Veselam
Ārstēšana

Aizdusa, vājums, salst roku pirksti? Par ko tas var liecināt0

Foto – Shutterstock

Aizdusa, vājums, salst roku pirksti – šīs ir raksturīgākās pazīmes, kas var liecināt par pulmonālo hipertensiju. Slimībai ir aptuveni simt paveidu, taču pasaules mērogā šogad īpaša uzmanība pievērsta tieši hroniskai trombemboliskai pulmonālajai hipertensijai.

 

Trombi plaušās

Pulmonālā hipertensija ir sindroms, ko raksturo asinsspiediena paaugstināšanās plaušu artērijās – asinsvados, kas nogādā venozās asinis no sirds labā kambara uz plaušām. Jo augstāks spiediens ir plaušu artērijās, jo smagāk jāstrādā sirdij, lai piegādātu asinis ķermenim. Tiek traucēta organisma apgāde ar skābekli, un sašaurinās plaušu asinsvadi, kas var radīt trombozes risku. Hroniska trombemboliska pulmonālā hipertensija ir viena no piecām lielajām plaušu hipertensijas grupām, turklāt tai ir visatšķirīgākā terapija no pārējiem aptuveni 99 pulmonālās hipertensijas paveidiem.

Diagnoze nozīmē to, ka cilvēkam plaušās izveidojušies trombi. Aplams ir uzskats, ka tas saistīts ar smēķēšanu, pārmērīgu alkohola lietošanu vai citām neveselīgām nodarbēm. Trombi var rasties dažādu iemeslu dēļ, vainojama var būt arī ģenētika, turklāt trombi var veidoties uzreiz plaušās vai nokļūt tur, piemēram, no kāju vēnām.

 

Raksturīgākās pazīmes

Slimību divreiz biežāk diagnosticē sievietēm, bet tā var attīstīties jebkurā vecumā arī sportiskam un citādi veselīgi dzīvojošam cilvēkam. Vidējais vecums, kad piemeklē šī kaite, ir 40–50 gadu, taču mēdz būt arī pacienti, kuriem ir aptuveni 20 un 30 gadu.

Par pulmonālo hipertensiju pirmām kārtām var liecināt aizdusa, kāpjot pa kāpnēm, arī roku pirkstu salšana, jo pēc pirkstu asinsvadiem var spriest par plaušu asinsvadu stāvokli.

– Ja rodas bažas par plaušu veselību, cilvēkam vispirms jādodas pie ģimenes ārsta, kurš uzrakstīs nosūtījumu elektrokardiogrammas un plaušu rentgena veikšanai, pēc tam, ja nepieciešams, veic ehokardiogrāfiju, – stāsta P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs, Starptautiskās pulmonālās hipertensijas asociācijas biedrs Andris Skride. Arī šīs slimības veiksmīgai ārstēšanai ir divi pamatnosacījumi.

Pirmām kārtām svarīga ir iespējami agrīna diagnostika, jo, ja trombus neizdodas izšķīdināt, plaušās pieaug spiediens un palielinās gan sirds labais kambaris, kas dzen uz plaušām asinis, gan plaušu artērijas un cilvēks nosmok. Diemžēl lielākoties paiet vairāki gadi, līdz slimību izdodas atklāt. Kāpēc? Ārsts atklāj skaudro patiesību: – Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kur nav iespēju veikt specifisku izmeklējumu šīs diagnozes noteikšanai, jo nav ventilācijas un perfūzijas skenera. Pulmonālā hipertensija tiek pieskaitīta pie retajām slimībām, un Latvijā tās diemžēl ir atstātas novārtā.

Dakteris stāsta, ka mūsu valstī ir vairāk nekā 200 pulmonālās hipertensijas pacientu, no kuriem 40 ir hroniska trombemboliska pulmonālā hipertensija, un šis skaitlis katru mēnesi palielinās par vienu līdz diviem cilvēkiem.

Operācija vai zāles mūža garumā

Ja cilvēkam konstatēta šī bīstamā slimība, ārstu konsilijs piecu cilvēku sastāvā lemj, vai trombu iespējams izoperēt vai ne. Papildus tiek saņemtas konsultācijas arī no kolēģiem Vīnē. Ja operāciju var veikt, tā ir gana sarežģīta, jo jāatdzesē pacienta ķermenis un jāapstādina asinsrite.

Ja operēt nevar, cilvēkam visu atlikušo mūžu jālieto medikamenti.

– Valsts kompensē zāles, kas nav tik efektīvas, taču kompensējamo zāļu sarakstā nav iekļauts medikaments, kurš tiešām ļautu pacientam labi justies, strādāt un ilgāk dzīvot, – stāsta Andris Skride. Viņš piebilst, ka medikaments ir dārgs – gadā tas izmaksā aptuveni 28 000 eiro. – Ja cilvēks atbilst individuālās kompensācijas nosacījumiem, viņam tik un tā pašam jāsedz puse summas, tātad mēnesī vairāk nekā 1000 eiro. Mūsu pacienti parasti nevar to atļauties.

Pieaugot ķirurģijas iespējām, aptuveni 70% hroniskas trombemboliskas pulmonālās hipertensijas pacientu iespējams veikt operāciju, bet galējās stadijās – plaušu transplantāciju ārvalstu klīnikās, kam arī nepieciešami līdzekļi.

Andris Skride atzīst: – Varam droši teikt, ka diagnozi atklājam tikai piektajai daļai pacientu un to izdarām galvenokārt ar datortomogrāfijas metodi, injicējot kontrastvielu, taču izmeklējuma laikā nav redzamas slimības agrīnās pazīmes, kas varētu būt aptuveni pusei izmeklēto pacientu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PL
Praktiskais Latvietis
Veselam
Pētnieki atklāj, kāpēc smarža izraisa atmiņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Apčī! Atkal šī alerģija…Lietot medikamentus vai dabas līdzekļus? Tereško un citu speciālistu padomi
2 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
Tas apdraudēs dzīvības! Ārsti pauž bažas par Veselības ministrijas plāniem
2 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Kazinovski uzslavēja un piemānīja. “Saskaņa” ņem palīgā Staļinu. “LA” nedēļas apskats.
1 stunda
ML
Māra Libeka
Latvijā
Tūkstoši Kremļa ruporiem un konkursa noteikumu apiešana – mediji cīnās par valsts naudu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Saule lutinās. Cik silts būs pirmdien?
53 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Turēja kurtuvē un vainoja cilvēka pazušanā. Kā beigsies lieta par divu policistu cietsirdību?
42 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Bez maskas vai krietni lētāk. Spēkā stājas atlaides sabiedriskajā transportā
10 minūtes