Veselam
Ārstēšana

Tradicionālo zāļu ražotāji aizstāv homeopātiju. 250 farmācijas kompāniju apvienojoša federācija iestājas par to0

Foto – Shutterstock.com

Vācijas farmaceitiskās industrijas federācija (Der Bundesverband der Pharmazeutischen Industrie e. V. (BPI) iestājās par homeopātiju. Reaģējot uz Eiropas Zinātņu akadēmijas Konsultatīvās padomes (European Academies’ Science Advisory Council (EASAC) ziņojumu, ka homeopātijas līdzekļu efektivitāte nav pierādīta, vācu zāļu ražotāji norādīja, ka EASAC nav ES pilnvarota institūcija, turklāt nekādus jaunus argumentus zinātnieki nav izvirzījuši.

EASAC ziņojumā, kas publicēts pagājušajā nedēļā, tiek apšaubīta homeopātisko preparātu efektivitāte un tiek norādīts uz kaitējumu, ko nodara to reklāma un izplatīšana. Zinātnieki brīdina – homeopātijas preparātu lietošana var aizkavēt ārstēšanu ar pierādījumos balstītās medicīnas līdzekļiem. Viņi uzskata, ka homeopātijas izmantošana un virzīšana grauj cilvēku uzticību pierādījumos balstītai medicīnai. EASAC domā, ka nacionālajiem veselības dienestiem nevajadzētu subsidēt homeopātisko līdzekļu ražotājus un segt preparātu izmaksas, kamēr to efektivitāte un drošums netiks pierādīti zinātniski.

Ar tādu pašu atzinumu ir nākusi klajā arī Krievijas Zinātņu akadēmijas komisija, kas cīnās pret pseidozinātni un zinātnisko pētījumu falsifikāciju. Februāra sākumā tā publicēja memorandu “Par homeopātijas kā viltus zinātni”. Komisija aicināja Krievijas Veselības ministriju uzlikt homeopātijas preparātu ražotājiem par pienākumu norādīt uz iepakojuma un lietošanas instrukcijā, ka tas ir homeopātijas līdzeklis, tā efektivitāte nav pierādīta, bet lietošanas indikācijas – neskaidras.

BPI norāda, ka ziņojumu sagatavoja 11 zinātnieki, kas darbojas individuāli, un publicēja to ar EASAC starpniecību. EASAC, ko dibinājušas nacionālās Zinātņu akadēmijas, nav Eiropas Savienības institūcija, nedz arī ES vai kādas tās dalībvalsts pilnvarots dienests.

BPI piekrīt EASAC tikai vienā jautājumā – aptaujas liecina, ka pacienti pieprasa, lai homeopātiskie līdzekļi būtu pieejami. To apstiprina Alensbahas Institūta 2009. gada pētījums un Forsas Institūta 2017. gada maijā veiktā aptauja.

BPI norāda, ka homeopātijas pretinieki jau agrāk ir uzrunājuši varas iestādes, un to reakcija ir zināma. Piemēram, 1990. gadā Eiropas Komisija paziņoja, ka neaizstāvēs vienu vai otru medicīnas metodi, bet gan vērsīs uzmanību kvalitātes standartu harmonizācijai. 1992. gadā ES paziņoja, ka pacientam ir jābūt pieejamiem viņa izvēlētiem medikamentiem ar nosacījumu, ka tiek nodrošināta to kvalitāte un drošums, tāpat ir jābūt norādei, ka līdzeklis ir homeopātisks.

“Atbilstoši nesen publicētam pārskatam, ES likumi pilnībā nodrošina homeopātisko līdzekļu kvalitāti un drošumu. To ražošanā tiek piemēroti tādi paši standarti kā citu zāļu ražošanā. Uz iepakojuma un instrukcijā tiek norādīts, ka tas ir homeopātijas līdzeklis. Turklāt homeopātijas līdzekļu ražošana tiek cieši uzraudzīta. Federālais zāļu un medicīnas ierīču institūts Vācijā ir labs piemērs tam, kā dalībvalstis realizē ES likumdošanu, ” ir teiks zāļu ražotāju ziņojumā.

Viņi nepiekrīt, ka šķietami veiksmīgu homeopātijas preparātu izmantošanu var skaidrot vien ar placebo efektu.

BPI atgādina, ka homeopātiju izmanto arī veterināri, un dzīvnieku gadījumā placebo efekts diez vai ir iespējams.

Vācu zaļu ražotāji norāda, ka EASAC nav pienācīgi izpētījusi visus ziņojumā minētos pētījumus. “11 zinātnieku ziņojumā tiek atkārtoti jau zināmi homeopātijas kritiķu argumenti. ES likumdošana jau nodrošina atbilstošus standartus, papildlīdzekļi nav nepieciešami. Pacientiem ir jābūt pieejamiem drošiem un kvalitatīviem ārstniecības līdzekļiem pēc viņu izvēles,” secina BPI, kas pārstāv vairāk nekā 250 farmācijas kompānijas, tostarp ķīmiski sintezētu, biotehnoloģisku, homeopātisku un fitopreparātu ražotājus.

Koncerna “Boiron” ģenerāldirektore Valērija Puanso apgalvo, ka zinātnieki strīdas par homeopātiju kopš šīs ārstniecības metodes rašanās. “Es lasīju šo ziņojumu, tas ir atsevišķas organizācijas privāts viedoklis. Ir zinātnieki, kas atzīst ārstniecisku potenciālu, ko viņi, iespējams, nesaprot līdz galam, kas nav līdz galam izpētīts. Arvien vairāk zinātnieku mūsdienās pēta nanotehnoloģijas, mazo devu iedarbību. Cerams, tas palīdzēs saprast, kā darbojas homeopātija,” saka viņa.

Puanso kundzi šādas debates pārsteidz – homeopātijai ir jau 220 gadi, un tā joprojām tiek izmantota, turklāt šis tirgus nav nemaz tik liels – vien 0,1% no visiem medikamentiem.

Irina Nikulina, “Boiron” ģenerāldirektore Krievijā, precizē – ikgadējais homeopātijas preparātu noiets Eiropā ir aptuveni 1 miljards eiro jeb 6,2% no bezrecepšu preparātu noieta. Pēc DSM datiem Krievijā 2016. gadā homeopātisko preparātu tirdzniecība ienesa 8 miljardus rubļu.

Homeopātijas aizstāvji apgalvo, ka šie līdzekļi radās pirms 200 gadiem, kad citu gluži vienkārši nebija. Šodien zinātne vai katru dienu atrod jaunas ārstēšanas metodes. Taču dažkārt rodas problēmas. Piemēram, antibiotiku cīņā ar baktērijām pagaidām uzvar medikamenti. Taču ir zināmi gadījumi, kad cilvēkus ir nonāvējusi bakteriāla infekcija, ar ko nav ticis galā neviens antibiotisks līdzeklis. Antibiotiku ēra ilgst 90 gadus, un daži zinātnieki runā par tās norietu. Bet homeopātija mokās un bezgalīgos strīdos dzīvo nu jau trešo gadsimtu. Un tomēr galavārdu teiks tie, kas beidzot spēs atbildēt, vai homeopātija darbojas.

LA.lv