Veselam
Bērni

Trīs dēlu mamma: Katru reizi, atgriežoties darbā, ierunājās latvietes pieticīgums0

Ieva ar dēliem. Foto no personīgā arhīva

Neskatoties uz lielo darba pieredzi un silto sagaidīšanu no kolēģu puses, atgriežoties darbā pēc bērnu kopšanas atvaļinājumiem, Ieva piedzīvoja iekšēju stresu un nedrošību. “Katru reizi ierunājās iekšā snaudošais latvietes pieticīgums un mieru nelika jautājums – ja nu mans aizvietotājs bijis labāks par mani? Piedzīvojot šīs izjūtas pēc visu trīs bērnu nākšanas pasaulē, esmu sapratusi, ka šādas šaubas ir normālas un saprātīgās devās pat veselīgas, jo tās palīdz attīstīties un augt gan profesionāli, gan emocionāli,” atceras Ieva.

Emīla, Gustava un Ernesta mamma Ieva atzīst: “Man ļoti palīdz tas, ka esmu tikusi skaidrībā ar savu vērtību sistēmu un to, ko vēlos no dzīves – kad esi sakārtojis sevi, ir daudz vieglāk pieņemt lēmumus situācijās, kas draud šo līdzsvaru izjaukt.” Viņa ir pārliecināta, ka darba devēja atbalsts ir neatsverams, taču svarīgākais ir sevis izpratne un savu prioritāšu sakārtošana.

Ieva Sprindžuka ir trīs bērnu mamma un mobilo sakaru operatora “Amigo” mārketinga vadītāja un viņai ir sava pieredze, kā tikt galā ar mūžseno izaicinājumu – profesionālās un ģimenes dzīves saskaņošanu.

Atzīmējot Starptautisko bērnu aizsardzības dienu, kuru daudzos uzņēmumos atzīmē arī kā “Darbā bērni” dienu, īpaši aktuāls kļūst jautājums par profesionālās un ģimenes dzīves savienošanu. Darba un ģimenes dzīves līdzsvars ir izaicinājums ikvienai strādājošai māmiņai – mēs gribam būt novērtētas darbā, tajā pašā laikā esot vislabākās mammas saviem bērniem.

Satraukums atgriežoties– solis pretī izaugsmei

Svarīgākais priekšnoteikums ir atgriezties darbā tad, kad mamma ir emocionāli gatava mazuli uzticēt kādam citam. “Ja nebūsi gatava, mazulis būs pirmais, kas sajutīs tavas šaubas – tam sekos gan kreņķi, gan slimošanas, kas agri vai vēlu ietekmēs mammas veselību un darba kvalitāti,” novērojumos dalās Ieva. Tāpat viņa iesaka prombūtnes laikā uzturēt attiecības ar kolēģiem – esot uz vienas lapas, būs daudz vieglāk adaptēties pārmaiņām un atkal iekļauties komandā.

Meklējot darba un ģimenes līdzsvaru, kritiska ir darba vide – tas, vai vadība un kolēģi ir pretimnākoši, vai jūti atbalstu. “Man ir svarīgi apzināties, ka brīžos, kad tas nepieciešams, piemēram, mazulis saslimis vai bērni nokavējuši autobusu un netiek mājās, es bez liela stresa par darba jautājumiem varu doties un atrisināt savu sāpi,” turpina Ieva, uzsverot, ka būtisks ir arī praktisks atbalsts no vadības puses. “Piemēram, brīžos, kad visi striķi plīst un bērniņu nav kur atstāt, uz darbu varu nākt ar mazuli, un strādāt īpaši iekārtotā telpā vecākiem ar bērniem.” Trīs dēlu mamma stāsta, ka vecāku un bērnu telpā ir četras darba vietas un pieejamas dažādas izklaides bērniem – kamēr mammas strādā, mazie rotaļājas, turklāt netraucējot kolēģus, kuri labprātāk izvairās no bērnu čalām.

Apzināta klātbūtne un spēja piedot sev

“Kad dēliem mani patiesi vajag – atbalstam svarīgās sporta sacensībās, koncertā vai kādā citā zīmīgā brīdī – izmantoju iespēju strādāt attālināti,” piebilst Ieva. “Mums ļoti pie sirds iet arī vasaras darba laiks – piektdienās mājās esmu jau pēcpusdienā. Sajūta kā garajā nedēļas nogalē!”

Laika trūkums ir bieds daudzām mammām – katra no mums meklē veidu, kā uzvarēt laiku. Ieva ir pārliecināta, ka šajā cīņā neiztikt bez apzinātas un kvalitatīvas klātesamības. Tas ir svarīgi gan darbā, lai pēc produktīvi pavadītām darba stundām bez sirdsapziņas pārmetumiem dotos pie mīļajiem, gan mājās – kur bērni gaida nedalītu mammas uzmanību.

Tikpat būtiska ir spēja pieņemt sevi un piedot sev. “Jāpieņem, ka nevari būt ideāls visās jomās – dažkārt pieļauj kļūdu darbā vai palaid garām ko ģimenei svarīgu. Sevis šaustīšana neveicina attīstību, savukārt kļūdas apzināšanās, atzīšana un spēja sev piedot ir solis tuvāk harmonijai,” atzīst Ieva.

LA.lv