursa ievērošanu. Ar gadiem palielinās arī zāļu skaits, kas katram no mums jālieto. Un, protams, nevaram būt apmierināti ar valstī noteikto medicīnas pakalpojumu pieejamību un finansējumu, kas tiem atvēlēti. Uzskatām, ka valstij jārod iespēja, kā palielināt apmēru, kādā tiek kompensēti medikamenti, – ļoti daudzām kompensējamām zālēm pacienta līdzmaksājums šobrīd ir 25 un pat 50 %, kas daudziem ir pārāk liels.

Turklāt apstāklis, ka kompensējamās zāles nedrīkst izpirkt pa daļām, situāciju padara tikai sliktāku.

Kāpēc visi medikamenti, ko ārsts izrakstījis lietošanai trīs mēnešu periodā, ir jāpērk uzreiz?

Kāpēc gan nevar atļaut katram mēnesim paredzēto medikamentu apjomu nopirkt tieši tajā mēnesī, kad tie nepieciešami? Ir labi, ja ārsts senioram var izrakstīt trīs receptes – katram mēnesim savu. Ir labi arī tad, ja senioram ir gana daudz vaļas, staigāt pie ārsta katru mēnesi pēc jaunas receptes. Taču tas ir nejēdzīgi!

Foto: Ljupco Smokovski/Shutterstock

Tas sarežģī dzīvi gan dakterim, gan arī senioram, kurš, iespējams, tā vietā, lai atkal ietu pie ārsta pēc receptes, labprātāk dotos uz vingrošanas, dejošanas vai pērļošanas nodarbību. Atrisināt šo jautājumu šķiet tik vienkārši! Tā vietā ministriju cilvēki apgalvo: kas tāds nav iespējams.

Par spīti tam, ka parastajā ārsta receptē izrakstītās zāles jau tagad ikviens var izpirkt pa daļām. Tas šķiet absurdi un nesaprotami!
Saistītie raksti

Vēlos domāt pozitīvi un ticu, ka mūsu valstsvīri savu pozīciju tomēr mainīs un, pa īstam sākot jautājumu risināt, atklās, ka neiespējamais ir iespējams un īstenojams. Izmaiņas normatīvajos aktos, kas ļaus arī kompensējamo medikamentu receptes izpirkt pa daļām, būs nozīmīgs atvieglojums tūkstošiem cilvēku. Taču šobrīd atzinīgi novērtējam, atbalstām un saviem senioriem iesakām izmantot risinājumu, ko piedāvā “Mēness aptieka”, ļaujot medikamentus iegādāties pa daļām.

Tas ir risinājums, kas palīdz tieši šeit un tagad, jeb, citiem vārdiem sakot, palīdz tieši tajā brīdī, kad palīdzība vajadzīga. Turklāt tas senioram papildus neko nemaksā – visus riskus, procentus un pakalpojuma noformēšanas izmaksas uzņemas “Mēness aptieka”, seniors maksā tikai par zālēm. Tas mūsdienās, kad viss griežas ap naudu, ir teju neticami!

LA.lv
LE
LETA
Veselam
Ķīnā apstiprināta jaunā noslēpumainā vīrusa nodošana no cilvēka cilvēkam
17 stundas
LE
LETA
Veselam
Saslimstība ar gripu Jelgavā mazinājusies. Latvijā gripas epidēmija vēl ir izsludināta
18 stundas
LE
LETA
Veselam
Pakalpojumu sniegšanai bērniem ar funkcionāliem traucējumiem būs pieejams 206 750 eiro liels ESF fonda finansējums
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Pasaulē
“Esmu palicis dzīvs un varu liecināt par notikušo.” Saruna ar Ukrainas patriotiem
Intervija 7 stundas
LA
LA.LV
Sports
Deva goda vārdu, bet uzmeta – Elbakjans paver LBS prezidenta vēlēšanu aizkulises 2
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Viens meta ar alus pudeli, otrs – aizstāvējās un iedūra kaklā nazi…
9 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: “Dinamo” pārtrauc sausuma periodu, taču turpina zaudēt
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Irānā par Trampa nogalināšanu piedāvā 3 miljonus dolāru
7 stundas