Veselam
Bērni

Tev būs brālītis: kā šo pārsteigumu nepadarīt nepatīkamu māsiņai0

Foto – Shutterstock.com

Jaundzimušais – laimes kalngals vecākiem, kuri ar nepacietību gaida brīdi, kad mazo no dzemdību nama varēs atvest mājās. Bet ko darīt, ja mazo bēbīti jau mājās gaida vecākā māsa vai brālis? Un vecākais bērns itin nemaz nav sajūsmināts par ģimenes papildināšanos.

Tādēļ, pirms mājās atvest mazu, segās satītu, zīdainīti, ir vērts jau pirms tam labi “pastrādāt” ar vecāko bērnu, palīdzot viņam tikt galā ar sajūtām un sagatavoties šai pirmajai tikšanās reizei ar mazo brālīti vai māsiņu. Par to, kādi priekšdarbi veicami ar vecāko bērnu, “Zdorovie” stāsta psihologi. Biežākās kļūdas, ko pieļauj vecāki, ģimenē ienākot bērniņam, atradīsi šeit. Arī psihoterapeite Diāna Lapsa norāda: “Piedzimstot ģimenē otram, trešajam, piektajam… bērnam, pirmais un vecākais bērns tiek gāzts no sava Pirmā un Vienīgā bērna troņa, pārkārtojas attiecības arī ar citiem bērniem ģimenē. Uzbango visas emociju gammas, bet viena no spilgtākajām – greizsirdība uz jauno ģimenes locekli”.

Līdz jaundzimušā atvešanai mājās

Atliec jaunumu paziņošanu par grūtniecību līdz laikam, kamēr tev neparādīsies jau redzams puncis. Kad esi bērnam pavēstījis šos priecīgos notikumus, ievies kalendāru, kur varēs atzīmēt, cik dienas vēl atlikušas līdz bēbīša dzimšanai vai paskaidro vecākajam, kad brālītim vai māsiņai jānāk pasaulē (“Tad, kad būs sniegs” vai “Tad, kad tev sāksies vasaras brīvlaiks”, lai bērns pakāpeniski sāktu apzināties tuvojošos notikumus.

Ļauj bērnam palīdzēt tev gatavoties tikšanās ar jaundzimušo: lai viņš piedalās gultiņas vai apģērba izvēles procesā.

Pastāsti jau savlaicīgi, ko tas īsti nozīmēs, kad mazais būs mājās: “Mamma būs ļoti nogurusi”, “Mazais raudās un daudz gulēs”, lai vecākajam bērnam nebūtu nepatīkamu pārsteigumu.

Pastāsti bērnam, kā viņš piedzima un kā pamazām auga lielāks, aplūkojiet kopā viņa fotogrāfijas zīdaiņa vecumā un noskatieties videoierakstus. Bērniem ļoti patīk stāsti par viņiem mazotnē.

Ja vecākajam bērnam saistībā ar mazulīša ienākšanu ģimenē nāksies piedzīvot izmaiņas dzīvesveidā, piemēram, bērnudārza maiņa vai pārkārtošanās citā istabā – centies to visu izdarīt iespējami ātrāk, lai bērnam nebūtu pārāk daudz pārmaiņu vienā laikā, proti, tad kad mazulis atvests mājās.

Sagatavo bērnu tam, ka mamma kādu laiku mājās nebūs – tad, kad dosies uz dzemdību namu.

Ja vecākais bērns vēl ir maziņš, izmanto lelles vai citas viņa iemīļotas rotaļlietas lomu spēlēm, kas palīdzēs viņam labāk iedomāties situāciju mājās, kad tajās ienāk mazulis.

Pēc bērna piedzimšanas

Ja dzemdību nama iekšējie kārtības noteikumi to pieļauj, atļauj vecākajam bērnam apciemot tevi un jaundzimušo jau pēc dzemdībām. Tas radīs viņam sajūtu, ka šis priecīgais notikums vieno visu ģimeni. Ja tu pārdzīvo, vai bērns nenobīsies no slimnīcas atmosfēras un tava izskata, atliec tikšanos ar jaundzimušo līdz ierašanās mājās.

Sagatavo vecākajam bērnam dāvanas “no jaunā brālīša/māsiņas”, ko pasniegt pirmajā tikšanās reizē.

Izvairies no salīdzinājumiem. “Viņš ir daudz mierīgāks nekā biji tu” vai “Tu vairāk raudāji”.

Nepārdzīvo, ja vecākais bērns neizrādīs interesi par jaundzimušo. Viņiem priekšā būs visa dzīve, lai viens pie otru varētu pierast un viens otru iemīlēt.

Neaizmirsti vecākajam bērnam izrādīt maigumu un rūpes, “auklē” viņu, ja vien tas viņam ir nepieciešams tajā brīdī.

Atgādini raudzību viesiem, ka uzmanība ir jāvelta visiem bērniem. Vecākais bērns var būt apbēdināts, ja visas dāvanas tiks tikai mazulītim, tādēļ ciemiņiem pirms tam norādi šo aspektu.

Neizmanto jaundzimušo kā atrunu, lai kaut ko atteiktu vecākajam bērnam. Piemēram, “mamma nevar ar tevi paspēlēties, jo man jāpabaro mazais” vai “mammai jānovanno tava māsiņa, tādēļ ej un palasi grāmatiņu pats”. “Piesegšanās” ar jaundzimušo un tādējādi neveltot vecākajam bērnam pietiekami uzmanību un mīlestību, bērnā var radīt negatīvas emocijas. Tā vietā palūdz vecākajam palīdzēt tev mazulīša aprūpē.

Katram bērnam velti uzmanību un laiku, un atbalsti vecākā iesaistīšanu mājas solī, jo “tu jau esi tik liels un daudz ko jau proti”.

Ko darīt, ja parādījušās problēmas

Pētījumi liecina, ka bērna attīstības līmeni ietekmē tas, kā viņš uztver brālīša vai māsiņas ienākšanu ģimenē. Bērniem līdz divu gadu vecumam šis process norit īpaši grūti, jo viņi paši vēl ļoti spēcīgi alkst vecāku rūpes un uzmanību.

Neaizmirsti, ka pat visdraudzīgākie bērni var pēkšņi kļūt pret jaundzimušo nelabvēlīgi, pat rupji, tādēļ iemāci bērnam būt uzmanīgam un maigam pret maziņo. Koncentrē uzmanību uz pozitīvu vecākā bērna attieksmi pret jaundzimušo un slavē viņu par to. Un nekad nekrīti panikā: pirmie mēneši mēdz būt grūti visiem ģimenes locekļiem.

 

LA.lv
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Kā izaudzināt ģēniju, nevis kaprīzu “niķu podu”. Psihologu ieteikumi
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Saulesbrilles vasarā: “must have” kā pieaugušajiem, tā bērniem
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
“Vaivaros” notiks sporta spēles cilvēkiem ar kustību traucējumiem
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/AFP
Pasaulē
Tramps asiem vārdiem izsakās par britu tankkuģa sagrābšanu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Svētdien termometra stabiņš pakāpsies līdz +29 grādiem
1 stunda
IK
Inga Kaļva-Miņina
Kultūra
Noraujot viltus maskas. Jāņa Bruģa proza
29 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Krievijas hokeja zvaigzne Panarins skarbi par Krievijas politiku un Putinu: Vladimir Vladimirovič, pārdod savas slidas
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Valsts policija meklē bezvēsts prombūtnē esošo Elizabeti Mileiko
34 minūtes