Veselam
Ārstēšana

Trīszaru nerva neiralģijai – tikai zāles vai operācija? Nav tiesa 0

Foto – Shutterstock

Nākamajā dienā – pilnīgi vesela

Pagājušajā nedēļā Latvijas mediju telpā izskanēja informācija par slimību – trīszaru nerva neiralģiju – un tās ārstēšanas iespējām. DiaMed ārsti apgalvoja, ka risinājumi šai problēmai ir tikai divi – visu mūžu lietot pretsāpju zāles, kas atstāj iespaidu uz nierēm, aknām un citiem orgāniem, vai veikt operāciju.

Tomēr tās nav vienīgās ārstēšanās iespējas, piemēram, atveseļoties labi palīdz arī akupunktūra.

Veselam.lv piedāvā ieskatu gan tradicionālās ārstēšanas metodēs, kuras, starp citu, arī ne vienmēr ir labi apzinātas, gan netradicionālā pieejā.

“Pirms kāda laika ievēroju, ka manas draudzenes mamma runājot sākusi jocīgi šķobīt muti. Tā, it kā censtos vienu sejas pusi nekustināt. Kad sadūšojos pajautāt, kas noticis, draudzene tikai paraustīja plecus – kustinot labo sejas pusi, mammai esot neciešamas sāpes,” tā ziņojumā medijiem bija aprakstīts kādas Ilvas rūpju stāsts. Pateicoties savulaik iegūtai izglītībai medicīnas jomā, viņai radās nojausma, ka problēmas cēlonis varētu būt trīszaru nerva neiralģija. Nojausma bija pareiza.

“Draudzenes mamma bija lietojusi ārsta izrakstītus medikamentus, taču vairāk nekā pusgadu risinājums netika rasts,” saka Ilva, “ēdot, runājot vai vienkārši kustinot sejas labo pusi, viņai bija pēkšņas, ļoti spēcīgas sāpes.” Ilva ieteica draudzenes mammai pierakstīties uz vizīti pie neirologa un pastāstīja arī par savu versiju – ka pie visa vainīgas varētu būt problēmas ar trīszaru nervu.

Sieviete paklausīja, devās pie cita neirologa, veica nozīmētās pārbaudes un uzzināja diagnozi – tā patiesi bija trīszaru nerva neiralģija, kas radīja neciešamas sāpes. “Pirms kāda mēneša draudzenes mammai veica operāciju, un jau nākamajā dienā viņa brauca mājās no klīnikas kā pilnīgi vesels cilvēks,” teic Ilva, “viņai vairs nav jālieto spēcīgie pretsāpju medikamenti, viņa var ēst, runāt, smaidīt… darīt visu tāpat kā iepriekš, kad problēma vēl nebija radusies.”

Dr. Raimonds Mikijanskis, klīnikas DiaMed neiroķirurgs stāsta, ka tipiska trīszaru nerva neiralģija izpaužas kā elektriskai strāvai līdzīgas sāpes, kas ilgst dažas sekundes: “Tās ir spēcīgas sāpes, kas ātri izzūd, taču atkārtojas atkal pie sejas kustībām.”

Kā elektrības trieciens

Vispirms jāteic, ka trīszaru nervs iziet no galvas smadzeņu stumbra un galvas kausa pamatnē veido trīs zarus. Tie savukārt pa trīs dažādām atverēm galvaskausā aizstiepjas līdz sejas virspusei. Pirmais nerva zars stiepjas virs acs, otrs – zem acs jeb augšžoklī un trešais zars iestiepjas apakšžoklī. Ir divi trīszaru nervi – viens iestiepjas sejas labajā, otrs kreisajā pusē.

Kā saka neiroķirurgs Raimonds Mikijanskis, sāpes var izpausties vienā vai divos, retāk visos trīs šī nerva zaros: “Un šīs sāpju lēkmes provocē jebkāda sejas kustināšana – ēdot, smejoties, runājot, tīrot zobus. Lai izvairītos no tām, cilvēks iemācās ēst, runāt, nekustinot vienu mutes pusi, jo katra kustība provocē sāpju lēkmi, kas ir kā spēcīgs elektrības trieciens, izraisot drausmīgas sāpes sejā.”

Dakteris uzsver, ka daļai cilvēku šīs sāpes var būt visu laiku, bet citiem – parādīties, tad uz vairākiem mēnešiem pazust, un atkal uzrasties. Šīs sāpes mēdz pazust un atkārtoties, pazust un atkārtoties. “Tā ir tipiska trigemināla neiralģija,” teic dr. Mikijanskis.

Mīts par pastaigu vējā bez cepures

Izrādās, tas ir mīts, ka trīszaru nervs sāk sāpēt pēc tam, kad lielā vējā staigāts bez cepures galvā. Tipiskas trīszaru nerva neiralģijas iemesls ir nerva nospiedums ar blakusesošo asinsvadu. Zināms – nerva zari anatomiski atrodas ļoti tuvu asinsvadiem. Dažkārt tik tuvu, ka tie sāk spiest nervu, un cilvēks to izjūt kā neciešamas, pēkšņas sāpes.

“Problēmai ir divi risinājumi – visu mūžu lietot pretsāpju zāles, kas atstāj iespaidu uz nierēm, aknām un citiem orgāniem, vai veikt operāciju,” apgalvo DiaMed ārsti. Tomēr izrādās, ka labi palīdz arī akupunktūra, par ko pastāstīsim vēlāk.

“Zāles tikai novērš sāpes, bet nerisina problēmas cēloni, jo ar medikamentiem nav iespējams pavirzīt asinsvadu prom no nerva. Tāpēc cilvēkam, kuram nav nekādu citu nopietnu blakus saslimšanu, noteikti labākais risinājums ir operācija, pēc kuras viņš būs vesels cilvēks,” papildina klīnikas DiaMed neiroķirurgs dr. Jānis Šlēziņš.

Operācijas laikā neiroķirurga galvenais uzdevums ir atdalīt nervu no asinsvada, kas spiež uz to. Tikai mieru, nedz nervs, nedz asinsvads netiek pārgriezti, kā varētu šķist, bet gan starp šiem abiem kaimiņiem tiek ievietots speciāls teflona materiāls, kas kalpo kā matracītis, lai asinsvads vairs nespiestu nervu.

Mazs iegriezums aiz auss

“Pateicoties mūsdienīgām iespējām, operācija ir ļoti saudzīga. Protams, galvaskauss ir jāatver, lai piekļūtu tā iekšienē esošam nervam, bet tas tiek izdarīts caur ļoti nelielu atveri un pēc tam izzāģēto kaula gabaliņu ievietojam atpakaļ un piekniedējam ar titāna kniedēm. Dažreiz atvērums ir tik neliels, ka pat nav, ko likt atpakaļ. Savukārt brūce atrodas aiz auss matu augšanas zonā, tāpēc tā nav redzama, toties pacients vienā mirklī ir izārstējies no invalidizējošas slimības,” stāsta ārsts.

Brūces dzīšanas laiks ir aptuveni divas nedēļas, taču mājās pēc operācijas pacients var doties jau nākamajā vai vēlākais aiznākamajā dienā.

Var ārstēt arī citādi – plaši lieto akupunktūru

Holistiskās medicīnas un Naturopātijas asociācijas prezidents profesors Nikolajs Nikolajevs stāsta, ka trīszaru nerva neiralģijas ārstēšanā plaši pielieto akupunktūru. “Trīszaru nerva neiralģiju var veicināt dažādi faktori: vīrusu infekcija, vēja un aukstuma ietekme, lokālie asinsrites traucējumi. Trīszaru nerva dalīšanās vieta ir pakļauta visiem ārējiem nelabvēlīgiem faktoriem – vējam, aukstumam, mitrumam, un šādi apstākļi Latvijā ir pārsvarā. Ja faktori kombinējas, tie var izsaukt nervu stumbra tūsku, kas ir galvenais sāpju iemesls, jo tiek traucēta nervu stumbra apasiņošana ar no tā izrietošām sekām. Pielietojot akupunktūru, var panākt prettūsksas iedarbību, mikrocirkulācijas uzlabošanu un sāpju remdināšanu.”

Izmantojot deniņu un žokļa reģiona akupunktūras punktu sistēmu, panāk ātru atbildes reakciju no centrālās nervu sistēmas sāpju kontroles kodoliem. Tiek ietekmēti neirohumorālie jeb asins un neiromediatoru mehānismi, kas ir noteicoši sāpju mazināšanā, norāda speciālists. Smadzeņu specifiskie centri izdala ķīmisko vielu – adenozīnu, kam piemīt pretsāpju ietekme, bloķējot perifērās nervu sistēmas sāpju receptorus. Šīs vielas koncentrācija asinīs terapijas laikā pieaug desmitkārtīgi.

Profesors uzsver, ka akupunktūra nav vienīgā un efektīvākā metode, kas palīdz ārstēt trīszaru nerva neiralģiju. Vīrusu, vai bakteriālu infekciju vēlams neitralizēt ar medikamentiem. Medikamentozu ārstēšanu ir ieteicams kombinēt ar adatu terapiju, jo tā palīdz ātri mazināt sāpes. Parasti nepieciešamas 5 – 10 procedūras.

Ne vienmēr palīdz

“Ir gadījumi, kad trīszaru nerva neiralģija izsauc ne tikai sāpes, bet arī sejas muskulatūras raustīšanu jeb tikus,” teic ārsts. “Tas veicina pastāvīgu impulsāciju galvas smadzenēs un uztur sāpju perēkļa aktivizāciju.” Ja akupunktūra pēc viena apmeklējuma nemazina sāpes, tad jākonsultējas ar neirologu vai neiroķirurgu.

Statistiski sejas-žokļu muskulatūras sāpes ir trešai daļai cilvēces. Trīszaru nerva iekaisums ir pie vainas apmērām 7% gadījumu. Šo slimību var apārstēt, bet pilnīgi izārstēt ir problemātiski, norāda profesors Nikolajevs. Nelabvēlīgu apstākļu sakritības gadījumā (arteriālā spiediena svārstības, stress, diabēts, mutes dobuma infekcija) sāpju sindroms  var atkal uzliesmot. Neiralģija prasa profilaktisku terapiju un kursa veida ārstēšanu gadījumā, ja sāpes periodiski atkārtojas.

“Akupunktūras laikā nevajadzētu kairināt sejas ādas muskulatūru, jāizvairās no aukstuma un vēja piekļuves trīszaru nerva inervācijas zonām, kā arī uzturā nevajadzētu lietot piedevas, kas kairina siekalu dziedzerus (asus, skābus ēdienus), ne pārāk karstu, ne aukstu,” rekomendē speciālists un piebilst, ka nevajadzētu paļauties uz tādām metodēm, kā joga, meditācija, aromterapija, vitamīnu terapija, hiropraktika. Tas viss var noderēt lēkmju starpperiodā, kad pacients jau ir apārstēts, bet ne kā pamata ārstēšanas metode. Ar hiropraktiku var ietekmēt pakauša vai sejas muskulatūras tonusa stāvokli, var veicināt lokālās tūskas mazināšanu, uzlabot venozo atteci. Tas ir viens no pretsāpju iedarbības mehānismiem.

Tomēr trigeminālās neiralģijas gadījumā neatliekami jāiedarbojas uz konkrētām smadzeņu zonām, kuras aktīvi un intensīvi var izdalīt pretsāpju vielas. Tikai tad var domāt par jogu, meditāciju un  citām metodēm, kas palīdz normalizēt smadzeņu darbību, jo sāpju gadījumā jebkurš pacients ir diezgan neirotisks.

Izrauj zobus, bet problēma pavisam citur!

Neiroķirurgs Jānis Šlēziņš vēl uzsver, ka trīszaru nerva neiralģija var izpausties arī kā šķietamas zobu sāpes vienā pusē, un ir pat cilvēki, kuriem izrauti visi vienas puses zobi, taču sāpes nerimstas. Un tikai tad tiek atklāts, ka patiesībā pie vainas ir trīszaru nervs. “Bet veselie zobi jau ir zaudēti,” saka dakteris un piebilst, ka minētā problēma visbiežāk sāk izpausties vecumā starp 30 un 50 gadiem, un statistikas dati liecina, ka uz 100 tūkstošiem cilvēku ir astoņi jauni gadījumi katru gadu. Tātad Latvijā tie varētu būt nepilni simts jauni gadījumi gadā. Taču ņemot vērā to, ka šī problēma bieži netiek atpazīta un ārstēta, kopējais pacientu skaits Latvijā noteikti būtu mērāms daudzos simtos.

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Brīnumlīdzekļi pret saaukstēšanos? Ir deguna pilieni, kas var veicināt gļotādas atrofiju
13 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Vai ārkārtas neatliekamās medicīniskās palīdzības stāvoklis palīdzēs?
13 stundas
LE
LETA/LA.lv
Veselam
NMPD vadītāja: Brīvdienās jaunus atlūgumus neesam saņēmuši 2
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Tiešām ir tik slikti? LA pārbauda jauno televīziju piedāvājumu
3 stundas
LE
LETA
Sports
KHL atsākas aizraujoši: Daugaviņam 1+2, divi “hat trick”, SKA ieiet vēsturē
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Bordāns nosauc jaunās valdības prioritātes
5 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Vai Dziesmu un deju svētku biļetes būtu jāsadala izlozē?
57 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Ceļā pēc dzimšanas dienas kūkas traģiski iet bojā pāris. Meita nespēj noticēt policistu sacītajam
1 stunda